Jak pozbyć się prosaków? Te domowe sposoby pomogą

Prosaki to drobne, podobne do ziarenek prosa, białe lub żółtawe pęcherzyki na twarzy. Są to małe cysty wypełnionymi łojem. Najczęściej występują na twarzy pojedynczo lub w skupiskach i najczęściej pojawiają się na powiekach, policzkach i skroniach. Czym są prosaki i jak się ich pozbyć?

Prosaki - czym są?

Prosaki szczególnie lubią występować na powiekach, policzkach, skroniach. Mogą się pojawić również na prąciu i mosznie u mężczyzn, a na wargach sromowych u kobiet. Nie jest też wykluczone znalezienie prosaków na klatce piersiowej, ustach czy ramionach, a nawet w bliznach. Najbardziej na występowanie prosaków narażone są niemowlęta, jednak występują również u osób dorosłych. 

Prosaki - przyczyny pojawiania się

Dokładne przyczyny powstawania prosaków nie są do końca znane, jednak związane są one z wydzielanym łojem. Gruczoły łojowe produkują łój, który nawilża i zabezpiecza skórę przed uszkodzeniami i podrażnieniami. Prosaki pojawiają się na skutek zamknięcia porów. W środku znajduje się wydzielina, której nie udało się wydostać na powierzchnię, a skóra w tym obrębie staje się zrogowaciała i twarda. 

Reklama

Mogą pojawiać się one z przyczyn genetycznych, ale równie mogą świadczyć o zmianach hormonalnych w organizmie. Zazwyczaj jednak pojawiają się u osób, które nie stosują świadomej pielęgnacji skóry twarzy.

Prosaki - domowe sposoby

Aby nie dopuścić do powstawania prosaków, najważniejsza jest codzienna pielęgnacja skóry twarzy. Należy pamiętać o regularnym peelingu, by systematycznie oczyszczać twarz z nadmiaru łoju. Ich powstawaniu sprzyjają zanieczyszczenia skóry na skutek pozostałego makijażu. Każdorazowo powinien być on zmywany, a twarz dodatkowo oczyszczana specjalnie przeznaczonymi do tego kosmetykami. 

Jeśli już prosaki pojawiły się na twarzy, warto sięgnąć po domowe sposoby. Jednym z nich jest stosowanie okładów z olejku herbacianego, który stosowany regularnie złuszczy naskórek i pozwoli pozbyć się zalegającego łoju. 

Okłady z olejku rycynowego zadziałają antybakteryjnie i wyregulują pracę gruczołów łojowych. Efekt regularnych okładów zauważalny jest jednak dopiero po upływie ok. miesiąca. 

Dobrym sposobem na pozbycie się prosaków jest również regularne korzystanie z sauny. Wysoka temperatura sprawia, że gruczoły łojowe odblokowują się, a nadmiar łoju wraz z toksynami jest wydzielany na zewnątrz. Jeśli prosaki występują tylko na twarzy, pomocna będzie również klasyczna parówka z gorącą wodą w misce i pochylenie się nad nią na ok. 15 minut. 

Prosaki - jak się ich bezpiecznie pozbyć?

Stanowczo nie usuwajmy prosaków w domu, udajmy się do specjalistów. Samodzielna, mechaniczna próba zlikwidowania zmian na skórze może spowodować uszkodzenia, a następnie wywołać poważne infekcje bakteryjne. 

Jeżeli stanowią szczególnie uporczywy problem, warto udać się do gabinetu dermatologa, by skorzystać z metody elektrochirurgicznej, uznanej za najbardziej skuteczną w ostatecznym rozprawieniu się z prosakami.

Wykonanie elektrokoagulacji polega na przyłożeniu do prosaka elektrody, która przekazuje ciepło, niszcząc tym samym twardą zmianę. Do usunięcia prosaków wystarczy jeden zabieg, jednak dermatolodzy zwracają uwagę, że mają one tendencję do nawrotów. 

CZYTAJ TAKŻE:

Trzy skuteczne maści za grosze

Ten pasożyt atakuje skórę twarzy, szyi i głowy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL