Kaloryfery już ciepłe. Uważaj, tak zaszkodzisz swojemu zdrowiu
Temperatury mamy typowo jesienne, dlatego w wielu polskich domach i mieszkaniach kaloryfery już grzeją. Nim jednak sezon grzewczy rozpocznie się na dobre, warto dowiedzieć się, jaka powinna być optymalna temperatura w naszych czterech ścianach. Eksperci zwracają uwagę, że my Polacy mamy tendencję do przegrzewania mieszkań i odbija się to nie tylko na naszych rachunkach, ale również na naszym zdrowiu. Ile stopni powinno być w poszczególnych pomieszczeniach? Jakie są zdrowotne konsekwencje zbyt wysokiej i zbyt niskiej temperatury wewnątrz? Wyjaśniamy.
Sezon grzewczy, jak mówi "Rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych", to "okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów". Nie ma podanej konkretnej daty, która wskazywałaby, od kiedy kaloryfery w naszych mieszkaniach muszą być ciepłe. Wiele zależy od temperatur, jakie panują na zewnątrz.
Zwykle sezon grzewczy w Polsce rozpoczyna się na przełomie września i października. W niektórych miastach w Polsce sezon grzewczy już się jednak rozpoczął. Tak jest np. w Krakowie. Choć trzeba tu zaznaczyć, że oficjalne rozpoczęcie sezonu grzewczego nie oznacza ciepłych kaloryferów w każdym budynku. Ostateczne decyzje o terminie uruchomienia ogrzewania w budynkach należą do zarządców i właścicieli nieruchomości.
Skoro kaloryfery już grzeją (bądź wkrótce zaczną grzać), sprawdźmy, jaka temperatura w pomieszczeniach będzie najlepsza dla naszego zdrowia.
Wyjaśnienia wymaga najpierw pojęcie "temperatura pokojowa". Przez temperaturę pokojową rozumie się zwykle zakres temperatur powietrza preferowany przez większość osób w danym pomieszczeniu. W takiej temperaturze czują się komfortowo, ubrani w typową, domową odzież. Optymalna temperatura pokojowa dla każdego człowieka oznaczać będzie jednak co innego. Wpływ na to mają takie czynniki jak: wiek, płeć, rodzaj wykonywanej pracy, miejsce zamieszkania czy przebywanie w konkretnym pomieszczeniu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że temperatura w pomieszczeniu dla zdrowych i dobrze ubranych ludzi powinna wynosić minimum 18 st. To również idealna temperatura do spania. Jednocześnie zaznacza się, że przebywanie w pomieszczeniu, w którym temperatura oscyluje w przedziale 18-24 st. nie wiąże się z zagrożeniem dla zdrowia zdrowych dorosłych osób, przy odpowiednim ubraniu i odpowiedniej wilgotności (należy bowiem pamiętać, że obok odpowiedniej temperatury ważna jest także prawidłowa wilgotność powietrza). Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna liczyć od 40 do 60 proc. Według WHO 20 st. to z kolei odpowiednia temperatura dla osób starszych, młodych, a także chorych.
Zaglądnijmy jednak do poszczególnych pomieszczeń. Eksperci najczęściej zalecają następujące temperatury:
- pokój dzienny: 20-22 st.,
- pokój dziecięcy: 20-22 st.,
- kuchnia: 16-19 st.,
- sypialnia: 17-19 st.,
- łazienka: 22-24 st.
Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach negatywnie wpływa na nasze zdrowie.
Do skutków zbyt wysokiej temperatury w domu czy mieszkaniu zalicza się:
- ospałość,
- bóle głowy,
- rozdrażnienie,
- problemy ze snem,
- pogorszenie koncentracji,
- zaburzenia ciśnienia,
- większą podatność na infekcje,
- suchy kaszel,
- suchość i świąd skóry,
- pieczenie oczu,
- przewlekłe problemy z zatokami.
Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest za wysoka i powietrze jest suche, nasilają się objawy alergii - na kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Zaobserwowano też m.in., że ciepło w pomieszczeniach nasila podstawowe objawy schizofrenii i demencji.
Przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje zbyt niska temperatura, prowadzi z kolei m.in. do:
- osłabienia koncentracji,
- szybszego męczenia się,
- osłabienia odporności,
- zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób alergicznych,
- zwiększenia ryzyka chorób układu oddechowego.
Niskie temperatury mogą pogorszyć również stan zdrowia osób mających problemy z krążeniem, zmagających się z cukrzycą, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy chorobami psychicznymi.
CZYTAJ TAKŻE:
Wychłodzenie i wyziębienie - jak postępować?
Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Te nawyki muszą wejść ci w krew
Polacy szukają węgla w Czechach. "Codziennie kilkadziesiąt aut"