Które zioła naprawdę mają właściwości lecznicze?

Ludzkość od dawna wykorzystuje zioła, na wiele schorzeń. To, że naukowcy zajmujący się farmakologią wciąż pracują nad wymyślaniem i udoskonalaniem leków, nie oznacza, że rośliny te nie znajdują już żadnego zastosowania w leczeniu niektórych przypadłości. Pamiętaj jednak, że nic nie zastąpi wizyty u specjalisty, a picie naparów z zebranych przez siebie ziół może być niebezpieczne. Oto kilka z nich, które naprawdę mają właściwości lecznicze.

Melisa - nie tylko na uspokojenie

Melisa kwitnie w lipcu i sierpniu. Lecznicze działanie wykazują górne części łodygi, włącznie z kwiatami i liśćmi. Torebki herbaciane nie są najlepszym rozwiązaniem, lepiej zdecydować się na posadzenie swojej rośliny. Melisę wykorzystuje się jako środek uspokajający, poza tym działa ona rozkurczowo na mięśnie jelit, poprawia łaknienie i trawienie, działa przeciwbólowo, wzmacnia pamięć, łagodzi bóle menstruacyjne. Zaleca się sporządzanie naparu z melisy lub herbatki w formie odwaru.

Mniszek lekarski - roślina dobra dla wątroby

Mimo że mniszek lekarski jest łatwo dostępny, nie należy go zrywać w miejscach narażonych na zanieczyszczenia i opryski chemiczne. Zbieramy zarówno korzeń, jak i liście oraz kwiaty - każda część mniszka lekarskiego ma odrębne właściwości lecznicze. Stosowanie rośliny jest wskazane zwłaszcza w schorzeniach wątroby i przewodów żółciowych. Poza tym poprawia ona krążenie, oczyszcza krew i ma działanie moczopędne. Do jednostek chorobowych, w których możemy stosować mniszek lekarski, zalicza się: anemię, szkorbut, marskość wątroby, żółtaczkę, zapalenie jelita cienkiego i reumatyzm. Mleczko mniszka lekarskiego jest wykorzystywane do likwidacji kurzajek. Roślina używana jest w postaci odwaru, syropu i suszu.

Reklama

Dziurawiec zwyczajny - ulga dla układu pokarmowego

Dziurawiec zwyczajny, zwany też zielem świętego Jana, jest rośliną wieloletnią, u której działanie lecznicze wykazują kwitnące wierzchołki. Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób wątroby i układu pokarmowego, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, stanach zapalnych żołądka i zapaleniu nerek. To zioło stosuje się także w przeciwdziałaniu depresji i lękom. Stosowanie zewnętrzne dziurawca zwyczajnego przynosi ulgę w oparzeniach, wrzodach i stłuczeniach zewnętrznych. Z dziurawca zwyczajnego sporządza się zwykle odwary i nalewki.

Glistnik jaskółcze ziele - niszczy bakterie i wirusy

Można go kupić zarówno w aptekach, jak i w sklepach zielarskich. Wykazano, że sok z glistnika ma działanie bakteriobójcze i wirusobójcze, zwykle jest używany do zwalczania kurzajek. Uśmierza bóle brzucha, bóle miesiączkowe oraz te związane z kolką. Glistnik jaskółcze ziele najczęściej przygotowuje się w formie naparów.

Krwawnik pospolity - usprawnia pracę nerek

Krwawnik pospolity występuje powszechnie na terenie całej Polski. Działanie lecznicze wykazuje górna część rośliny. Polega ono na poprawie przemiany materii, działaniu przeciwskurczowym i przeciwzapalnym oraz na udrażnianiu dróg moczowych i zapobieganiu kamicy nerkowej. Ze względu na powyższe właściwości po to zioło sięgają szczególnie osoby cierpiące na bóle brzucha, bolesne miesiączkowanie, upławy i mające bolesne objawy menopauzy. Krwawnik pospolity wykazuje zdolność do tamowania krwi. Stosowany jest zwykle w postaci naparu.

Rumianek - także w schorzeniach skóry

Rumianek zna chyba każdy. Jego nieocenione właściwości przynoszą ulgę w walce z dolegliwościami ze strony żołądka, w bólach głowy, bezsenności oraz schorzeniach skóry. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się napar z rumianku, wykorzystywany w przypadku pojawienia się jęczmienia. Zrywamy sam kwiatostan, tuż pod łebkiem rośliny. Po wysuszeniu rumianek nie powinien stracić swojego naturalnego koloru.

Mięta - zaskakująca właściwość

Działanie lecznicze wykazują liście mięty. Po ich zebraniu należy suszyć je w zacienionym pomieszczeniu, żeby nie straciły swoich właściwości. Picie naparu z mięty zaleca się osobom cierpiącym na kolkę jelitową, bóle brzucha, wymioty, biegunki i bolesne menstruacje. Poza wymienionymi należy podkreślić wykazywane przez miętę działanie odstraszające owady. Mięty nie powinno stosować się w nadmiernej ilości. Najpopularniejszą formą spożywania tego zioła jest picie naparu. 

Czytaj także:

Podbija polski rynek. Uważana jest za cudowny środek na wiele schorzeń

Zioła na przeziębienie, które szybko postawią cię na nogi

Jak rozsądnie stosować zioła? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zioła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL