Nagietek lekarski. Złagodzi stan zapalny żołądka, ukoi ropiejące oko, wyleczy skórę

Nagietek lekarski kwitnie od czerwca aż do września. Zbierz jego kwiaty i wysusz, a następnie zrób z nich napar lub nalewkę, które w domowej apteczce nie mają sobie równych. Pomaga na szereg dolegliwości - od problemów z układem pokarmowym, przez bolesne miesiączkowanie i stany zapalne jamy ustnej, aż po ropiejące zapalenie spojówek. Oto sposoby na lecznicze zastosowanie nagietka.

Nagietek lekarski w ogrodzie

Kwitnący intensywnie żółtymi kwiatami przez całe lato nagietek (Calendula officinalis) - zwany również w zależności od regionu miesięcznicą, paznokietkiem lub pazurkami, niegdyś zdobił ogrody w całej Polsce. W ostatnich latach widuje się go coraz rzadziej i jest nieco niedoceniany - wyparły go modniejsze i okazalsze rośliny wieloletnie. Tymczasem nagietka lekarskiego warto mieć w swoim ogrodzie. Jego suszone kwiaty to jeden z najcenniejszych dodatków zielarskich, o szerokim zastawianiu leczniczym. 

Ponadto kwiaty nagietka są jadalne - można dodawać je do sałatek lub ozdabiać nimi torty. Nagietek jest też rośliną miododajną - wysiany w ogrodzie zbawi pszczoły i inne owady. Odwdzięczy się też przepowiadaniem pogody - gdy zanosi się na deszcz, kwiaty nagietka zamykają się.

Reklama

 

Nagietek lekarski - właściwości zdrowotne

Kwiat nagietka lekarskiego to ceniony od wieków składnik leczniczych naparów, nalewek i maści. Ma zdolności łagodzenia stanów zapalnych, kojenia miejsc zaczerwienionych i swędzących oraz przyspieszania gojenia się ran. Wspomaga też zwalczanie infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Działa napotnie i spazmolitycznie (rozkurczowo) i zwiększa odporność

Swoje zdrowotne właściwości nagietek zawdzięcza zawartości leczniczych substancji czynnych, takich jak: olejki eteryczne, flawonoidy, saponiny trójterpenowe, polisacharydy, kwasy fenolowe oraz karotenoidy.

Nagietek pomoże na bóle brzucha, żołądka i stany zapalne

  • nagietek na zapalenie spojówek - najpopularniejszym zastosowaniem nagietka lekarskiego jest okład z herbaty z nagietkiem na ropiejące zapalenie spojówki. W przypadku podrażnienia, zaczerwienienia i bólu oka, warto zrobić kompresy z naparem przygotowanym z dostępnej w sklepach zielarskich nagietkowej herbaty ekspresowej, lub z jego domowej wersji (łyżkę suszonych kwiatów nagietka wrzuca się na szklankę wrzątku i zostawia do zaparzenia).
  • nagietek w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła - dzięki właściwościom przeciwzapalnym, nagietek jest z powodzeniem stosowany do płukania jamy ustnej lub gardła w przypadku wystąpienia bólu gardła, aft i pleśniawek. 
  • nagietek na żołądek - kwiaty nagietka działają osłonowo i antybakteryjnie na błonę śluzową żołądka. Leczą przykre objawy niestrawności, nieżytu i bólu żołądka, skurczy jelit i choroby wrzodowej.
  • nagietek na wątrobę - stosowany wewnętrznie pozytywnie wpływa na produkcję żółci i wspiera pracę wątroby. Będzie pomocny w stanach niewydolności wątroby, zatruciu toksynami oraz po przebytym zapaleniu wątroby.
  • nagietek na bolesne miesiączkowanie i infekcje intymne - herbata z nagietka łagodzi ból menstruacyjny, bo działa rozkurczowo. Kwiaty nagietka można również wykorzystywać do przygotowania łagodzących nasiadówek lub przemywania okolic intymnych. Będą doskonałe, gdy cierpisz na upławy, pieczenie i podrażnienia.

Nagietek zregeneruje zmienioną chorobowo skórę

Nagietek to częsty składnik kremów i kosmetyków pielęgnujących skórę. Zawarte w jego płatkach karotenoidy przyspieszają regenerację skóry i stymulują wzrost nabłonka, przez co znacząco opóźniają procesy starzenia się skóry i poprawiają jej wygląd

Maść z nagietkiem to z kolei uniwersalny produkt na choroby skóry - stosuje się ją na zmiany alergiczne, trądzik, ropiejące rany, otarcia, podrażnienia, odmrożenia, odleżyny i inne rodzaje ran.

Nagietek działa także rozluźniająco - zawarty w nim olejek eteryczny, uspokaja nerwy i obniża tętno i ciśnienie krwi, jest więc doskonałym środkiem do domowej kojącej aromaterapii.

Domowa nalewka z nagietka - przepis

By zrobić zdrowotną nalewkę z nagietka, wystarczy ci garść wysuszonych kwiatów i alkohol. Kwiaty trzeba mocno rozgnieść lub rozdrobnić w moździerzu i wrzucić do szklanej butelki, najlepiej ciemnej. Następnie nagietek należy zalać 500 ml czystej wódki, zamknąć butelkę i odstawać w ciepłe miejsce na minimum 14 dni. Po tym czasie nalewkę trzeba przefiltrować. 

Jak stosować nalewkę z nagietka? Pij 20 kropli z wodą lub cukrem, nawet dwa-trzy razy dziennie, zawsze gdy dokuczają ci skurcze brzucha i żołądka lub bóle menstruacyjne.

Nagietek lekarski - przeciwwskazania

Podobnie jak inne rośliny astrowate, nagietek lekarski może niektórych uczulać, uważać więc muszą alergicy i osoby o bardzo wrażliwej skórze. Przez zastosowaniem preparatów z nagietkiem, należy przetestować je najpierw na małym fragmencie skóry, np. w zgięciu łokcia.

CZYTAJ TAKŻE

Domowa nalewka z owoców sezonowych. Zbije gorączkę, zapobiegnie anemii i mażdżycy 

Antidotum na problemy skórne. Tą maść zawsze miej w apteczce


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: co na zapalenie spojówek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL