Zachwyca smakiem i właściwościami. Nalewka z agrestu

Nalewka z agrestu to produkt, który warto trzymać w domowej spiżarni. Ma charakterystyczny, słodko-kwaśny smak i szereg właściwości prozdrowotnych. Nalewka działa m.in. przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, żółciopędnie i przeciwutleniająco. Jak ją przygotować? Zdradzamy przepis.

Agrest - właściwości zdrowotne

Agrest blisko spokrewniony jest z porzeczkami. Jego pełna nazwa brzmi nawet porzeczka agrest. Owoc rośnie na terenie praktycznie całej Europy, a także w Azji i Afryce. Agrest uprawiany jest również w Polsce, jednak wydaje się, że mimo tego wciąż zbyt rzadko ląduje na naszych talerzach. A to duży błąd. 

Agrest jest niskokaloryczny (100 g ma ok. 44 kcal). W jego składzie znajdziemy witaminę C, beta-karoten, witaminy B5 i B6, a także potas, miedź, chrom i mangan. Na uwagę zasługuje również zawartość kwasów organicznych: cytrynowego, winowego, jabłkowego oraz bursztynowego. 

Reklama

Agrest można spożywać samodzielnie, jednak owoc doskonale sprawdza się jako składnik domowych przetworów. Można przygotować z niego sok, kompot, dżem, a nawet nalewkę.

Nalewka z agrestu - jak działa?

Nalewka z agrestu ma charakterystyczny, słodko-kwaśny smak, jednak to nie jedyna jej zaleta. Nalewka z agrestu ma szereg prozdrowotnych właściwości. Działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, żółciopędnie i przeciwutleniająco. Poza tym podnosi odporność organizmu, łagodzi zmęczenie oraz zapobiega niektórym chorobom. Chodzi przede wszystkim o schorzenia układu sercowo-naczyniowego i hormonalnego, anemię oraz miażdżycę.

Nalewka z agrestu - przepis

Przygotowanie nalewki z agrestu jest bardzo proste. Wystarczy przygotować:

  • 2 kg owoców,
  • 1 kg cukru,
  • 1 l wody,
  • 1 l spirytusu,
  • sok z 1 cytryny.

Owoce agrestu należy dokładnie umyć i usunąć z nich ogonki. Kolejnym krokiem jest dokładne rozgniecenie owoców, dlatego najlepiej wybierać dojrzały i miękki agrest. Rozgniecione owoce należy połączyć z cukrem, a następnie zalać wodą, sokiem z cytryny i spirytusem. Całość należy dobrze wymieszać i odstawić na ok. 14 dni w dobrze nasłonecznione miejsce. Po tym czasie konieczne jest przecedzenie nalewki przez sitko i rozlanie jej do butelek. Tak przygotowana nalewka gotowa jest już do spożycia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nalewka bursztynowa. Na co pomaga? Jak ją zrobić?

Czereśniówka. Kieliszek dziennie ulży w bólu stawów

Miodówka, czyli nalewka z miodu. Przepis i właściwości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: domowe nalewki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL