Naturalny środek na przeziębienie i migrenę. Kocimiętka i jej zastosowanie
Kocimiętka to koci feromon. Nie każdy jednak wie, że roślina ta ma również szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Łagodzi objawy przeziębienia i grypy, obniża gorączkę, a także działa moczopędnie. Poniżej znajdziesz więcej właściwości tej niesamowitej rośliny.
Kocimiętka to roślina należąca do rodziny jasnotowatych. Wyróżnia się nawet 250 gatunków kocimiętki. Dla przykładu, w Polsce najczęściej spotyka się kocimiętkę nagą. Z kolei w ziołolecznictwie najczęściej wykorzystuje się kocimiętka właściwą. To gatunek, który cechuje się najsilniejszymi właściwościami prozdrowotnymi. Osoby, które są zainteresowane domową hodowlą, z pewnością ucieszy fakt, że roślina nie jest wymagająca. Może być uprawiana na działkach, w przydomowych ogródkach, a nawet na balkonie. Dorosłe okazy mają około 40-50 cm. Ich cechą charakterystyczną są niewielkie fioletowe kwiaty.
Najważniejszą częścią rośliny są jej liście. To właśnie one po ususzeniu wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Kocimiętka właściwa to doskonałe źródło olejków eterycznych, garbników oraz gorczycy. Oryginalnym składnikiem kocimiętki jest także nepetalakton, nazywany inaczej kocim feromonem. To zapach kompletnie niewyczuwany dla człowieka, który sprawia dużo przyjemności kotom.
Kocimiętka doskonale nadaje się do użycia w przypadku infekcji. Skutecznie łagodzi objawy przeziębienia i grypy, obniża gorączkę oraz łagodzi bóle mięśni i stawów. To nie jest jej jedyne zastosowanie, bowiem kocimiętka ma również następujące właściwości:
- zmniejsza intensywność gazów;
- łagodzi bóle miesiączkowe;
- działa uspokajająco;
- łagodzi świąd skóry;
- łagodzi migreny.
Kocimiętka, dzięki temu, że zawiera w sobie garbniki, ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Napar z kocimiętki można wykorzystywać zewnętrznie, do przemywania ran oraz zmian chorobowych skóry. Odkazi i osłoni skórę nadkażoną w przypadku zaostrzenia atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy. Napar z kocimiętki ukoi także podrażnioną skórę głowy, złagodzi objawu łupieżu oraz zmniejszy świąd skory głowy. Napar można wówczas stosować w formie płukanki, po każdym umyciu włosów.
Dzięki zawartym w kocimiętce olejkom eterycznym, ma ona właściwości uspokajające oraz odprężające. Zmniejsza poziom kortyzolu i ułatwia zasypianie. W celu poprawy jakości snu, wystarczy do szklanki wsypać dwie łyżeczki suszu i zalać wrzątkiem. Co ważne, szklankę należy przykryć talerzykiem, aby uwolnione olejki eteryczne pozostały w naparze. Czas parzenia powinien być nie krótszy, niż 15 minut. Tak przygotowany napój należy spożyć tuż przed snem.
Kocimiętka ma właściwości przeciwzapalne. Oprócz stosowania jej w przypadku infekcji takich jak przeziębienie czy grypa, z powodzeniem może być używana w przypadku bólu mięśni czy bólach reumatycznych. Przygotowany z kocimiętki napar należy wmasowywać w obolałe miejsca okrężnymi ruchami. Taki zabieg należy stosować średnio trzy razy dziennie, by kocimiętka zadziałała przeciwbólowo.
W sytuacji, kiedy doskwiera nam niestrawność, bóle żołądkowe czy uporczywe wzdęcia, warto sięgnąć po napar z kocimiętki. Ułatwia ona uwalnianie się gazów z przewodu pokarmowego, zwiększa produkcję żółci oraz soków trawiennych. Na problemy żołądkowe doskonale nadaje się nalewka z kocimiętki przygotowana z liści rośliny oraz wódki. Tak przygotowany napój można pić po posiłku, ale również nacierać nim obolałe miejsca. Nalewka z kocimiętki sprawdzi się również w bólach migrenowych. Odrobinę nalewki należy rozetrzeć w palcach, a następnie wmasować w skronie.
Kocimiętka wykazuje silne działanie rozkurczowe. Oznacza to, że z powodzeniem może być stosowana w przypadku bolesnego miesiączkowania. Mięśnie gładkie ulegają rozkurczeniu, dzięki czemu ból jest mniej odczuwalny. Tak samo zadziała w przypadku kolki jelitowej czy kolki nerkowej. W przypadku tej drugiej, jeśli chory cierpi na kamicę, warto regularnie sięgać po napar z kocimiętki, by uniknąć bolesnych ataków kolki.
Roślina sprawdzi się nie tylko jako suplement w codziennej diecie, ale ma swoje zastosowanie w walce z komarami i innymi owadami. Posadzenie kocimiętki w donicy czy ogrodzie sprawi, że uporczywe owady będą trzymały się z daleka, a wpływa na to zawarty w roślinie nepetalakton. Co ważne, kocimiętka może kwitnąć aż pięć miesięcy.
Badania udowodniły, że kocimiętka może mieć silniejsze działanie, niż inne substancje chemiczne przeznaczone do walki z komarami. W celu odstraszenia insektów, można zastosować olejek z kocimiętki.
Kocimiętkę bez problemu zakupić można w większości sklepów zielarskich. Małe opakowanie suszu to koszt około 10 zł. Najpopularniejszą formą stosowania kocimiętki są napary. 2-3 łyżeczki suszu wystarczy zalać 200 ml wrzątku i odczekać 10-15 minut. Po tym czasie napój jest gotowy do wypicia. Tak przygotowaną kocimiętkę wykorzystać można także zewnętrznie, np. w formie płukanki czy płynu do przemywania skóry.
CZYTAJ TAKŻE: