Ukoi nerwy i uspokoi żołądek. Tak działa roślina zwana Zielem Ducha Świętego

Ziele Ducha Świętego, anielskie ziele czy anielski korzeń to tylko niektóre nazwy, jakimi określa się arcydzięgiel litwor – roślinę o wielu właściwościach zdrowotnych. Można z niej przygotować napar, nalewkę ale także olejki, które znajdą swoje zastosowanie w wielu dolegliwościach. Na co pomaga arcydzięgiel, kto może go stosować i w jakiej postaci działa najlepiej? Odpowiadamy.

Arcydzięgiel litwor - co to za roślina?

Arcydzięgiel to roślina, która w Polsce spotykana jest przede wszystkim w górach, ale także w dolinach rzek oraz nad morzem. Charakteryzuje ją rozmiar - roślina osiąga nawet 2,5 metra wysokości, z łodygi wyrastają duże, pierzaste liście a kwiaty zebrane są w kuliste baldachy. W Polsce arcydzięgiel objęty jest ścisłą ochroną.

Sadzonki arcydzięgla można pozyskać do hodowania we własnym ogrodzie, a sama roślina nie ma dużych wymagań w uprawie. Jest mrozoodporna, lub półcień i może rosnąć przy ogrodzeniach. W trakcie kwitnienia jest ozdobą ogrodu, a przy okazji intensywnie i słodko pachnie.

Reklama

Arcydzięgiel litwor - właściwości zdrowotne

Roślina, chociaż nie jest popularna, jest wykorzystywana w wielu preparatach ziołowych oraz nalewkach. Arcydzięgiel zawiera w sobie duże ilości potasu oraz cynku. Cenne w nim są również kumaryny, garbniki, flawonoidy a także olejki eteryczne.

Arcydzięgiel na żołądek

Korzeń arcydzięgla stosowany był już w średniowieczu, a jego żucie miało gwarantować długowieczność. W dzisiejszej medycynie stosowany jest przede wszystkim na problemy żołądkowo-jelitowe. Arcydzięgiel zwiększa wydzielanie żółci, soku żołądkowego i śliny. Pobudza również wydzielanie pepsyny i pentagastryny - enzymów trawiennych.

Arcydzięgiel łagodzi stany zapalne żołądka, zmniejsza skurcze żołądka, pomaga w zaparciach, wzdęciach i uporczywym odbijaniu się po posiłku. Aby zadziałał na układ pokarmowy, warto sięgnąć po korzeń rośliny, z której przygotowuje się napar. 

Arcydzięgiel na nerwy

Stosowanie arcydzięgla jest polecane osobom z zaburzeniami snu, w stanach nadmiernego pobudzenia, ale również w zwiększonym napięciu nerwowym lub w sytuacji długotrwałej ekspozycji na stres.

Arcydzięgiel jest polecany również w inhalacjach, które można wykonać z olejków. Przyjmowany w ten sposób arcydzięgiel łagodzi bóle migrenowe oraz poprawia krążenie w całym organizmie.

Arcydzięgiel oczyszcza organizm

Roślina ta ma właściwości moczopędne oraz napotne. Dzięki temu znalazła swoje zastosowanie u pacjentów chorujących na nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Stosowana jest również w środkach likwidujących skutki uboczne nadmiernego spożycia alkoholu. Działanie oczyszczające arcydzięgla jest wykorzystywane w przypadku zatrucia nikotyną.

Zatrucie arcydzięglem

Nadmierne stosowanie naparów czy nalewek na bazie arcydzięgla może wywołać skutki uboczne. Do najczęściej występujących zalicza się nudności, bóle głowy, ale także świąd skóry i bezsenność.

CZYTAJ TAKŻE:

Cud natury na choroby układu oddechowego

Nalewka z pokrzywy to zdrowie zamknięte w butelce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL