Nalewka z pokrzywy. Zdrowie zamknięte w butelce

Pokrzywa, traktowana jako uporczywy chwast ze względu na swoje właściwości parzące, jest rośliną szeroko stosowaną w kosmetyce i farmacji. Popularna jest w postaci suszonych liści, herbat, płukanek do włosów czy szamponów z wyciągiem z pokrzywy. W jaki sposób jeszcze warto wykorzystać chwast, by wykorzystać jego walory zdrowotne?

Pokrzywa i jej właściwości zdrowotne

Cała roślina zawiera w sobie wiele cennych substancji, zarówno korzeń jak i liście. Do najważniejszych związków zawartych w pokrzywie zalicza się:

  • wapń
  • żelazo
  • krzem
  • magnez
  • witaminy C, K, z grupy B
  • serotoninę
  • flawonoidy
  • kwas masłowy, kawowy, bursztynowy  

Jej najbardziej znane właściwości to działanie moczopędne - pokrzywa zwiększa diurezę, usprawniając proces oczyszczania organizmu. Ponadto jest polecana cukrzykom, ponieważ normalizuje poziom glikemii.

Reklama

W kosmetyce wykorzystywana jest na szeroką skalę: wzmacnia włosy, łagodzi objawy trądziku, pomaga w walce z łupieżem i zapobiega łojotokowi skóry.

Nalewka z pokrzywy - jak przygotować?

Aby prawidłowo przygotować nalewkę z pokrzywy, należy zebrać młode pędy pokrzywy i początkowo uzyskać  z nich sok. W tym celu należy zalać liście pokrzywy gorącą wodą, osuszyć i z pomocą sokowirówki uzyskać sok. Do stworzenia nalewki potrzebne jest pół litra soku oraz pół litra spirytusu lub pół litra wódki 40 proc. Oba składniki należy z sobą połączyć i odstawić na minimum dwa tygodnie.

Aby nalewka miała w sobie cenne składniki, roślin należy szukać w miejscach oddalonych od ruchu drogowego, z dala od zabudowań i pól uprawnych.

Można ją również wykonać z samych korzeni rośliny i warto to zrobić u progu jesieni. Pół kilograma korzeni pokrzywy należy pokroić na drobne kawałki i zalać spirytusem lub wódką. Odstawić w ciemne miejsce i co kilka dni potrząsać.

Nalewka z pokrzywy - kiedy stosować

Nalewka polecana jest osobą, które chcą oczyścić organizm z toksyn. Wzmaga diurezę i ma właściwości moczopędne. Oprócz tego, powinny przyjmować ją osoby z problemami układu pokarmowego - nalewka wspomaga wydzielanie żółci, przyspiesza proces trawienia a także wzmaga apetyt. Po nalewkę można sięgnąć leczniczo, w przypadku występującej uporczywej biegunki czy niestrawności.

Jedna łyżka nalewki dziennie reguluje pracę serca oraz wyrównuje ciśnienie tętnicze krwi. W ilości 1-2 łyżeczek dziennie mogą ją również przyjmować osoby chorujące na cukrzycę, by wyregulować poziom cukru.

Pokrzywa znalazła też swoje zastosowanie w leczeniu artretyzmu oraz kamicy nerkowej.

CZYTAJ TAKŻE: 

Prosty sposób na wykorzystanie "bałtyckiego złota"

Kiedy stosować krople nasercowe?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: pokrzywa leczniczo | zwyczajna pokrzywa działanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL