Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew

To zdecydowanie jedna z najzdrowszych roślin świata. Dobroczynnie wpływa na cały organizm - reguluje metabolizm cukrów i oczyszcza krew ze złogów cholesterolu oraz toksyn. Właściwości morwy białej powinny docenić osoby z cukrzycą, otyłością, hipercholesterolemią, ale także z alergiami. Po napary, przetwory lub tabletki z morwą białą coraz chętniej sięgają osoby, które chcą schudnąć. Dowiedz się wszystkiego o działaniu rośliny, którą stosowano już w starożytnej medycynie chińskiej.

Morwa biała - właściwości lecznicze

Pochodząca z Chin morwa biała była tam stosowana jako naturalny lek już w starożytności. Zawarte w jej liściach, korzeniu i owocach składniki pomagały w leczeniu infekcji, stanów zapalnych i chorób ogólnoustrojowych. Dziś morwę białą stosujemy ją głównie do regulacji metabolizmu węglowodanów i obniżania poziomu złego cholesterolu. Po napary z morwy coraz chętniej sięgają osoby, które chcą schudnąć.

Właściwości zdrowotne morwy białej są bardzo wszechstronne. Do najważniejszych należą jej cechy antyoksydacyjne. Morwa biała skutecznie obniża ciśnienie tętnicze krwi i cholesterol, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. 

Reklama

Ponadto morwę białą cenimy za:

  • właściwości zmniejszające szybkość rozkładu skrobi na cukry proste - odpowiedzialny jest za to związek DNJ;
  • walkę z bakteriami i wirusami - morwa biała zawiera flawonoidy, które skutecznie walczą z bakteriami jak salmonella, gronkowiec złocisty, a w swoich liściach i korze zawiera alkaloidy, które działają przeciwwirusowo, nawet na HIV;
  • zmniejszanie ryzyka wystąpienia Alzhaimera - spożywanie morwy białej skutecznie blokuje powstawanie białka meta - amyloidu oraz niweluje jego neurotoksyczność;
  • właściwości kosmetyczne - morwa spowalnia procesy starzenia się skóry, uelastycznia ją i łagodzi przebarwienia i jest odpowiedzialna za rozjaśnianie skóry.

Morwa ma także właściwości antyalergiczne. Korzeń morwy białej zawiera polisacharydy, które stymulują nadmierne namnożenie się limfocytów i przeciwciał, co działa na wszelkiego rodzaju alergie.

Morwa biała na infekcje

Zaobserwowano również antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze działanie morwy białej, dzięki czemu roślina sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych i infekcji Te sprawdzą się idealnie szczególnie w leczeniu opryszczki wargowej.

Z kolei napary z morwy białej warto stosować w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy bardziej narażeni na sezonowe choroby wirusowe, w tym grypę i RSV. Morwa biała naturalnie wspomaga organizm w walce z przeziębieniem. 

Morwa biała pomaga również w leczeniu infekcji oraz stanów zapalnych. Już w czasach antycznych była stosowana w Chinach do leczenia chorób dróg oddechowych. Współcześnie morwa biała znalazła zastosowanie jako lek napotny oraz używany do płukania gardła podczas ostrego bólu.

Prowadzone są badania nad antynowotworowym działaniem morwy białej. Roślina ta skrywa mnóstwo substancji o działaniu przeciwutleniającym. Te z kolei pomagają w usuwaniu wolnych rodników, które są jednymi z winowajców rowijania się raka w orgazmie.  

Morwa biała a odchudzanie

Morwa biała ma działanie hamujące enzymy jelitowe oraz skutecznie opóźniające rozkład cukrów złożonych na cukry proste. W związku z tym roślina może wspomóc odchudzanie czy dietę redukcyjną.

Spożywając morwę białą, możemy być pewni, że węglowodany nie są wchłaniane bezpośrednio przez układ pokarmowy. W związku z tym tkanka tłuszczowa nie jest odkładana.

Morwa biała dla cukrzyków

Morwa biała skutecznie obniża stężenie glukozy we krwi, ponieważ posiada właściwości hipoglikemiczne. Stoją za nimi dwa skłądniki. 

Pierwszą jest kwercetyna - flawonoid, który wpływa na metabolizm węglowodanów i sprzyja ich prawidłowej gospodarce. Chroni też przed powikłaniami cukrzycy, zwłaszcza w obrębie układu nerwowego, wydalniczego (chroni nerki) i narządu wzroku. Kwercetyna wzmacnia ściany i błony komórkowe przed toksycznym działaniem wolnych rodników, co jest najlepszą profilaktyką większości chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy.

Morwa biała a insulina i trzustka

Insulina to hormon, który obniża stężenie cukru we krwi, ale również jest odpowiedzialny za magazynowanie tkanki tłuszczowej. Ekstrakt z morwy białej reguluje glikemię, przez co powstrzymuje nadmierne wyrzuty insuliny. Zyskuje na tym przed wszystkim trzustka, która nie musi nadmierne jej produkować. Uregulowana gospodarka węglowodanowa wpływa bardzo korzystnie na jej pracę., chprni przez insulinoopornościa i cukrzycą typu II. 

Sięgnąć po suplementy diety z morwą białą powinny osoby cierpiące na nadrdoukcje insuliny i niewrażliwośc komórek ciała na ten hormon. 

Morwa biała a tarczyca

Morwa biała z pewnością w żaden sposób nie zaszkodzi osobom z chorobami tarczycy. Ekstrakt z morwy białej może być spożywany zarówno przez osoby z Hashimoto, jak i te z niedoczynnością tarczycy. Co więcej, morwa biała dodatkowo wspomaga pracę gruczołu tarczycowego.

Osoby z niedoczynnością tarczycy są bardziej podatne na tycie. Morwa biała posiada właściwości odchudzające, dlatego również pod tym względem może pomóc takim osobom. 

Morwa biała - w jakiej formie można ją kupić?

Morwa biała stosowana jest w przemyśle farmaceutycznym, zielarskim oraz kosmetycznym. W tym ostatnim roślina  stosowana jest głównie jako preparat na leczenie przebarwień na skórze. Morwa biała skutecznie rozjaśnia skórę

Dodatek morwy białej znajdziemy m.in. w suplementach diety w formie tabletek obniżających poziom cholesterolu i cukru w organizmie. Ponadto w aptekach i sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością dostępne są herbaty oraz napary z liści morwy

Morwę białą zakupimy również w postaci kropel z jej ekstraktu. Z morwy białej przygotowuje się również soki oraz różnego rodzaju nalewki

Morwa biała - jak stosować?

Morwę białą można spożywać w różnej postaci jako:

  • napar z liści morwy białej;
  • herbata z morwy białej;
  • syrop z morwy białej;
  • sok z morwy białej;
  • nalewka z morwy białej;
  • tabletki zawierające ekstrakt z morwy białej.

Ile dziennie można jeść morwy białej? Dawkowanie zależy od producenta, jednak najczęściej są to dwie tabletki dziennie. W przypadku herbaty wypija się zazwyczaj trzy torebki dziennie, a napar przygotowujemy z 2 - 4 g morwy białej suszonej również na dzień. 

Nie ma reguły co do spożywania morwy białej o określonej porze dnia. Możemy ją stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Zaleca się jednak, aby spożywać morwę białą przynajmniej 15 minut przed posiłkiem, ponieważ wtedy spowolnimy dostarczanie cukru do naszego organizmu. 

Morwa biała - przeciwskazania

Morwa biała jest rośliną przeznaczoną wyłącznie dla osób dorosłych, dzieci nie powinny jej spożywać. Morwę białą nie powinny stosować także osoby, które są uczulone na któryś z jej składników - grozi to silną reakcją alergiczną. 

Kobiety w ciąży i karmiące również nie powinny włączać do swojej diety morwy białej. Jej stosowanie nie jest zalecane ze względu na brak odpowiednich badań w tych przypadkach. Innym przeciwskazaniem do stosowania morwy białej jest dna moczanowa

Morwa biała, a inne leki

Jak wspomniano - morwa biała ma właściwości przeciwcukrzycowe, reguluje również węglowodany w organizmie. W związku z tym stosowanie morwy białej powinny skonsultować z lekarzem osoby, które przyjmują leki na cukrzycę bądź cholesterol

Dorosłe, zdrowe osoby, nieprzyjmujące leków na cukrzycę lub cholesterol mogą urozmaicać swoją codzienną dietę o morwę białą w różnej postaci. Należy jednak zalecać się do jej dawkowania, aby uniknąć skutków ubocznych w postaci problemów jelitowych czy skórnych

CZYTAJ TAKŻE:

Domowe sposoby na obniżenie cukru: morwa biała, imbir, kozieradka

Morwa biała – niesłusznie zapomniany owoc o licznych właściwościach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: morwa biała
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL