Reklama

Pięć nawyków, które przyniosą ulgę w objawach dny moczanowej

Dna moczanowa to choroba, której przyczyną jest odkładanie się nadmiaru kwasu moczowego w stawach, więzadłach, mięśniach i niektórych narządach. Prowadzi to do rozwoju uciążliwych objawów i może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że na przebieg dny bardzo duży wpływ ma dieta, styl życia i inne czynniki, które można modyfikować. Jak złagodzić objawy dny moczanowej domowymi sposobami? Wyjaśniamy!

Dna moczanowa. Po pierwsze wyklucz z diety puryny

Dna moczanowa nie bez przyczyny nazywana była "chorobą królów" czy "chorobą ludzi bogatych". Bardzo duży wpływ na jej rozwój ma bowiem spożywanie wysokokalorycznej diety obfitującej w mięso. Jest ono źródłem puryn przekształcanych w organizmie do kwasu moczowego, którego nadmiar może odkładać się w stawach i w efekcie prowadzić do rozwoju stanu zapalnego.

W diecie osób z dną moczanową powinno się więc ograniczyć spożywanie mięsa, podrobów, ryb i przetworów rybnych, najlepiej do maksymalnie 170 g na dobę. Dodatkowo trzeba wystrzegać się żywności przetworzonej i napojów owocowych zawierających fruktozę, na przykład pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego czy syropu kukurydzianego. 

Reklama

Samodzielne układanie diety przy dnie moczanowej może być trudne, dlatego wcześniej zawsze warto skonsultować się z dietetykiem. Ułoży on odpowiedni jadłospis i wskaże, jakich produktów należy bezwzględnie unikać.

Dna moczanowa. Po drugie - zrezygnuj z alkoholu

Alkohol jest powszechnie znanym czynnikiem, który przyczynia się do zwiększenia stężenia kwasu moczowego we krwi. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie metabolizmu alkoholu wzrasta rozpad puryn, z których kwas moczowy powstaje, a dodatkowo zmniejsza się jego wydalanie w nerkach. Oba te mechanizmy sprzyjają akumulacji kwasu moczowego.

Ten efekt jest szczególnie nasilony po spożyciu piwa, ponieważ zawiera ono duże ilości guanozyny - bardzo łatwo przyswajalnej puryny, która w organizmie jest metabolizowana do moczanów. 

Z kolei rola wina nie jest tutaj jasna - niektórzy badacze twierdzą, że jego picie w umiarkowanych ilościach nie zwiększa ryzyka dny, natomiast inni zaliczają je do czynników mogących wywołać atak. Dla pewności warto więc w jak największym stopniu ograniczyć spożywanie alkoholu, w szczególności piwa i trunków wysokoprocentowych.

Dna moczanowa. Po trzecie - zacznij się ruszać

Regularna aktywność fizyczna u osób z dną moczanową jest niezwykle ważna. Badania wykazały, że może mieć ona efekt przeciwzapalny, co wiąże się z ograniczeniem ilości nawrotów choroby. Dodatkowo ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, które niestety wykrywa się aż u 25-50 proc. pacjentów z dną moczanową.

Warto więc dbać o to, aby każdego dnia zażywać minimum 30 minut jakiegokolwiek ruchu. Ważne jest, aby wybrać taką aktywność, której wykonywanie sprawia przyjemność. Tylko wtedy istnieją szanse na utrzymanie regularności, która jest nawet ważniejsza od typu wykonywanych ćwiczeń. 

Nie powinny być to ciężkie treningi, które u osób z dną moczanową są wręcz niezalecane. Na początku można więc zacząć od spacerów, pływania czy jazdy na rowerze. Dobrym pomysłem będzie również joga, jogging czy też inne aktywności o niskiej bądź średniej intensywności, nie obciążające zbyt mocno organizmu.

Dna moczanowa. Po czwarte - wyśpij się

Zbyt mała ilość snu w nocy także może mieć wpływ na przebieg dny moczanowej. Niestety u osób z tą chorobą często współwystępują różnorodne problemy z zaśnięciem i przewlekłe niewyspanie. Może to przyczyniać się zarówno do pogorszenia ogólnego samopoczucia, jak i zwiększenia ryzyka nawrotu dny.

Każdego dnia powinno się więc zapewnić organizmowi odpowiednią ilość nieprzerwanego snu, to znaczy minimum 7-8 godzin. Przy problemach z zaśnięciem warto również w jak największym stopniu ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem i zadbać o relaks. Jeżeli to nie pomoże, być może konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednie środki ułatwiające zasypianie.

Dna moczanowa - po piąte zawalcz ze stresem

Przewlekły stres w pracy, w domu, ciągłe napięcie i silne emocje to czynniki, które mogą wywołać nawrót choroby u osób z dną moczanową. Warto więc dbać o zagospodarowanie chociaż jednej lub dwóch godzin w ciągu dnia na relaks. Dobrym pomysłem będzie gorąca kąpiel (np. w wodzie z solą która działa kojąco, uspokajająco i przeciwzapalnie), a także odpoczynek z ulubioną książką, filmem lub płytą. 

Pomocne w ukojeniu nerwów będą zioła: melisa, rumianek czy chmiel, a także aromaterapia np. z użyciem olejków lawendowych. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Roślina dla nerwusów. Stosuj, by ukoić nerwy i poprawić sen

Dieta w dnie moczanowej. Lista produktów dozwolonych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dna moczanowa dieta | dna moczanowa jedzenie | co na podagrę

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL