Tak poskromisz swoją złość. Zioła, które ukoją nerwy

Chociaż półki aptek uginają się od preparatów na obniżenie poziomu stresu i spokojny sen, warto wiedzieć, że nerwy z powodzeniem można ukoić filiżanką naparu z ziół. Oprócz popularnej melisy czy pokrzywy, istnieje wiele innych roślin, które obniżają poziom kortyzolu, tym samym uwalniając nas od napięcia nerwowego i łagodząc objawy długotrwałego stresu. Po jakie zioła warto sięgnąć? Sprawdzamy.

Lawenda lekarska to nie tylko piękny zapach

Lawenda kojarzy się przede wszystkim z kojącym aromatem, dlatego jej wyciąg stosowany jest przy produkcji świec zapachowych czy kadzideł. Jednak lawenda, dzięki olejkowi eterycznemu nie tylko pięknie pachnie, ale ma również zastosowanie zdrowotne. Zawarte w nim: linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol i borneol, intensywnie wpływają na cały układ nerwowy. To właśnie dzięki tym składnikom wdychanie zapachu lawendy pozwala się odprężyć i rozluźnić mięśnie. W kwiatach lawendy znajdują się również garbniki, fitosterole, antocyjany oraz sole mineralne. Przygotowany napar z kwiatów lawendy, działa przeciwskurczowo i obniża poziom kortyzolu we krwi.

Reklama

W sytuacji napięcia emocjonalnego warto sięgnąć po napar z tej rośliny i spożywać go regularnie, jeśli narażeni jesteśmy na działanie czynników stresogennych przez dłuższy czas.

Dziurawiec dla wyczerpanych emocjonalnie

Przewlekły stres, ekspozycja na wiele sytuacji nerwowych prowadzi w konsekwencji do wyczerpania emocjonalnego. Osoby takie mają problem z codziennym funkcjonowaniem, odczuwają spadek motywacji, stres przekłada się również na objawy fizyczne: senność, bóle głowy, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, nadpotliwość.

Dziurawiec jest pospolitą rośliną o żółtych, drobnych kwiatach i powszechnie uznawany jest za chwast. Zawarta w nim hiperycyna prowadzi do zwiększenia dopaminy w organizmie człowieka, a także hamuje rozkład serotoniny. Niedostateczny poziom dopaminy powoduje takie objawy, jak lęk czy stałe odczuwanie napięcia nerwowego. Jej uzupełnienie pozwala zredukować stres oraz poprawić nastrój.

W przypadku odczuwania długotrwałego spadku nastroju, warto sięgnąć po napar z dziurawca, który pozwoli przywrócić wewnętrzną równowagę emocjonalną

Arcydzięgiel uodparnia na stres

Arcydzięgiel nie jest popularną rośliną, chociaż znany był już w średniowieczu. Zasługuje na szczególną uwagę osób, które wykonują stresujący zawód lub narażone są na długotrwałe napięcie nerwowe. Roślina ta zawiera w sobie kumaryny, w szczególności angelicynę, która działa bezpośrednio na układ nerwowy. Ma ona działanie uspokajające i stosowana jest w przypadku leczenia nerwic, stanów nadmiernego pobudzenia, bezsenności oraz stanów lękowych.

Arcydzięgiel jest dostępny w formie saszetek do zaparzania, zatem zalecany jest wszystkim, którzy odczuwają skutki stresu. Spożywany regularnie pozwala zmniejszyć lub nawet zniwelować objawy stresu, a zatem działa "uodparniająco".

Waleriana pomoże na niespokojne noce

Waleriana, a tak naprawdę kozłek lekarski, znana jest ze swoich właściwości nasennych. Jej spożywanie zalecane jest tuż przed snem, ponieważ wykazuje ona działanie rozkurczające, odprężające, uspokajające i nasenne. Waleriana zmniejsza aktywność mózgu, dlatego zalecana jest osobom zestresowanym, cierpiącym na bezsenność. Badania wykazały, że po spożyciu naparu z kozłka lekarskiego może dojść również do obniżenia wartości tętna.

Dzieje się tak za sprawą zawartych w kozłku lekarskich kwasów i przeciwutleniaczy. Kwas walerenowy zwiększa ilość neuroprzekaźnika GABA w mózgu, który jest odpowiedzialny za wyhamowanie pobudliwości komórek nerwowych.

Kozłek lekarski stosowany jest również w leczeniu depresji, czy nerwic, dlatego w sytuacji nadmiernego napięcia emocjonalnego - warto sięgnąć po napar z tego zioła.

Owoce głogu nie tylko na serce

Głóg znany jest ze swojego korzystnego działania na układ sercowo-naczyniowy, jednak stosowany jest również w przypadku nadpobudliwości czy utrzymującego się stanu rozdrażnienia. Działa wyciszająco i ułatwia zasypianie. Na szczególną uwagę zasługuje nalewka z głogu, ponieważ alkohol wzmacnia działanie substancji zawartych w roślinie.

Owoce jak i kwiat głogu reguluje ciśnienie krwi, usprawnia krążenie i przeciwdziała zaburzeniom rytmu serca. Korzystny wpływ na układ krwionośny, pozwala również uregulować jego pracę w sytuacjach stresowych i przewlekłego napięcia emocjonalnego. Dzięki naparowi z głogu możemy pozbyć się uczucia "kołatania serca" oraz wysokiego ciśnienia. 


CZYTAJ TAKŻE:

Liść laurowy nadaje się nie tylko do kuchni

Kiedy stosować krople nasercowe i jak działają?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zapobieganie stresowi | zioła uspokajające
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL