Produkty, które obniżają poziom cukru. Dodaj do herbaty lub zaparz

Poziom cukru we krwi utrzymujący się w odpowiednich granicach jest niezwykle ważny dla zdrowia całego organizmu. Szczególną uwagę powinny do niego przywiązywać osoby cierpiące na stan przedcukrzycowy oraz diabetycy. Jak szybko obniżyć poziom cukru we krwi? Przedstawiamy najskuteczniejsze domowe metody.

Jak obniżyć poziom cukru we krwi - co wpływa ja jego wysokość?

Poziom cukru we krwi uzależniony jest od wielu czynników. Aby utrzymać go w normie, należy dbać nie tylko o prawidłową dietę, ale również aktywność fizyczną czy odpowiednią ilość snu. Co natomiast zrobić, gdy niebezpiecznie się podnosi?

Cukier długotrwale utrzymujący się powyżej określonej normy może prowadzić do wystąpienia poważnej, przewlekłej choroby, jaką jest cukrzyca typu 2. Aby tego uniknąć, warto regularnie badać jego poziom oraz dbać o zdrowy tryb życia.

Niezwykłe znacznie ma dieta - powinna być ona różnorodna, bogata w warzywa i owoce, (szczególnie te zawierające niewielkie ilości skrobi), białko, błonnik oraz mikroelementy.

Reklama

Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest ruch. Aktywność fizyczna nie musi być długotrwała i wyczerpująca - ważne, aby była regularna. 

Już 30-40 minutowy, codzienny spacer potrafi znacząco obniżyć poziom cukru we krwi. Dobrym rozwiązaniem będzie również nordic walking, jazda na rowerze czy jogging. Z czasem warto zwiększać intensywność treningów.

Badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy zbyt małą ilością snu, a hiperglikemią. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie dochodzi wtedy do zaburzenia wchłaniania glukozy. Aby obniżyć poziom cukru we krwi należy więc się wysypiać.

Jak obniżyć cukier we krwi domowymi sposobami?

Część osób mających problem ze zbyt wysokim stężeniem cukru, musi przyjmować przepisane przez lekarza leki. Te, u których problem nie jest tak zaawansowany, mogą skupić się na sprawdzonych domowych metodach. Do najskuteczniejszych z nich należą:

  • picie dużej ilości wody,
  • suplementacja witaminy D oraz magnezu,
  • wprowadzenie do diety wyciągu z imbiru,
  • lekka aktywności fizyczna po spożytym posiłku - np., spacer,
  • jedzenie mniejszych, lecz częstszych porcji,
  • unikanie stresu

Co jeść na obniżenie cukru we krwi?

Dieta ma kluczowe znaczenie w przypadku osób cierpiących na cukrzycę lub mających problemy z wchłanianiem glukozy. Powinna być ona pełnowartościowa i zróżnicowana. Nie może w niej zabraknąć takich składników jak:

  • błonnik pokarmowy występujący w warzywach oraz owocach - do polecanych warzyw należą przede wszystkim te zielone: ogórki, szpinak, seler naciowy, brokuły, cukinia, sałata, ale także papryka, pomidory czy rzodkiew,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe, powoli podnoszące poziom glukozy we krwi - razowe pieczywo, pełnoziarnisty makaron, płatki owsiane, otręby, itp.
  • orzechy,
  • przyprawy - na obniżenie cukry doskonale działają m.in. imbir, kurkuma, kozieradka i cynamon

Unikać należy natomiast wszelkich mocno przetworzonych produktów spożywczych, słodyczy, napojów gazowanych oraz sztucznie dosładzanych soków i deserów.

Źródłem podnoszących poziom cukru we krwi węglowodanów prostych mogą być również dżemy i inne przetwory owocowe, białe pieczywo czy niektóre rodzaje kaszy (np. kasza manna).

Dieta na obniżenie cukru we krwi powinna zawierać niewielkie ilości przetworów mącznych - takich jak naleśniki, kluski czy pierogi - słodkich owoców (banany, winogrona, figi) oraz owoców suszonych. Konieczne może być również wyeliminowanie alkoholu.

Co pić na obniżenie cukru we krwi? - jaka herbata obniża cukier we krwi

Najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie stężenia glukozy w organizmie jest picie wody. Zalecane jest spożywanie jej w ilościach ok. 1,5-2 l dziennie. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu do części porcji można dodać wyciąg z imbiru lub białej morwy.

Pozytywne działanie wykazuje również zielona herbata. Polecane są również zioła na obniżenie cukru, takiej jak kozieradka.

CZYTAJ TAKŻE:

Dieta cukrzycowa. Jakie owoce są wskazane a jakie zakazane?

Letnie przysmaki, które pomogą obniżyć ciśnienie

Wystrzegaj się jedzenia o tej porze. Skraca życie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL