Rośnie wśród zbóż i zachwyca właściwościami zdrowotnymi. Na co działa chaber bławatek?

W Polsce występuje jako chwast i rośnie dziko na polach i łąkach. Łatwo na niego natrafić, a trudno przeoczyć - przyciąga wzrok fioletowo-niebieskimi kwiatami. Przejść obojętnie nie można także obok jego właściwości zdrowotnych. Chaber bławatek, bo o nim mowa, to roślina, która od wieków znajduje zastosowanie w medycynie. Jego kwiaty cechują się bogactwem cennych składników odżywczych, przynoszących korzyści dla zdrowia. Herbatka z bławatkiem jest bowiem nie tylko aromatycznym napojem, ale przede wszystkim naturalnym wsparciem dla organizmu.

Chaber bławatek w domowej apteczce

Chaber bławatek występuje na terenie całej Europy. Jest dość słabo ulistniony, posiada cienką łodygę i osiąga wysokość od 30 do 90 cm. Kwiaty tej rośliny najczęściej występują w kolorze ciemnoniebieskim, choć spotyka się również czerwonawe oraz białe. W Polsce chaber bławatek rośnie dziko na polach, łąkach oraz pośród zbóż. To główne powody, dla których uznaje się go za chwast. Mimo to zdarza się, że bywa uprawiany - ze względu na właściwości lecznicze. Sadzi się go od marca do kwietnia, a okres kwitnienia przypada na miesiące od czerwca do września.

Reklama

Herbatka z bławatkiem - jak przygotować?

Herbatę przyrządza się z suszonych kwiatów bławatka. Aby to zrobić, kwiaty należy zalać wrzątkiem, przykryć talerzykiem i odstawić na ok. 15 min. Zbieranie kwiatów najlepiej zaplanować na słoneczne dni i z samego rana - tuż po wyschnięciu rosy. Następnie wskazane jest ich szybkie osuszenie i przechowywanie w miejscach pozbawionych światła. Jak najbardziej można je samodzielni zbierać i suszyć.

Chaber bławatek dostępny jest ponadto w aptekach oraz sklepach ze zdrową żywnością i zielarskich. Warto dodać, że wyciągi z kwiatów bławatka dostępne są pod postacią tabletek. Jest on także cieszącym się popularnością składnikiem najróżniejszych kosmetyków (m.in. przeznaczonych na skórę okolic oczu oraz kremów i toników do cery trądzikowej czy tłustej).

Napar z kwiatów bławatka - właściwości zdrowotne

Najważniejszym atutem herbatki z bławatkiem pozostaje jej działanie przeciwzapalne. Zawarte w jego kwiatach składniki (przede wszystkim antocyjany, ale też garbniki roślinne, sole mineralne oraz kwasy organiczne), pomagają redukować stany zapalne w organizmie. W praktyce oznacza to, iż regularne picie tego napoju często przynosi ulgę osobom zmagającym się z przewlekłymi stanami zapalnymi (artretyzm czy reumatyzm).

Herbatka z bławatkiem jest również ogromnym wsparciem dla układu pokarmowego. Dlaczego? Ponieważ działa łagodząco na błony śluzowe żołądka i jelit, pomagając jednocześnie w przypadku takich dolegliwości, jak zgaga, niestrawność czy wrzody. Co więcej, bławatkowy napar wspomaga trawienie, prowokując równocześnie apetyt. To z kolei sprawia, iż warto go polecić osobom, zmagającym się z różnego rodzaju zaburzeniami odżywiania (anoreksja czy bulimia).

To jednak nie wszystko. Napar z kwiatów bławatka cechuje się dodatkowo działaniem moczopędnym. Wbrew pozorom to spora korzyść, ponieważ dochodzi wówczas do oczyszczenia organizmu z toksyn i redukcji obrzęków. Potężne wsparcie otrzymują ponadto nerki, co jest korzystne dla ogólnego stanu zdrowia. 

Właściwości detoksykacyjne herbatki z bławatkiem przekładają się również na ogólną poprawę kondycji i wyglądu skóry. Nie bez powodu roślina ta znajduje bowiem zastosowanie w kosmetykach przeciwtrądzikowych.

Napar z kwiatów bławatka przynosi także korzyści dla zdrowia oczu. Wszystko dzięki zawartości flawonoidów, które pozytywnie wpływają na naczynia krwionośne - w tym oczu. Chronią wzrok przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym i procesami starzenia. 

Wreszcie: właściwości relaksacyjne. Delikatny, kwiatowy aromat działa kojąco, pomagając w wieczornym wyciszeniu się i przygotowaniu organizmu do snu.

Napar z bławatka - przeciwwskazania

Sporo zalet, jak na tak niepozorną roślinkę, prawda?  Pamiętać należy jednak o przeciwskazaniach. Po bławatka nie należy sięgać w momencie uczulenia na rośliny z rodziny astrowatych. Dojść może wówczas do reakcji alergicznej.

Chabrów unikać powinny także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto trzeba pamiętać, że bławatek może wchodzić w niepożądane reakcje z lekami - jeśli mamy jakieś wątpliwości, warto skonsultować się z lekarzem.

CZYTAJ TAKŻE:

Hit z PRL-u na zaparcia i odchudzanie. Dowiedz się, jak działa liść senesu

Zaparz i pij przed posiłkiem. Kocanka jest niezastąpiona na wątrobę i trawienie

To nie jest najlepsza pora na herbatę. Zwracaj też uwagę na to, ile pijesz

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ziołolecznictwo | herbatki ziołowe | zioła zastosowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL