To nie jest najlepsza pora na herbatę. Zwracaj też uwagę na to, ile pijesz

Spośród wszystkich rodzajów herbat największą popularnością cieszą się herbata czarna i herbata zielona. Ich spożywanie wiąże się z licznymi korzyściami zdrowotnymi, co udowodniły badania. Jednak z herbatą, podobnie jak z kawą, nie można przesadzać. Sprawdzamy, ile filiżanek czarnej herbaty można wypić w ciągu dnia, a także, jaka pora nie jest najlepsza na to, by sięgnąć po ten napój.

Czarna herbata - właściwości

Herbata czarna powstaje na skutek suszenia i oksydacji zebranych liści. W największym stopniu za jej właściwości prozdrowotne odpowiadają polifenole (głównymi przedstawicielami związków polifenolowych w herbacie są katechiny) o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Badania wykazały, że herbaty czarne liściaste i ekspresowe mogą się jednak różnić zawartością związków biologicznie czynnych, na co wpływ mają m.in. rejon pochodzenia liści herbaty i stopień rozdrobnienia liści.

Regularne spożywanie dobrej jakości czarnej herbaty zwiększa stężenie antyoksydantów w organizmie. Antyoksydanty to naturalna broń w walce z wolnymi rodnikami, których nagromadzenie prowadzi do niszczenia zdrowych tkanek, szybszego starzenia się organizmu i rozwoju wielu chorób.

Reklama

Czarna herbata jest dobra dla serca. Jedno z badań wykazało, że u osób, które codziennie piły herbatę, ryzyko chorób serca było o 8 proc. niższe, a ryzyko zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał, o 10 proc. niższe w porównaniu z osobami, które nie piły herbaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Związki obecne w czarnej herbacie zmniejszają m.in. stężenie "złego" cholesterolu. 

Badania wykazały, że czarna herbata może zmniejszyć ryzyko udaru. Uczestników jednego z nich obserwowano przez ponad 11 lat. Odnotowano, że u osób, które wypijały co najmniej dwie filiżanki herbaty każdego dnia, ryzyko udaru niedokrwiennego było o 16 proc. niższe w porównaniu z osobami, którego tego napoju nie spożywały.

Czarna herbata obniża poziom cukru we krwi, a także wykazuje korzystny wpływ na nasze zdolności poznawcze i koncentrację.

Wtedy nie pij czarnej herbaty

Spożywanie czarnej herbaty jak najbardziej wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia, ale nie zawsze jest na nią dobra pora. 

Należy unikać picia czarnej herbaty do posiłku. Czarna herbata może utrudniać wchłanianie żelaza ze względu na zawarte w niej taniny, które mogą łączyć się z pierwiastkiem w pożywieniu. Na metabolizm żelaza wpływ ma również kofeina. Czarną herbatę lepiej spożywać między posiłkami. W ten sposób unikniesz ograniczenia wchłaniania żelaza z pożywienia. 

Najlepiej zrezygnować też z czarnej herbaty, kiedy jeszcze nic nie jedliśmy i jesteśmy na czczo. Po czarną herbatę nie warto sięgać też tuż przed snem. Kofeina zawarta w napoju może zakłócać rytm nocnego odpoczynku i psuć jego jakość poprzez hamowanie produkcji melatoniny.

Ile filiżanek czarnej herbaty można wypić w ciągu dnia?

Spożywanie czarnej herbaty w odpowiednich ilościach może przynieść organizmowi wiele korzyści. Ale właśnie - w jakich ilościach? Ile filiżanek czarnej herbaty można wypić w ciągu dnia?

Za bezpieczną dawkę czarnej herbaty, którą można przyjąć w ciągu dnia, większość specjalistów uważa 3-4 filiżanki tego napoju (710-950 ml). Zwracają oni jednak uwagę, że u niektórych osób taka dawka, a nawet mniejsza liczba filiżanek może wywołać niepożądane skutki. I jednocześnie, że herbata zwykle nie jest jedynym źródłem kofeiny, po jakie sięgamy w ciągu dnia. 

Warto zauważyć też, iż niektóre źródła podają, że dziennie można spożywać do sześciu filiżanek tego napoju. Bezpieczniejsze jest jednak trzymanie się 3-4 filiżanek.

Większość znanych skutków ubocznych związanych z piciem herbaty wynika z zawartości kofeiny i garbników. Niektórzy są bardziej wrażliwi na te związki niż inni. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, jak picie herbaty wpływa na organizm, czy nie pojawiają się jakieś negatywne reakcje.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości, które twoim zdaniem mogą być związane z tym, ile herbaty pijesz, spróbuj stopniowo ograniczać jej spożycie, aż znajdziesz odpowiednią dla siebie dawkę. Jeśli nie masz pewności, ile herbaty powinieneś pić lub czy w ogóle powinieneś ją pić, a przede wszystkim, czy twoje objawy są związane właśnie z jej spożywaniem, skonsultuj się z lekarzem (o tym, kto nie powinien pić herbaty, piszemy TUTAJ).

Objawy, że pijesz za dużo czarnej herbaty

Jeśli pijesz za dużo czarnej herbaty, mogą ci dokuczać:

  • bóle głowy,
  • zawroty głowy,
  • zwiększony niepokój,
  • problemy ze snem,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • zgaga.

CZYTAJ TAKŻE:

Dodawaj do herbaty zamiast cytryny. Zwalczysz bakterie, wspomożesz serce, ochronisz wątrobę

Herbata królowej Elżbiety II. To jej zawdzięczała zdrowie i długowieczność?

Najgorsze towarzystwo dla kawy. Unikaj rano, podczas obiadu i na imprezie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL