Ma niewiele kalorii, zawiera mnóstwo karotenoidów. W sklepie wybieraj taką dynię

Dynia makaronowa to jedna z odmian botanicznych dyni zwyczajnej. W Polsce jest uprawiana dosyć rzadko, pomimo swoich licznych właściwości i bogatej wartości odżywczej. Jej nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ po odpowiednim przygotowaniu jej miąższ wyglądem przypomina makaron. Sprawdź, jak urozmaicić swoją dietę o dynię makaronową i jakie wartości odżywcze kryje w sobie ta odmiana.

Wartości odżywcze dyni makaronowej

Dieta, w której znajdzie się miejsce dla dyni makaronowej, niesie za sobą wiele korzyści ze względu na jej wysoką wartość odżywczą. Owoce dyni zawierają znaczne ilości karotenoidów, a także makro- i mikroelementów, takich jak potas, fosfor, wapń czy też magnez. Ponadto są bogate w witaminy C, K i E oraz te z grupy B. Średnia zawartość składników odżywczych w świeżych owocach dyni makaronowej/100 g: 

Reklama
  • witamina C - 2,1 mg; 
  • witamina K - 0,9 μg;
  • witamina E - 0,13 mg; 
  • witamina B6 - 0,101 mg; 
  • witamina A - 6 μg; 
  • fosfor - 12 mg; 
  • potas - 108 mg; 
  • wapń - 23 mg; 
  • magnez - 12 mg; 
  • kcal - 31; 
  • białko - 0,64 g; 
  • tłuszcz - 0,57 g; 
  • węglowodany - 6,91 g; 
  • błonnik - 1,5 g. 

Podane wyżej wartości dotyczą średniej zawartości składników odżywczych. Należy mieć na uwadze, iż mogą się one zmieniać w zależności np. od warunków pogodowych podczas uprawy dyni makaronowej, okresu przechowywania jej owoców czy też sposobu ich konserwacji. 

Właściwości dyni makaronowej

Dynia makaronowa charakteryzuje się wysoką zawartością karotenoidów w swoim miąższu, które są wsparciem dla zdrowia oczu i prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Karotenoidy wzmacniają również układ odpornościowy oraz pomagają dbać o dobrą kondycję skóry.  

Makroelementy, takie jak fosfor, wapń czy magnez, wchodzące w skład dyni makaronowej, odgrywają bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Wysoka zawartość fosforu i magnezu w dyni sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu układu nerwowego. Natomiast obecność wapnia nie tylko wpływa na prawidłową budowę kości i zębów, ale także pomaga regulować wiele procesów fizjologicznych w naszym organizmie - wapń jest aktywatorem wielu enzymów.  

Dieta urozmaicona w dynię makaronową dostarczy organizmowi ważne mikroelementy np. w postaci żelaza, który reguluje funkcjonowanie układu immunologicznego. Ponadto bierze udział w metabolizmie cholesterolu oraz procesach detoksykacyjnych zachodzących w wątrobie. Żelazo jest również składnikiem czerwonych krwinek.  

Dynia makaronowa ma lekko moczopędne działanie, które pomaga przy infekcjach dróg moczowych. Natomiast wysoka zawartość błonnika poprawia perystaltykę jelit oraz pomaga regulować rytm wypróżnień. Ponadto błonnik przyczynia się do zmniejszenia poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Dodatkowym atutem dyni makaronowej jest jej niskokaloryczność, ponieważ 100 g produktu zawiera jedynie 31 kcal.  

Co można zrobić z dyni makaronowej?

Jak sama nazwa wskazuje, z dyni makaronowej można zrobić makaron np. do spaghetti czy zapiekanki. Wszystko za sprawą jej charakterystycznych włókien, ułożonych poprzecznie w stosunku do osi owocu. Po obróbce termicznej włókna dyni makaronowej tworzą charakterystyczne nitki, przypominające tradycyjny makaron. 

Dynia makaronowa może być wykorzystana do przygotowania wartościowych odżywczo potraw zarówno na słodko, jak i na słono. Pasuje do dań wytrawnych, a także deserów oraz ciast. Z powodzeniem można ją gotować i zapiekać. Co ciekawe, świetnie sprawdza się również w marynatach.  

Zakonserwowana dynia makaronowa nie traci swojej włóknistej struktury. Jednak niektóre metody jej konserwacji mogą prowadzić do częściowej utraty składników odżywczych. Na skutek blanszowania i marynowania zmniejsza się w niej zawartość witaminy C. Natomiast cenne karotenoidy tracimy w wyniku bezpośredniego mrożenia. Również zbyt długie przechowywanie powoduje utratę cennych składników. Już po pół roku przechowywania dynia makaronowa traci nawet do 60 proc. witaminy C. 

Jak jeść dynię makaronową?

Najbardziej typowym sposobem na przygotowanie dyni makaronowej jest wykorzystanie jej zamiast tradycyjnego makaronu w potrawach. Wystarczy przekroić dynię na pół i wybrać łyżką pestki. Każdą połówkę należy skropić oliwą i przyprawić wedle uznania. Jednak jeżeli ktoś nie ma pomysłu, to najlepiej sprawdzi się klasyczne połączenie, czyli sól i pieprz. Połówki kładziemy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Ważne jest, aby dynia była położona miąższem do góry. 

Dynię makaronową możemy również przyrządzić na słodko. W tym celu całą dynię wkładamy do wrzącej wody. Po ok. 30 minutach wyjmujemy z wody i czekamy, aż wystygnie. Następnie kroimy dynię wzdłuż i usuwamy nasiona łyżką. Widelcem dzielimy miąższ na przypominające makaron włókna. Taką bazę możemy połączyć z dowolnymi dodatkami, np. startymi jabłkami, miodem i masłem. 

Czy dynię makaronową trzeba obierać?

Dyni makaronowej nie trzeba obierać przed przygotowaniem, niezależnie od tego, co planujemy z niej przygotować. Skórka tej odmiany dyni jest dosyć twarda i jej obranie niejednemu mogłoby przysporzyć wiele trudności. Dynię makaronową wystarczy przekroić, a po upieczeniu lub ugotowaniu wyciągnąć nitkowaty miąższ widelcem czy też łyżką, pozostawiając skórkę. 

Pytanie o obieranie skórki jest uzasadnione, ponieważ istnieją również odmiany dyni, w której skórka jest całkowicie jadalna, np. hokkaido, dynia piżmowa, kabocha, mandaryn czy delicata. W ich przypadku obieranie jest zbędne. 

Ile się piecze dynia makaronowa?

Dokładny czas pieczenia dyni makaronowej zależy w dużej mierze od jej rozmiaru i sposobu, w jaki ją pokroiliśmy. Zdecydowanie szybciej będzie gotowa ta mniejsza lub podzielona na drobniejsze kawałki czy ćwiartki. Jednak średnio dynia makaronowa piecze się do 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 180-200 st. 

Najlepiej sprawdzać jej miękkość widelcem co 5-10 min. Dynia makaronowa jest upieczona, gdy po naciśnięciu czujemy, że jej miąższ jest miękki. To gwarantuje nam, że po wyciągnięciu z piekarnika otrzymamy z niego upragnione nitki przypominające makaron. Dlatego ważne jest, aby połówki lub ćwiartki dyni były położone na blaszce miąższem do góry, co umożliwi nam sprawdzanie jego stanu.  

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Czym zastąpić biały makaron na talerzu? Są zdrowsze i mają mniej kalorii

Kluczowe składniki diety odkwaszającej organizm. Jedna podstawowa zasada

Kto nie powinien jeść grzybów? W tych przypadkach zastanów się dwa razy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta | dynia właściwości | wartości odżywcze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL