Pij łyżkę dziennie lub nakładaj na skórę. Chroni przed zawałem, koi nerwy, odmładza

Olej marchewkowy to niepopularny składnik, który ma wiele właściwości zdrowotnych. Nada się również dla osób, które marzą o pięknej cerze i włosach. Można go spożywać, ale także używać od zewnątrz. Jakie właściwości ma olej marchewkowy, do czego służy i jak go stosować?

Olej marchewkowy - właściwości

Olej z nasion marchwi powstaje poprzez proces tłoczenia na zimno nasion marchwi. Do ziaren dodawany jest często olej słonecznikowy, który wzbogaca miksturę i wzmacnia jej działanie korzystne dla zdrowia.  

Olej marchewkowy może mieć jasnożółtą lub intensywnie pomarańczową barwę. Jego zapach jest charakterystycznie ziemisty, dzięki czemu łatwo go odróżnić od innych olei. Olej marchewkowy zawiera:

  • karoten;
  • witamina A;
  • witaminy z grupy B;
  • witamina C;
  • witamina F;
  • witamina E.

Olej z marchwi ma właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu jest antyoksydacyjny. Zawartość witamin A, F, E oraz karotenu nadaje mu takie działanie. Używanie oleju z nasion marchwi wpłynie więc na opóźnienie procesów starzenia. Opóźni również starzenie skóry. Na kondycję wzroku pozytywnie wpłyną zawarte w oleju marchewkowym karoten i witamina E. Zahamowany również zostanie proces rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej.

Reklama

Olej z nasion marchwi pomoże zachować piękny wygląd cery. Zawarta w nim prowitamina A wyrówna koloryt skóry, zadziała przeciwzapalnie i zapobiegnie powstawaniu przebarwień. Witamina F ureguluje ilość wydzielanego sebum i pozwoli na walkę z m.in. trądzikiem, łuszczycą i atopią. Dzięki temu składnikowi olej marchewkowy zapewni odpowiedni poziom nawilżenia skóry.

Witaminy A, C oraz F nadają olejowi z nasion marchwi właściwości, które wspomogą pracę układu odpornościowego. Spożywanie go zwalczy atakujące bakterie i wirusy. Olej wpłynie też na szybsze leczenie i regenerację.

Olej marchewkowy przyda się osobom, które mają problem z pamięcią i koncentracją. Witamina B jest bardzo ważna dla pracy mózgu i poprawi jego pracę. Wraz z witaminą C i F pozytywnie zadziałają na układ nerwowy. Używanie oleju z marchwi pozwoli na obniżenie poziomu stresu.

Obniży również poziom złego cholesterolu. Olej z pestek marchwi ma więc właściwości przeciwmiażdżycowe, zapobiegnie udarom i zawałom. Wesprze też układ naczyniowy i serce. Witaminy C i F pozytywnie wpłyną na krążenie krwi. Witamina E natomiast ochroni czerwone krwinki przez przedwczesnym rozpadem. Korzystanie z oleju marchewkowego ochroni także zęby i dziąsła przed rozwojem próchnicy. Poprawi kondycję włosów i paznokci.

Do czego służy olej marchewkowy?

Olej marchewkowy służy nam na wiele sposobów. Można go używać zarówno od zewnątrz i od wewnątrz. Nada się jako zastępca balsamu lub kremu do pielęgnacji skóry. Olej z nasion marchwi połączony z kosmetykami, które regularnie używamy, niebywale je wzbogaci. Można go również połączyć z maseczkami.

Dobrze się wchłania, a dzięki swoim właściwościom sprawdzi się przy cerach bardziej wymagających i przy pielęgnacji skóry dojrzałej. Olej nadaje skórze zdrowy wygląd i blask.

Czytaj także: Zaostrzają pryszcze i zaskórniki. Wyrzuć z diety, jeśli chcesz mieć piękną cerę

Ze względu na swoje działanie olej z marchewki zalecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem. Substancja ureguluje wydzielanie łoju i zadziała przeciwzapalnie. Zapobiegnie powstawaniu nowych niedoskonałości.

Olej marchewkowy służy również do gojenia ran. Przyspiesza regenerację skóry i zabliźnianie się ran. Po regularnym używaniu go ślad po ranie będzie o wiele mniej widoczny. Można go również stosować zewnętrznie na włosy, co da niesamowity efekt.

Jak stosować olej marchewkowy na włosy?

Stosowanie oleju marchewkowego przyniesie korzyści włosom zarówno, jeżeli będziemy go spożywać, jak i nakładać na kosmyki. Olej przywróci włosom blask, nawilżenie, sprawi, że będą elastyczne, ale także uchroni przed uszkodzeniami.

Olej marchewkowy należy nakładać na zwilżone i rozczesane włosy. Można wcześniej zastosować podkład z aloesu lub hydrolatu. Krople olejku rozgrzewamy w dłoniach, a następnie przenosimy na przygotowane kosmyki. Po upływie minimum 30 minut myjemy włosy szamponem.

Świetnie się również sprawdzi do połączenia z innymi produktami. Olej z nasion marchwi dodany do maski lub odżywki tak samo dobrze zadziała na kondycję włosów. Efekty działania oleju widać już po pierwszym zastosowaniu.

Olej z nasion marchwi do picia - jak stosować

Olej z nasion marchwi można pić w niewielkich ilościach. Podczas kuracji olejem należy przyjmować maksymalnie 1 łyżkę mikstury dziennie.

Jeśli chcemy korzystać z cudownych właściwości oleju marchewkowego, a nie przepadamy za piciem takich specyfików, to można go spożywać wraz z jedzeniem. Dodany na zimno do różnych dań, sałatek lub koktajli nada nietuzinkowego smaku i zachowa właściwości zdrowotne.

Olej marchewkowy do opalania

Olej marchewkowy dzięki zawartości karotenu idealnie sprawdzi się do opalania. Substancja znana jest przede wszystkim jako barwnik roślinny, a może ochronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Olej z nasion marchwi ułatwi opalanie i utrwali efekt.

Olej będzie również naturalnym samoopalaczem. Olej marchewkowy przyciemni skórę, jednak nie jest to efekt długotrwały. Ma także właściwości kojące, więc można go używać po intensywnym opalaniu, aby przyspieszyć leczenie oparzeń słonecznych.

Olej marchewkowy - cena i gdzie kupić

Olej marchewkowy kupić można w aptekach, sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością. W zależności od wybranego producenta i jakości cena produktu będzie różna.

Produkt jest dosyć tani. Ceny oleju z nasion marchwi wahają się od 10 do 20 złotych za 100 mililitrów produktu. Za taką kwotę dostajemy szereg pozytywnych właściwości dla zdrowia i wyglądu.

CZYTAJ TAKŻE:

Zwalcza bezsenność, zapobiega nowotworom, reguluje cukier. Unikaj w jednym przypadku

Pij 30 minut przed posiłkiem. Zregeneruje wątrobę, pomoże wrażliwym jelitom

Obowiązkowe w diecie. Chronią przed rakiem, alzheimerem i cukrzycą

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL