Drożdże warto stosować leczniczo. Zrobisz z nich maść, maseczkę i napój przeciwzapalny
Większość osób kojarzy drożdże głównie z ich zastosowaniem w pieczeniu ciast, czy chleba. Warto jednak wiedzieć, że produkt ten z powodzeniem można wykorzystać także do leczenia niektórych dolegliwości. Drożdże doskonale sprawdzą się w przypadku problemów skórnych. Regulują wydzielanie sebum i zmniejszają ilość zaskórników. Drożdże poprawiają także wygląd włosów i zapobiegają łamliwości paznokci. Jakie jeszcze mają zastosowanie? Odpowiadamy.
Drożdże, które używamy do pieczenia chleba, to drożdże piekarskie, znane również jako Saccharomyces cerevisiae. Są to jednokomórkowe organizmy, zaliczane do królestwa grzybów, które fermentują cukry w cieście, przekształcając je w dwutlenek węgla i alkohol. Proces fermentacji sprawia, że ciasto wyrośnie, nadając chlebowi puszystość i lekkość. Dodatkowo drożdże piekarskie nadają chlebowi charakterystyczny smak i aromat. Są one niezbędnym składnikiem w procesie wytwarzania większości rodzajów chleba.
Drożdże są bogatym źródłem witamin z grupy B, w tym witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B7 i B9. Zawierają także liczne pierwiastki takie jak:
- fosfor,
- cynk,
- magnez,
- wapń,
- żelazo,
- potas,
- selen,
- jod i
- chrom.
Ponadto są one bogate w enzymy, biotynę, białka oraz aminokwasy. Przykładowo, 100 gramów drożdży piekarniczych dostarcza około 90 kcal.
Drożdże są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Są składnikiem wielu produktów do pielęgnacji twarzy i włosów. Drożdże doskonale sprawdzą się w przypadku problemów skórnych. Regulują wydzielanie sebum, zmniejszają ilość zaskórników, działają przeciwzapalnie, regulują pracę gruczołów łojowych i ograniczają trądzik. Poza tym przyspieszają gojenie ran i zmniejszają widoczność rozstępów. Można je stosować także w przypadku pojawienia się zajadów czy rogowacenia naskórka.
Drożdże poprawiają także wygląd włosów i zapobiegają łamliwości paznokci. Regularne stosowane, minimalizują wypadanie włosów, chronią przed przedwczesną łysiną i łupieżem, a także sprawiają, że włosy są odpowiednio nawilżone, błyszczące i odżywione.
Oto kilka sposobów, w jakie można je wykorzystać:
Maseczka na twarz - można stworzyć maseczkę z drożdży, mieszaną z wodą lub mlekiem, która może pomóc w regulacji wydzielania sebum, zmniejszeniu ilości zaskórników i działaniu przeciwzapalnym.
Maseczka na włosy - drożdże można również stosować bezpośrednio na włosy, aby zapewnić im dodatkową siłę i blask.
Kuracja na problemy skórne - regularne stosowanie drożdży może pomóc w łagodzeniu trądziku, zajadów, rogowacenia naskórka oraz w przyspieszeniu gojenia ran.
Poza właściwościami pielęgnacyjnymi drożdże pomocne są także w przypadku:
- anemii,
- nadmiernego apetytu,
- zaburzeń odporności,
- wzdęć,
- cukrzycy,
- zespołu jelita drażliwego,
- bólów mięśni,
- bólów reumatycznych,
- stanów obniżonego nastroju i silnego stresu.
W przypadku opisywanych problemów należy wcześniej skonsultować się z lekarzem. Drożdże nie są alternatywą dla tradycyjnego leczenia, mogą być jedynie jego uzupełnieniem.
Drożdże można stosować na kilka sposobów. Wszystko zależy od tego, na jakim działaniu chcemy się skupić. W przypadku problemów ze skórą twarzy, dobrze sprawdzi się maseczka z drożdży. Aby ją przygotować, należy rozpuścić 5 gram drożdży w odrobinie mleka. W przypadku, gdy zależy nam na nawilżeniu skóry, dodać można kilka kropli oliwy z oliwek. Mikstura powinna mieć konsystencję papki. Maseczkę należy trzymać na twarzy przez 20-25 minut. Po tym czasie można zmyć ją ciepłą wodą.
Innym pomysłem mogą być kąpiele w drożdżach. 100-150 gramów drożdży należy zalać ciepłą wodą. Taka kąpiel może trwać 20-30 minut. Do wody można dodać także mleko. Drożdże wykorzystać można również do moczenia stóp. Będzie to pomocne w przypadku np. trudno gojących się ran czy stanów zapalnych skóry.
Innym sposobem na wykorzystanie drożdży może być przygotowanie z nich specjalnego napoju. W tym przypadku konieczne jest jednak zachowanie dużej czujności. 2-3 gramy drożdży należy zalać gorącym mlekiem lub wrzątkiem i dokładnie wymieszać. Taka terapia nie powinna trwać dłużej niż 40 dni.
Trzeba wiedzieć, że zabronione jest spożywanie surowych drożdży. Może to skutkować problemami żołądkowo-jelitowymi.
CZYTAJ TAKŻE:
Jeśli jajka, to tylko takie. Chronią przed alzheimerem, mają mniej cholesterolu a więcej witamin
Zdrowszy od zwykłego czosnku. Zbija ciśnienie i cholesterol, powstrzymuje raka