Herbata królowej Elżbiety II. To jej zawdzięczała zdrowie i długowieczność?

Ma tylu zwolenników, co przeciwników. Mówią: "Z mlekiem to można pić kawę, ale herbatę?". Bawarka, czyli właśnie połączenie herbaty oraz mleka, to napój, którego historia liczy już kilka wieków. Jakie ma właściwości? Czy bawarka jest zdrowa? Jak się ją przygotowuje? Sprawdzamy.

Bawarka - co to takiego?

Bawarka to napój wywodzący się z kuchni francuskiej. Dziś jego głównymi składnikami są herbata i mleko, dlatego też mówi się, że to po prostu herbata z mlekiem lub herbata mleczna. Historia bawarki sięga XVII wieku - wtedy to zaczęła podbijać francuskie salony. Stanowiła połączenie naparu z herbaty z dodatkiem mleka i syropu z paproci, ewentualnie wody z kwiatów pomarańczy. Obecnie największą popularnością cieszy się w Anglii, jednak w wersji herbata plus mleko. Herbatę z odrobiną mleka, bez cukru, pijała królowa Elżbieta II. W Polsce też nie brakuje amatorów tego napoju. Najczęściej bawarkę pije się do śniadania.

Reklama

Jak przygotowuje się bawarkę?

By przygotować bawarkę, trzeba dodać do gorącego mleka esencję herbacianą lub odwrotnie - gorące mleko do esencji herbacianej. Proporcje zależą od indywidualnych upodobań. Najczęściej bawarka słodzona jest cukrem. Dla zdrowia lepszym wyborem od cukru będzie jednak miód lub syrop klonowy. Można też w ogóle zrezygnować z dodatku czegoś słodkiego, choć wiele osób wskazuje, że w takiej wersji napój im nie smakuje.

Bawarka zwykle przyrządzana jest z herbaty czarnej. Smak bawarki mogą urozmaicić przyprawy, np. cynamon, kardamon, imbir czy wanilia. Niektórzy podają ją z koglem-moglem.

Jak wspomnieliśmy, bawarka najczęściej serwowana jest do śniadania. Powinno się ją pić, gdy jest jeszcze ciepła, a na jej powierzchni znajduje się pianka.

Bawarka - właściwości

Bazą bawarki jest najczęściej herbata czarna, wysokiej jakości. Za jej właściwości prozdrowotne odpowiadają przede wszystkim polifenole, które mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. W wielu badaniach potwierdzono ochronne właściwości antyutleniaczy z herbaty. Wykazano nawet, że zdolności antyoksydacyjne herbaty, zarówno zielonej, jak i czarnej, są większe niż wpływy antyoksydacyjne wielu owoców i warzyw. Picie czarnej herbaty może m.in. zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. W badaniach wykazano, że związki obecne w czarnej herbacie prowadzą m.in. do obniżenia poziomu cholesterolu, a także działają przeciwnowotworowo.

Mleko z kolei jest bogatym źródłem wapnia. Cechuje się idealną proporcją wapnia do fosforu, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia kości. Jest także źródłem dobrze przyswajalnego białka, dostarcza potasu, magnezu, cynku czy witamin z grupy B. Tłuszcz mleczny jest także nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, szczególnie witaminy A i witaminy D.

Z racji tego, że zarówno herbata, jak i mleko zawierają ważne dla organizmu związki i składniki odżywcze, łączenie ich może wydawać się korzystne. Do końca nie jest jednak jasne, czy dodanie mleka do herbaty zapewnia dodatkowe korzyści, czy zamiast tego zakłóca działanie składników herbaty.

Niektóre obserwacje wykazały, że dodatek mleka do herbaty niweluje jej wpływy ochronne. Naukowcy sugerują, że białka w mleku mogą zakłócać wchłanianie i działanie przeciwutleniające związków herbaty. W jednym badaniu z udziałem 16 dorosłych kobiet zaobserwowano, że wypicie dwóch filiżanek zwykłej czarnej herbaty wpłynęło korzystnie na przepływ krwi. Tymczasem picie czarnej herbaty z odtłuszczonym mlekiem nie dało takich efektów.

W innych badaniach nie zaobserwowano, by dodatek mleka zaburzał aktywność i wchłanianie związków przeciwutleniających. Naukowcy zasugerowali, że dłuższy czas parzenia może prowadzić do lepszego wchłaniania przeciwutleniaczy w herbacie, niezależnie od dodatku mleka.

Badania na temat spożywania bawarki są ograniczone i na pewno potrzeba kolejnych, by móc jednoznacznie stwierdzić, jak jej spożywanie wpływa na organizm.

Kiedyś babcie polecały bawarkę na laktację, dziś uważa się, że nie posiada nadzwyczajnych wartości, jeśli chodzi o jej wspomaganie.

Bawarka - przepis

Jak przygotować najprostszą wersję bawarki? Potrzebujesz:

  • 300 ml mocno zaparzonej herbaty, np. czarnej earl grey,
  • 100 ml gorącego mleka (możesz użyć też mleka roślinnego),
  • cukru, miodu lub syropu klonowego, do smaku (możesz też z tego dodatku zrezygnować).

Z podanych składników przygotujesz bawarkę dla dwóch osób. Na jedną porcję potrzebujesz 150 ml herbaty i 50 ml mleka. Do zaparzonej herbaty wlewasz gorące mleko, a następnie dodajesz cukier lub miód czy inną substancję słodzącą. Składniki mieszasz przed spożyciem. Możesz dodać mniej mleka, możesz nie dodawać cukru czy miodu, możesz dodać przyprawy, np. cynamon czy kardamon.

Źródła:

https://www.healthline.com/nutrition/the-benefits-of-tea-with-milk

CZYTAJ TAKŻE: 

Poprawi proces myślenia, pamięć i koncentrację. Pobudza lepiej niż kawa

Działa odchudzająco, pomaga spalić tłuszcz i obniża glikemię. Pij zamiast czarnej kawy

Pij przy dnie moczanowej, na złogi w jelitach i odchudzanie. Lepsza od maślanki i kefiru

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: herbata
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL