Ozdoba ogrodu w służbie zdrowiu. Właściwości czarnej malwy
Malwa to roślina, którą znamy z naszych ogrodów. Ta o ciemnych, wręcz czarnych płatkach wyróżnia się na tle pozostałych leczniczymi właściwościami. Wykazuje działanie przeciwzapalne, estrogenne, jest bogata w antyoksydanty i związki, które działają osłonowo na drogi oddechowe, jak i przewód pokarmowy. Sprawdź, kiedy i jak korzystać z właściwości czarnej malwy.
Malwa to roślina z rodziny ślazowatych pochodząca ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, która rośnie jednak w różnych częściach świata. Jest rośliną chętnie uprawianą w przydomowych ogródkach, także w Polsce, ze względu na okazałe kwiaty i sporą wysokość (malwa może dorastać nawet do 2-3 metrów wysokości, przez co znakomicie się prezentuje). Najbardziej popularnymi odmianami są: malwa różowa, malwa figolistna i malwa pomarszczona. Właściwości lecznicze przypisuje się jedynie odmianom o czarnych i purpurowo-czarnych kwiatach. To właśnie kwiaty malwy są surowcem leczniczym. Wykorzystuje się je również w kosmetykach.
Kwiaty malwy czarnej, zwanej także lekarską, zbiera się z kielichem bądź same płatki. Zbiory przeprowadza się w okresie od czerwca do sierpnia, co kilka dni, najlepiej rano i w dni bez opadów. By móc je później wykorzystać, należy je ususzyć. Jak podpowiadają eksperci, kwiaty czarnej malwy najlepiej suszyć w zacienionym miejscu z delikatną cyrkulacją powietrza. Odradza się suszenie na słońcu. Tych, którzy czarnej malwy nie mają w ogrodzie i mieć jej nie planują, z pewnością ucieszy fakt, że suszone kwiaty tej rośliny można dostać w sklepach zielarskich i z produktami ekologicznymi.
Malwa czarna była znana i wykorzystywana już w starożytnej Grecji i Rzymie, także w celach leczniczych. Znajduje się w niej bowiem wiele cennych dla zdrowia składników. Należą do nich m.in. bardzo rzadkie antocyjany - malwidyny, peonidyny i delfinidyny. Ciemne kwiaty malwy czarnej zawierają również duże ilości substancji śluzowych (od 8 do 12 proc.), flawonoidy takie jak kemferol, kwercetynę, mirycetynę, garbniki czy alkohole cukrowe.
Kiedy sięga się po malwę czarną? Napój z malwy czarnej sprawdzi się w przypadku bólu gardła, a także uczuciu drapania, suchości czy chrypki. Pomaga zwalczyć kaszel, a także pozbyć się zalegającej wydzieliny. Działa przeciwzapalnie, dlatego bywa stosowany m.in. w zapaleniu krtani. Może też posłużyć jako płukanka przy zapaleniu dziąseł lub migdałków. Łagodzi podrażnienia spowodowane uciskiem protezy lub aparatu ortodontycznego.
Napar z czarnej malwy zmniejsza dolegliwości żołądkowe (na błonę śluzową żołądka działa niczym balsam), poprawia krążenie, reguluje miesiączki, przynosi ulgę w bólach okresowych, łagodzi objawy menopauzy (zawiera bowiem fitoestrogeny).
Napar z czarnej malwy można stosować również zewnętrznie. Tego typu okłady warto wypróbować na zmęczone, opuchnięte i piekące oczy. Zmniejszą też cienie pod oczami. Napar może posłużyć także jako tonik do cery suchej, mieszanej i zmęczonej. Nawilża, łagodzi podrażnienia, wspomaga leczenie problemów skórnych, regeneruje.
Ciekawostka - malwa wykorzystywana jest w produkcji alkoholu. Barwniki pozyskiwane z jej ciemnych odmian poprawiają kolor win czy likierów.
Do przyrządzenia naparu, herbaty potrzebujemy suszonych kwiatów malwy czarnej. Jak już wspomnieliśmy wyżej, może je ususzyć samemu, ale też pójść na skróty i kupić opakowanie już ususzonych kwiatów (cena to ok. 10 zł) lub herbatkę ekspresową (jej cena waha się od kilku do kilkunastu zł).
Aby przygotować odwar, dwie łyżki suszonych kwiatów malwy zalej szklanką wrzącej wody i odstaw na 20 minut. Następnie przelej do garnka, zagotuj i odstaw do ostygnięcia na kolejnych kilkanaście minut.
By zrobić domowy napar, herbatę z czarnej malwy, łyżkę suszonych kwiatów malwy zalej 250 ml wrzątku. Odstaw na ok. 10 minut, a na koniec przecedź.
Poszukując produktów z tej rośliny, możemy natknąć się też na m.in. syrop z kwiatów czarnej malwy. Można go dodawać do herbaty lub pić rozcieńczony z wodą.
Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed spożyciem naparu z czarnej malwy powinny skonsultować się z lekarzem. Istotnym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na roślinę. U niektórych osób stwierdza się alergię na rośliny z rodzaju Malvaceae (ślazowate, malwowate).
CZYTAJ TAKŻE:
Z tymi ziołami bądź ostrożny. Mogą być szkodliwe
Wpływ roślin doniczkowych na samopoczucie i zdrowie. Dlaczego warto mieć je w domu?