Nie wysyłajmy leków Ukraińcom na własną rękę. Ministerstwo Zdrowia apeluje

Jakich leków najbardziej potrzebuje ludność Ukrainy? Co zrobić, by leki dotarły do nich bezpiecznie? Ministerstwo Zdrowia podpowiada i prosi - nie oddawajmy napoczętych opakowań i antybiotyków. Takie środki farmakologiczne potrzebują specjalnego transportu.

Zbiórki leków i środków medycznych dla Ukrainy

Ukraińska ludność, która pozostała w swoim kraju, potrzebuje leków, opatrunków i produktów medycznych. W potrzebie są również osoby, które w pośpiechu uciekały z Ukrainy, wśród nich są matki z małymi dziećmi, osoby chore przewlekle i seniorzy. W całej Polsce ruszyły zbiórki leków i środków medycznych dla potrzebujących Ukraińców. Jednak aby ta pomoc była skuteczna, wszystkie środki farmakologiczne i higieniczne muszą być prawidłowo przechowywane i transportowane. Dotyczy to zwłaszcza antybiotyków. Ministerstwo Zdrowia apeluje o nie wysyłanie leków na własną rękę. 

Reklama

Polskie Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych apelują do naszych rodaków o zaniechanie indywidualnych zbiórek leków dla walczącej Ukrainy. By skutecznie wesprzeć naszych walczących sąsiadów - należy włączyć się do zorganizowanych lub koordynowanych zbiórek. 

Instytucje te podkreśliły we wspólnym apelu, że leki niewłaściwie przechowywane i transportowane nie tylko nikomu nie pomogą, ale mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Celowana pomoc medyczna. Polskie MZ współpracuje z Ambasadą Ukrainy

Ministerstwo Zdrowia jest w bieżącym kontakcie z Ambasadą Ukrainy w Polsce, która na bieżąco przekazuje zapotrzebowanie na konkretne produkty medyczny. Wysyłka leków do Ukrainy jest koordynowana na poziomie całej Unii Europejskiej i odbywa się za pośrednictwem Polski. Za bieżące dostawy leków za naszą wschodnią granicę odpowiada Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Aby ułatwić koordynację pomocy humanitarnej powstała rządowa strona PomagamUkrainie.gov.pl. Mogą na nią zajrzeć zarówno osoby potrzebujące pomocy jak i organizacje i osoby, które mogą i chcą jej udzielić. 

Jakie leki wysłać Ukraińcom? Zapakowane oryginalnie!

W ministerialnym komunikacie poproszono, aby nie przynosić pojedynczych leków, pozostałych w domowych apteczkach, co niestety jest częstą praktyką. 

- Kierujące się odruchem serca osoby prywatne, które chciałyby wesprzeć zbiórkę niewielką ilością medykamentów, mogą to oczywiście zrobić. Jednak przed zakupami w aptece warto się dowiedzieć, co naprawdę jest potrzebne. Liczymy na pomoc firm farmaceutycznych i osób prywatnych. Chcemy zabezpieczyć jak najszerzej potrzeby mieszkańców Ukrainy, więc nasza akcja musi być dobrze skoordynowana i zgodna z obowiązującym prawem. Dlatego prosimy o wcześniejsze uzgadnianie z nami darowizn, zwłaszcza w przypadku leków. Wystarczy zadzwonić, organizatorzy akcji podpowiedzą, jakie potrzeby są najpilniejsze. Takie materiały, jak np. środki opatrunkowe czy dezynfekcyjne, można przynosić bez ograniczeń - czytamy w apelu Ministerstwa  Zdrowia. 

Jakie leki są zbierane dla osób potrzebujących w Ukrainie?

  • leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne
  • leki przeciwalergiczne
  • preparaty przeciwskurczowe
  • preparaty i syropy przeciwkaszlowe
  • leki na przeziębienie
  • krople do oczu
  • antybiotyki (darowizny od firm i uzgodnione darowizny od osób prywatnych)

Jakie produkty medyczne są zbierane dla potrzebujących w Ukrainie? 

  • wyposażenie apteczek
  • materiały opatrunkowe
  • środki dezynfekcyjne
  • mleka modyfikowane
  • produkty żywienia chorych

Indywidualna zbiórka wymienionych produktów jest możliwa, o ile nie wymagają one specjalnego przechowywania (np. w lodówce). 

Warto wiedzieć, że zbiórki leków i produktów leczniczych są organizowane w całym kraju, m.in. przez fundacje oraz wydziały farmaceutyczne. 

Chcesz pomóc? Możesz dołączyć do jednej ze zweryfikowanych zbiórek. Ich pełną listę znajdziesz TUTAJ.

CZYTAJ TAKŻE:

Polacy wykupują z aptek płyn Lugola. Dlaczego go nie potrzebujesz?

Pięć maści, które warto mieć w domowej apteczce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wojna w Ukrainie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL