Działa przeciwbakteryjnie, ochronnie i regenerująco. Maść propolisową warto mieć w apteczce

Dziś w produktach na bazie propolisu można przebierać. Ze względu na szerokie zastosowanie coraz częściej naszą uwagę kierujemy m.in. ku maści propolisowej. Na co pomoże maść propolisowa? Dla kogo nie jest zalecana? Jak bezpiecznie ją stosować? I czym właściwie jest propolis? Wyjaśniamy.

Propolis - co to takiego?

Propolis, znany również jako kit pszczeli, to naturalny wytwór pszczeli, produkt o bardzo różnorodnym składzie. To unikalna mieszanka, w której skład wchodzą: wosk pszczeli, roślinne żywice, pyłek kwiatowy, olejki eteryczne oraz wydzieliny pszczele. Najważniejszymi związkami biologicznie czynnymi obecnymi w kicie pszczelim są kwasy fenolowe, kwas benzoesowy, kwas cynamonowy oraz flawonoidy. Propolis zawiera również dużo składników mineralnych, m.in. wapń, magnez, cynk czy żelazo, a także witaminy, m.in. witaminy z grupy B i witaminę C. W ulu pełni rolę ochronną - pszczoły wykorzystują go jako substancję wzmacniającą konstrukcję ula, uszczelniającą jego wnętrze i zabezpieczającą przed rozwojem różnych drobnoustrojów.

Reklama

Właściwości, jakie przypisuje się propolisowi, to przede wszystkim właściwości: przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwbólowe, immunostymulujące i antyoksydacyjne.

Maść propolisowa - co to takiego?

Propolis jest stosowany wewnętrznie - np. w postaci wyciągów i nalewek, m.in. w stanach obniżonej odporności, a także zewnętrznie, m.in. w postaci maści, kremów czy zasypek. Dziś przyjrzymy się bliżej maści propolisowej.

Głównym składnikiem maści propolisowej jest oczywiście propolis, a dokładniej wyciąg z propolisu. Znajdziemy w niej także często lanolinę o właściwościach natłuszczających, ochronnych i wygładzających, a także wazelinę, która chroni skórę przed wysuszeniem, wspomaga zachowanie jej prawidłowego nawilżenia, sprawia, że staje się gładsza i bardziej miękka.

Maść propolisowa przedstawiana jest jako maść o działaniu przeciwbakteryjnym, ochronnym i regenerującym do codziennej pielęgnacji skóry. W aptekach dostępna jest zarówno w poręcznej tubce, jak i w słoiku. Można ją też zrobić samodzielnie. Cena w dużej mierze zależy od pojemności i stężenia surowca (na rynku dostępna jest m.in. maść propolisowa 3% czy maść propolisowa 7%). Zwykle kosztuje kilkanaście złotych.

Właściwości maści propolisowej

Maść propolisowa działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie. Chroni i pielęgnuje naskórek, wzmacnia go i odżywia, a także przyspiesza procesy regeneracyjne, skraca czas gojenia się uszkodzeń skóry, hamuje powstawanie blizn.

Maść propolisową stosuje się m.in. w przypadku otarć skóry, wyprysków, trudno gojących się ran, owrzodzeń czy odleżyn. Preparat sprawdza się także na niewielkie oparzenia oraz na stany zapalne i obrzęki po ukąszeniach owadów (propolis zmniejsza stan zapalny skóry, łagodzi ból i świąd). Warto dodać, że maść propolisowa jest dość częstym wyborem osób zmagających się z trądzikiem.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stosowania preparatu warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kto nie powinien stosować maści propolisowej?

Maść propolisowa nie jest dla wszystkich. Nie powinny jej stosować osoby uczulone na produkty pochodzenia pszczelego, osoby podatne na uczulenia, cierpiące na alergiczne choroby skóry i inne choroby o podłożu alergicznych, a także osoby uczulone na pochodne kwasu benzoesowego. Maści propolisowej nie należy używać w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu, w tym substancje pomocnicze. Nie zaleca się stosowania preparatu również u dzieci poniżej 6. roku życia, a także kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią.

Przed zastosowaniem maści warto wykonać test uczuleniowy. Niewielką ilość preparatu nanieś w zgięciu łokciowym. Jeżeli w ciągu dobry pojawią się niepokojące objawy, np. zaczerwienienie, świąd czy obrzęk, to znak, że maść propolisowa nie jest dla ciebie. W takiej sytuacji skonsultuj się też z lekarzem.

Jak stosować maść propolisową?

Maść propolisowa przeznaczona jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego, na skórę. Niewielką ilość nanosi się cienką warstwą na wybrany obszar i delikatnie wmasowuje. Zwykle wskazuje się, że należy ją stosować trzy razy dziennie.

CZYTAJ TAKŻE: 

Wyciszy stan zapalny, poratuje w chorobie, obniży cholesterol i cukier. Pij miksturę z czarnuszki

Działa przeciwstarzeniowo, obniża ciśnienie, koi skórę. Zacznij od kilku kropli dziennie

Maść z witaminą F na skórę z problemami. Usuwa zaczerwienienia, zmarszczki i blizny

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: maść
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL