Jałowiec zalecała już św. Hildegarda. Olejku jałowcowego używaj w ten sposób

Olejek jałowcowy to produkt o szerokim zastosowaniu. Stosowany jest na skórę, m.in. w przypadku trądziku, rozstępów czy cellulitu, używany jest aromaterapii, a w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych służy do inhalacji. To jednak nie jedyne jego zalety. Poznaj inne powody, dla których olejek z jałowca warto mieć w domowej apteczce.

Olejek jałowcowy a jałowiec pospolity

Olejek jałowcowy pozyskiwany jest z igieł oraz owoców jałowca pospolitego.

Jałowiec pospolity to najbardziej rozpowszechniony gatunek jałowca na świecie. Należy do rodziny cyprysowatych. Najczęściej występuje pod postacią wiecznie zielonego krzewu, rzadko niskiego drzewa. Można się na niego natknąć podczas spaceru po lesie, ale jest też częstym widokiem w przydomowych ogrodach. Jest dość popularnym wyborem, gdyż jest długowieczny, mrozoodporny i nie ma wielkich wymagań.

W lecznictwie, ale i w kosmetyce (warto wiedzieć, że znajduje zastosowanie także w kuchni) wykorzystuje się igły i owoce jałowca, tzw. szyszkojagody, które dojrzewają dwa-trzy lata. Te niedojrzałe są zielone. W miarę dojrzewania zmieniają one kolor na granatowo-czarny.

Reklama

Z właściwości jałowca korzystano już wieki temu. W średniowieczu np., w czasach epidemii, żuto owoce jałowca, bowiem przypisuje im się działanie silnie bakteriobójcze. Św. Hildegarda z Bingen, mistyczka i uzdrowicielka, zalecała jałowiec w chorobach płuc, wątroby i nerek.

Jak czerpać korzyści z jałowca? Jednym ze sposobów jest używanie olejku jałowcowego.

Olejek jałowcowy - właściwości

W olejku jałowcowym znajdziemy m.in. terpineol, alfa-pinen, kamfen, limonen, flawonoidy, glikozydy, kwasy organiczne czy garbniki. Tradycyjnie stosowany był do odkażania ran. Jego składniki przyspieszają ich gojenie i chronią przed infekcją. Poleca się go też jako środek na trądzik i zapalenie skóry.

Olejek jałowcowy wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, napotne, poprawia krążenie krwi, oczyszcza organizm z toksyn. Stosowany jest na bóle reumatyczne, w przypadku dolegliwości występujących przy dnie moczanowej czy kamicy nerkowej. Działa moczopędnie. Jest korzystny dla osób, które cierpią z powodu gromadzenia się wody w organizmie lub obrzęków z powodu niewydolności nerek.

Olejek z jałowca łagodzi bóle głowy, bóle mięśniowe i menstruacyjne. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, likwiduje wiele problemów trawiennych. Zaliczany jest do środków poprawiających koncentrację. Używany jest w aromaterapii, gdyż działa uspokajająco i pomaga zredukować stres. Cechuje go świeży, leśny zapach.

Olejek jałowcowy to też środek, po który sięga się w przypadku przebarwień, rozstępów i cellulitu. Jest ważnym składnikiem kuracji przeciw wypadaniu włosów. Pomaga zwalczyć łupież i zmniejsza przetłuszczanie.

Olejek jałowcowy - sposób użycia

Przed nałożeniem olejku z jałowca na skórę zaleca się jego rozcieńczenie. Można go łączyć z kremami do ciała, maskami i olejkami do twarzy, a także, jeśli mamy zamiar stosować go na włosy, z szamponami i odżywkami

Olejek jałowcowy sprawdza się jako dodatek do kąpieli, a także jako produkt do masażu (po połączeniu z olejem bazowym, np. olejem ze słodkich migdałów). 

Olejek z jałowca można go wykorzystać także do inhalacji. Jedną łyżeczkę olejku z jałowca wlewa się do miski z gorącą wodą, następnie nakrywa głowę ręcznikiem i wdycha parę przez ok. 5 minut.

Po rozcieńczeniu olejek jałowcowy może być stosowany również jako płukanka do ust, która, m.in. niweluje nieprzyjemny oddech.

Najtańsze olejki z jałowca dostaniemy za ok. 10 zł. Nie powinny go jednak stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. W nielicznych przypadkach może wywoływać też reakcje alergiczne. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Kojąca moc aromaterapii. Jaki olejek wybrać?

Usunie pleśń, brud i choroby. Olejek herbaciany lekiem na całe zło

Jak zrobić olejek zapachowy?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL