Rozstępy może mieć każdy. Domowe sposoby na ich rozjaśnienie

Z rozstępami można walczyć w gabinecie kosmetycznym (np. poprzez peelingi chemiczne czy mezoterapię) oraz znacznie taniej - w zaciszu domowym. Domowe sposoby na rozstępy nie zlikwidują całkowicie problemu, ale sprawią, że zmiany będą mniej widoczne. Od czego należy zacząć? Poniżej znajdziesz kilka metod.

Rozstępy - krótka charakterystyka

Rozstępy to charakterystyczne zmiany na skórze, które nazywane bywają tygrysią skórką. Najczęściej pojawiają się w okolicy ud, pośladów, brzucha czy piersi. Jeszcze do niedawna powszechnie uważało się, że główną przyczyną rozstępów jest nadwaga lub otyłość. Dziś jednak mało kto podziela tę opinię. Rozstępy coraz częściej pojawiają się bowiem także u kobiet z niskim BMI, a nawet u czynnych sportsmenek.

Rozstępy pojawiać się mogą m.in. z powodu nieodpowiedniego nawilżania skóry, niedoborów witamin czy zbyt małej ilości spożywanych płynów. U wielu pań to również problem genetyczny. Warto pamiętać, że rozstępy nie są traktowane jako choroba i nie wymagają leczenia. Dla niektórych kobiet zmiany mogą być jedynie defektem kosmetycznym, jednak coraz więcej pań przyznaje, że lubi swoje rozstępy i nie zamierza się z nimi żegnać. Jedną z takich osób była trenerka Ewa Chodakowska, która kilka lat temu wyznała, że rozstępy to jej znak charakterystyczny, który dodaje jej wyjątkowości.

Reklama

Rozstępy - leczenie

A co w przypadku, gdy mimo wszystko chcemy pozbyć się rozstępów? W takiej sytuacji najbardziej skutecznym (i niestety najdroższym) sposobem będzie skorzystanie z oferty gabinetów kosmetycznych. W gabinetach do redukcji rozstępów najczęściej wykorzystuje się takie metody jak: peelingi chemiczne np. kwasem glikolowego i kwasem trójchlorooctowym, a także mezoterapię i mikrodermabrazję.

Mezoterapia to zabieg, który opiera się na wstrzykiwaniu do skóry takich substancji jak m.in. witaminy, kwas hialuronowy, aminokwasy czy krzemionka organiczna, które mają na celu pobudzenie skóry. Mikrodermabrazja to z kolei starcie warstwy rogowej naskórka oraz głębszych warstw skóry. Wykorzystuje się do tego specjalne kryształki korundu. Innym rozwiązaniem jest laserowe usuwanie rozstępów. Cena jednego zabiegu waha się od 200 do nawet 1000 zł, w zależności od wielkości i umiejscowienia rozstępów. Efekty zauważyć można po około 5 zabiegach.

Domowe sposoby na rozstępy

W walce z rozstępami sięgnąć można po tzw. domowe sposoby. Nie zlikwidują one problemu rozstępów, jednak mogą sprawić, że zmiany będą mniej widoczne. Pierwszym sposobem, który warto sprawdzić, jest odpowiednie nawodnienie. Nawet jeśli nie zadziała akurat na rozstępy, to z pewnością i tak wpłynie pozytywnie na pracę całego organizmu. Każdego dnia należy spożywać co najmniej 2 l płynów. Najlepszym wyborem będzie woda niegazowana. Można uzupełniać ją ziołowymi naparami bez dodatku cukru.

Do walki z rozstępami wykorzystać można także cytrynę, która cechuje się właściwościami rozjaśniającymi. Wystarczy regularnie wcierać ją w rozstępy. Alternatywą może być żel z aloesu lub surowe ziemniaki, które pobudzają pracę naskórka.

Innym produktem, po który warto sięgnąć, jest oliwa z oliwek. Doskonale nawilża i ujędrnia skórę, przez co zmiany są mniej widoczne. Oliwa może być doskonałym zamiennikiem mleczka do ciała. Dobrym rozwiązaniem jest także dodanie odrobiny oliwy do kąpieli lub do ulubionych kosmetyków, np. żelu pod prysznic. Oliwa jest także doskonałą bazą do domowych peelingów, które pomagają usunąć martwe komórki skóry. Do oliwy wystarczy dodać fusy od kawy lub brązowy cukier. Zamiast oliwy, z dużym powodzeniem można sięgnąć po olejek migdałowy.

Warto przetestować także masło kakaowe, które doskonale nawilża i natłuszcza skórę, a także białka z jaj, które są doskonałym źródłem aminokwasów. Z białek przygotować można specjalną maskę na rozstępy.

Poza domowymi sposobami, warto sięgnąć również po profesjonalne kosmetyki i akcesoria. Na drogeryjnych półkach znaleźć można m.in. balsamy i mleczka do ciała redukujące rozstępy, a także specjalne rękawice do masażu czy bańki. 


CZYTAJ TAKŻE:

To co jesz, wpływa na kondycję skóry

Niedobory poznasz po włosach i paznokciach

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL