Atak kolki nerkowej, co to jest i jak z nim walczyć?

Kolka nerkowa to objaw towarzyszący kamicy nerkowej. Dochodzi do niej, gdy w drogach moczowych odpływ moczu jest zablokowany, głównie przez zalegające kamienie nerkowe. Przyczyną okropnego bólu jest wzmożone ciśnienie moczu, który nie może znaleźć ujścia przez złóg przeciskający się przez światło moczowodu. Lekarze podejmują leczenie zachowawcze, na przykład zalecając leki rozkurczowe, ale kluczem do wyleczenia kolek nerkowych jest usunięcie kamieni. W wielu przypadkach kamica powraca, a wraz z nią kolka nerkowa.

Objawy kolki nerkowej

Mimo, że nerki są położone zaotrzewnowo po tylnej stronie jamy brzusznej, to charakterystyczny ból towarzyszący kolce nerkowej, może lokalizować się w praktycznie w każdej z okolic brzucha. Zazwyczaj to nagły i bardzo ostry ból okolicy lędźwiowej, promieniujący do spojenia łonowego, a nawet wewnętrznej powierzchni ud. U chorych dodatni jest objaw Goldflama (ból okolicy nerki po stronie występowania kolki). Pacjenci uskarżają się także na nudności, dreszcze, problemy w oddawaniu moczu i wymioty. 

Kamica nerkowa jako przyczyna kolki nerkowej

Pod pojęciem kamicy nerkowej rozumiemy występowanie w drogach moczowych złogów, do których powstawania predysponuje: zastój moczu, liczne zakażenia układu moczowego, duże stężenie wapnia, fosforanów, szczawianów, kwasu moczowego i obecność jąder krystalizacji. Złogi powstają w różnych miejscach w nerce (kiedy w niej pozostaną mogą się rozrastać i ją uszkadzać), następnie schodzą przez moczowody, zaklinowując się w nich. Nie rzadko odnajdujemy je także w pęcherzu moczowym. Złogi najczęściej składają się ze szczawianu wapnia.      

Reklama

Jak diagnozuje się kamicę nerkową? Badania

Poza wyżej wspomnianymi objawami zgłaszanymi przez pacjenta, lekarz musi potwierdzić diagnozę kamicy nerkowej za pomocą badań obrazowych i badania moczu. Można wykonać RTG przeglądowe brzucha, USG układu moczowego, albo tomografię komputerową. USG uwidacznia kamienie znacznych rozmiarów znajdujące się w nerce lub początkowym odcinku moczowodu. Natomiast RTG, pozwala ocenić wielkość i lokalizację złogów. To które badanie, zdecyduje się zlecić lekarz, zależy od wywiadu z chorym. Poza badaniem ogólnym moczu można wykonać, badanie określające stężenie kreatyniny we krwi i gazometrię krwi.   

Leczenie ataku kolki nerkowej. Jakie leki pomogą?

Kiedy ból jest stosunkowo słaby, doświadczający go pacjenci ratują się najczęściej lekami przeciwbólowymi, znajdującymi się w domowej apteczce, zawierającymi paracetamol. Ulgę w bólu mogą przynieść niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki rozkurczające mięśnie gładkie (na bazie drotaweryny, hioscyny, papaweryny) oraz leki opioidowe.

Poza farmaceutykami, można wspomóc się ciepłym okładem i starać się dużo chodzić, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo wydalenia złogów. Jeżeli objawy nie ustępują, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeżeli to właśnie kamienie nerkowe wywołują atak kolki nerkowej, to aby do niej nie doszło w przyszłości, muszą zostać usunięte.  

Sposoby na złogi w nerkach. Usuwanie kamieni nerkowych

Zastanawiasz się jakie są sposoby na pozbycie się złogów? Jeżeli, pacjent nie jest w stanie sam wydalić kamieni (a warto zaznaczyć, że jest to bardzo bolesne), stosuje się leczenie inwazyjne. Metod usuwania kamieni nerkowych jest kilka:

  • Litotrypsja pozaustrojowa - polega na kruszeniu złogów znajdujących się w nerkach i w moczowodach za pomocą fal;
  • Litotrypsja ureterorenoskopowa - endoskop wsuwany jest przez cewkę moczową, a następnie przez pęcherz dociera do moczowodu, gdzie usuwa złóg 
  • Nefrolitotrypsja przezskórna - służy do usuwania kamieni z nerek lub górnego odcinka moczowodu. Zabieg przeprowadza się poprzez wprowadzenie endoskopu, bezpośrednio do układu kielichowo-miedniczkowego; 
  • Operacyjne usunięcie kamieni nerkowych.

W jaki sposób możemy zapobiegać kolce nerkowej?

Kolka nerkowa wynika z kamicy nerkowej, dlatego najlepiej nie dopuścić do jej rozwinięcia. Ważne by regularnie się badać, mowa tu o badaniach ogólnych moczu i krwi. Zaleca się także ograniczenie spożywania soli kuchennej, picie dużej ilości wody i dbanie o regularną aktywność fizyczną.   


Aleksandra Oracz      


Czytaj również: 

Poznaj sprawdzone, domowe sposoby na atak kolki nerkowej.

Kawa zmniejsza ryzyko chorób wątroby. Ile kaw dziennie możesz pić bezpiecznie?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kolka nerkowa jak uśmierzyć ból | kamienie nerkowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL