GIS ostrzega przed nowym dopalaczem. Prowadzi do śmierci!

W lipcu Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczne ostrzeżenie w związku z coraz częstszym pojawianiem się na polskim rynku nowej substancji psychoaktywnej - dopalacza a-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanego także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, Funky lub A-PiHP. Odnotowano zgony po jego spożyciu! Jak wygląda ta substancja i jakie daje objawy? Na co trzeba zwrócić uwagę, by uchronić przed nimi siebie i swoich bliskich? Sprawdź.

Co to jest a-PHiP (a-PiHP)?

Jak pisze na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny "od kilku miesięcy obserwuje się niepokojący wzrost liczby identyfikacji na polskim rynku niebezpiecznej substancji α-PHiP (α-pirolidynoizoheksanofenon), spotykanej także pod nazwami α-PiHP, 4-Me-PVP, 4'M-PVP, "Funky", "A-PiHP". Ten syntetyczny katynon jest sklasyfikowany jako nowa substancja psychoaktywna (NPS)".

Co wiemy o nowym dopalaczu? Związek jest podobny do innych, znanych wcześniej substancji psychotropowych α-PVP i α-PHP (grupa II-P). Ze względu specyfikę działania na organizm, w tym opóźnione działanie w porównaniu do swoich poprzedników, nowa substancja α-PHiP stwarza wysokie ryzyko przedawkowania i tym samym śmierci. Osoby, które ją przyjmują mogą w pierwszej chwili uznać, że nie działa, i w efekcie wziąć znacznie większą - śmiertelną dawkę. 

Reklama

"Stosowana samodzielnie, jak i w połączeniu innymi substancjami α-PHiP była przyczyną poważnych zatruć, a nawet zgonów" - czytamy w ostrzeżeniu GIS. 

Jak wyglądają dopalacze typu a-PHiP?

A-PHiP to silnie uzależniająca substancja, która przybiera głównie postać proszku lub drobnych kryształów. Podobna jest wówczas do substancji znanych nam z kuchni - cukru lub grubszej soli, jest więc łatwa do ukrycia. Dopalacze w formie bardziej sproszkowanej przypominają gips. 

Jaki mają kolor? Gdy nie są niczym zanieczyszczone - są bezbarwne lub białe, ale producenci prześcigają się w sposobach na dosłowne ubarwienie ich formy. Kolorowy proszek może przybrać formę tabletki, cukierka, kolorowej rozpuszczalnej oranżadki lub nawet rysunku który służy do lizania

Jak przyjmowane są te dopalacze? Wszystkie katynony, a zatem także i a-PHiP, stosunkowo łatwo rozpuszczają się w wodzie, mogą więc być stosowane dożylnie, choć w większości przypadków przyjmowane są drogą pokarmową lub poprzez śluzówki nosa. Stosowanie ich donosowo powoduje krwawienia śluzówki

Jakie objawy wywołuje dopalacz a-PHiP?

U osoby, która zażyła α-PHiP, mogą wystąpić objawy podobne do tych, jakie wywołuje amfetamina. Są to:

  • nadmierne pobudzenie,
  • halucynacje, urojenia, psychozy,
  • bezsenność,
  • brak łaknienia i pragnienia, nudności, światłowstręt, szczękościsk,
  • zaburzenia pracy serca (arytmie), przyśpieszenie pracy serca (tachykardia),
  • silne zwężenie naczyń krwionośnych (wazokonstrukcja), nagłe podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi
  • ostry ból w klatce piersiowej (przypominający objawy zawału)
  • problemy z oddychaniem, duszność.

Ze względu na powyższe - często zażycie dopalacza może skończyć się śmiercią.

Uwaga na dopalacze

W swoim ostrzeżeniu Główny Inspektor Sanitarny przypomina także o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie "dopalaczami").

"Takie produkty są oferowane w postaci m.in. proszku, kryształów, znaczków, tabletek lub liquidów do palenia. Nie posiadają one gwarancji składu i ilości substancji czynnej, co istotne, mogą zawierać niezadeklarowane i niebezpieczne zanieczyszczenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia poważnych zatruć, a nawet zgonów. Zażywanie ich to narażanie się na utratę zdrowia lub życia" - ostrzega rządowa strona.

Warto wiedzieć, z mianem dopalaczy według polskiego prawa określa się wszelkie substancje psychoaktywne, które nie zostały jeszcze opisane i zakwalifikowane jako narkotyki. Producenci co chwilę zmieniają więc nazwę, skład i wygląd tych środków, by tylko wyprzedzić urzędników. Sprzedawanie dopalaczy jest w Polsce zakazane. W intrenecie funkcjonują więc pod innymi nazwami, np. jako produkty kolekcjonerskie nieprzeznaczone do spożycia. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Alkohol a wątroba - fakty i mity

Masz je w kuchni. Uzależniają niczym twarde narkotyki

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL