Co roku ciążę traci kilkadziesiąt tysięcy Polek. Startuje ważny projekt
Każdego roku w Polsce dziesiątki tysięcy kobiet doświadcza poronienia. Niestety, jak wykazała choćby kontrola NIK przeprowadzona kilka lat temu, kobietom w tak szczególnej sytuacji nie zapewnia się często prawidłowej i wystarczającej opieki, a personel nie zawsze jest przygotowany do wspomagania ich w trudnym momencie. 6 listopada Fundacja Ronić po Ludzku rusza z projektem "O_cena zaufania", który zwraca uwagę właśnie na doświadczenie hospitalizacji podczas poronienia. Umożliwia on pacjentkom ocenę jakości opieki podczas pobytu w szpitalu w sytuacji straty ciąży.
W Polsce, jak i w innych krajach, wiele kobiet doświadcza poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Jak informowała Najwyższa Izba Kontroli, tylko w naszym kraju w latach 2017-2019 każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. kobiet ciąża zakończyła się poronieniem. Wyliczono, że w czasie trwania 45-minutowego odcinka serialu w Polsce ciążę tracą trzy kobiety. Szacuje się, że poronienia mogą dotyczyć nawet 10-15 proc. wszystkich ciąż. To liczby, za którymi stoją prawdziwi ludzie i ich trudne historie.
Swego czasu NIK sprawdziła, jak wygląda opieka szpitalna nad pacjentkami, które poroniły lub urodziły martwe dziecko. Kontrolą objęto 37 szpitali z siedmiu województw. Wyniki?
"W skontrolowanych przez NIK szpitalach pacjentkom, które poroniły, urodziły martwe dziecko lub których dziecko zmarło tuż po porodzie, nie zapewniono prawidłowej i wystarczającej opieki. Winna jest wadliwa organizacja procesu udzielania świadczeń oraz nieprzestrzeganie obowiązujących uregulowań, w tym standardów opieki okołoporodowej. Kierujący podmiotami leczniczymi nie dostrzegali specyfiki pracy z takimi pacjentkami. Często opieka nad pacjentkami doświadczającymi tych szczególnych sytuacji ograniczała się do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej, nie zapewniała natomiast szerszego wsparcia. W niewystarczającym stopniu szkolono personel medyczny, zwłaszcza z komunikacji z kobietami po stracie dziecka. Nie wszystkie pacjentki mogły też skorzystać z pomocy psychologa" - można przeczytać we wnioskach pokontrolnych NIK, którymi podzielono się w 2021 roku.
Eksperci wskazują, że konieczna jest poprawa standardów opieki w szpitalach w przypadku poronienia lub urodzenia martwego dziecka. Zwraca na to uwagę również Fundacja Ronić po Ludzku. 6 listopada br. rusza z wyjątkowym projektem "O_cena zaufania". To platforma internetowa ronicgodnie.pl, na której pacjentki, wcześniej hospitalizowane podczas poronienia, będą mogły ocenić jakość opieki podczas pobytu, co pomoże określić, w jakim stopniu zostały spełnione normy prawne oraz dbałość o psychologiczne standardy opieki okołoporodowej.
Projekt umożliwia ocenę każdej placówki medycznej w Polsce. Jest to możliwe poprzez wypełnienie anonimowej ankiety, której pytania podzielone są na kategorie:
- udzielanie informacji,
- realizacja praw pacjenta,
- wsparcie psychologiczne,
- łagodzenie bólu,
- postawa personelu,
- organizacja szpitala.
"Jako Fundacja Ronić po Ludzku stoimy na straży poszanowania praw pacjentki podczas doświadczenia straty okołoporodowej w momencie hospitalizacji. Niniejszy projekt powstał z ogromnej potrzeby zaistnienia platformy wymiany ocen opieki nad kobietami doświadczającymi poronienia lub martwego urodzenia w warunkach szpitalnych. Uzasadniony często strach przed nieznanym środowiskiem, brak świadomości praw oraz mnogość nieprawidłowości ujawniony na przestrzeni ostatnich lat powodują, że coraz częściej szukane są informacje dotyczące wyboru odpowiedniej placówki w sytuacji straty ciąży. Chcemy oddać głos kobietom, które to trudne doświadczenie mają za sobą i mogą ocenić z bezpiecznej perspektywy poziom swojego zaufania do danej placówki" - zaznaczają przedstawiciele Fundacji.
Na realizację projektu Fundacja Ronić po Ludzku otrzymała nagrodę w konkursie "Grant na zdrowie".
Więcej informacji na stronie Fundacji oraz stronie projektu.
CZYTAJ TAKŻE:
Tyle powinieneś czekać na wizytę w razie choroby. RPP mówi jasno
Do psychiatry nie trzeba skierowania. Udaj się w tych siedmiu przypadkach
Czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Czy można pracować zdalnie, wyjeżdżać czy iść na wesele?