Karol został królem. Co wiadomo o zdrowiu najstarszego syna Elżbiety II?
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września na zamku w Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała od 1952 roku. W czerwcu w Wielkiej Brytanii świętowano 70-lecie jej panowania. Po śmierci Elżbiety II jej najstarszy syn - Karol - został nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Karol w tym roku skończy 74 lata. Jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. Co wiadomo o zdrowiu nowego króla?
Stan zdrowia królowej Elżbiety II od miesięcy budził zaniepokojenie. Królowa rzadko pojawiała się publicznie i wiele ważnych wydarzeń odbywało się bez jej udziału. Jeszcze we wtorek monarchini pełniła obowiązki. Na zamku w Balmoral przyjęła na audiencji Borisa Johnsona, który złożył rezygnację z funkcji premiera Wielkiej Brytanii, a następnie spotkała się z nowo mianowaną premier Liz Truss. Wtedy też sfotografowano królową Elżbietę II po raz ostatni.
Stan zdrowia królowej Elżbiety II pogorszył się w środę. Pałac Buckingham przekazał wtedy, że lekarze zalecili Jej Wysokości odpoczynek. W kolejnym komunikacie poinformowano, że królowa znajduje się pod opieką lekarzy zaniepokojonych jej zdrowiem.
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek po południu w wieku 96 lat. Była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii i jedną z najdłużej panujących głów państw na świecie. Przyczyna zgonu królowej Elżbiety II pozostaje nieznana.
Tron po śmierci królowej Elżbiety II przejął Karol, jej najstarszy syn. To on jest teraz nowym królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Następcą tronu został William, najstarszy syn Karola. Nowy król Wielkiej Brytanii będzie nosił imię Karol III.
Karol jest najstarszym monarchą wstępującym na tron w brytyjskiej historii. W listopadzie skończy 74 lata.
O zdrowiu nowego króla Wielkiej Brytanii niewiele wiadomo. Przez cały okres panowania królowej Elżbiety II to przede wszystkim na niej skupiała się cała uwaga. Choć trzeba tu zaznaczyć, że o zdrowiu przedstawicieli brytyjskiej rodziny królewskiej, nawet monarchini, informowano zdawkowo.
Karol jest członkiem długowiecznej rodziny. Elżbieta Bowes-Lyon, znana jako Elżbieta, królowa matka - matka królowej Elżbiety II i babcia Karola - dożyła prawie 102 lat. Ojciec Karola, książę Filip, który zmarł 9 kwietnia 2021 roku niedługo przed swoimi 100. urodzinami. Królowa Elżbieta w dniu śmierci miała 96 lat.
Królowa Elżbieta II zmagała się z objawem Raynauda. To samo ma dotyczyć Karola. Tę przypadłość można zaobserwować, przyglądając się bliżej jego dłoniom. Na zdjęciach z wielu oficjalnych uroczystości widać, że jego palce bywają opuchnięte i zaczerwienione. Pod wpływem działania obniżonej temperatury (najczęściej) dochodzi do czasowego zwężenia naczyń krwionośnych, które ogranicza przepływ krwi, zwykle do palców rąk i nóg. Bledną one gwałtownie, następnie mogą sprawiać wrażenie niebieskawych (sinieją), a na końcu stają się czerwone lub fioletowe.
Lekarze, patrząc na palce Karola, wskazują, że powodem takiego ich wyglądu może być obrzęk, czyli stan, w którym organizm gromadzi płyny w poszczególnych obszarach ciała. Przyczyną opuchniętych palców może być również zapalenie stawów. Może być to także wynik przyjmowania niektórych leków, w tym leków na nadciśnienie.