Krew ratuje życie. Kto może zostać dawcą?

Krew to bezcenny lek, bez którego powrót do zdrowia, a także ratowanie życia nie byłyby możliwe. Choć najczęściej o niedoborach krwi i jej składników słyszy się w okresie wakacyjnym, trzeba wiedzieć, że niedobory występują okresowo w ciągu całego roku. I potrzebne są wszystkie grupy krwi, gdyż, rzecz jasna, istnieją biorcy o różnych grupach. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełniać, by móc oddać krew.

Do czego potrzebna jest krew?

Krew i jej składniki podawane są w głównej mierze osobom, u których występują braki takowych. Mogą one wystąpić np. w wyniku wypadku, urazu, oparzeń bądź operacji (chirurgicznych, kardiochirurgicznych, ortopedycznych itp.). Krew i preparaty krwiopochodne otrzymują także osoby leczone z powodu niedokrwistości i chorób szpiku kostnego, nowotworów, chorzy na hemofilię (rzadką chorobę genetyczną polegającą na zaburzeniu krzepnięcia krwi) czy kobiety w ciąży i po porodzie, u których był duży ubytek krwi. Jest więc bardzo dużo osób, które krwi potrzebują i które na krew liczą.

Reklama

Zapotrzebowanie występuje na wszystkie grupy krwi. Najbardziej pożądaną jest jednak krew grupy 0 RhD-, ze względu na jej uniwersalność. To ta, która może być podawana każdemu, w nagłych wypadkach, kiedy brakuje grupy właściwej dla biorcy (nie wejdzie ona w konflikt z krwią żadnego innego typu). Jest to jednak bardzo rzadka grupa krwi - ma ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków. Ich krew może przysłużyć się każdemu, bez względu na grupę krwi, jednak sami mogą otrzymać wyłącznie krew tego samego rodzaju.

By oddać krew, nie potrzebujesz znać swojej grupy krwi. Możesz oddawać krew wielokrotnie, ale możesz też zrobić to jednorazowo. Co ważne, można również oddać poszczególne składniki krwi.

Aktualne stany magazynowe grup krwi można sprawdzić na stronach poszczególnych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Warunki, jakie musi spełniać dawca krwi

Dawcą krwi może zostać każdy w wieku od 18 do 65 lat (płeć nie ma znaczenia), kto cieszy się dobrym zdrowiem. A ponadto:

  • kto waży co najmniej 50 kilogramów (u osób ważących mniej oddanie krwi mogłoby spowodować wystąpienie niepożądanych skutków);
  • kto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie miał wykonywanego zabiegu akupunktury, robionego tatuażu, a także, kto nie miał w tym czasie przekłuwanych uszu lub innych części ciała (to jedne z tzw. czasowych przeciwwskazań do oddawania krwi - można być np. wytatuowanym dawcą krwi, z wieloma kolczykami);
  • kto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie przeszedł żadnego zabiegu operacyjnego, endoskopowego i nie miał wykonywanych takich badań diagnostycznych jak gastroskopia, panendoskopia, artroskopia czy laparoskopia;
  • kto w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie był leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Przebycie pewnych chorób dyskwalifikuje z oddawania krwi. Należą do nich m.in. żółtaczka zakaźna (WZW B, WZW C), choroby układu krążenia, choroby naczyń krwionośnych, schorzenia układu nerwowego, nawracające omdlenia i napady drgawkowe, aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układu oddechowego, układu pokarmowego, moczowego, skóry, gruczołów dokrewnych, układu krwiotwórczego, choroby układowe, cukrzyca, kiła czy choroby zakaźne jak np. HIV I/II. 

Kwalifikacją do oddania krwi zajmują się lekarze w stacjach krwiodawstwa.

Oddawanie krwi - ile razy w ciągu roku?

Przyjmuje się, że w przypadku mężczyzn krew może być oddawana nie częściej niż sześć razy w roku. W przypadku kobiet jest to nie częściej niż cztery razy w roku. Przerwa pomiędzy pobraniami nie powinna być krótsza niż osiem tygodni.

Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Zajmuje to nie więcej niż kilka minut, średnio ok. 5-8 minut, ale doliczyć do tego trzeba również czas, który należy poświęcić na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania oraz wywiad lekarski. Cała procedura zajmuje w sumie do godziny. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Oddawanie szpiku. Kto i jak może zostać dawcą?

Tatuaż a oddawanie krwi. Wszystko, co musisz wiedzieć

Grupa krwi a zdrowie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: krew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL