Popularne rośliny szkodliwe dla zdrowia. Wynieś z sypialni lub wyrzuć
Otaczamy się roślinami z wielu powodów, często również tych zdrowotnych. Badania potwierdzają, że naturalna zieleń wpływa kojąco na układ nerwowy, pomaga się zrelaksować i odstresować, a niektóre rośliny, co ważne szczególnie w sezonie grzewczym, pomagają oczyszczać powietrze w mieszkaniu. Pewne kwiaty jednak, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, nie powinny znajdować się w domu, bo mogą być przyczyną różnych, często uciążliwych dolegliwości. Sprawdzamy, które popularne rośliny uznawane są za szkodliwe dla zdrowia.
Zainteresowanie roślinami doniczkowymi rośnie. Wiele osób, zgodnie z trendem Urban Jungle, zamienia swoje mieszkania w oranżerie. Robi to oczywiście duże wrażenie, ale trzeba mieć na uwadze, że niektóre rośliny doniczkowe uznawane są za potencjalnie niebezpieczne.
Czytaj także: Zabijają wirusy, oczyszczają powietrze. Trzy rośliny, które warto mieć w domu. O jednej dawno zapomniano
Większość z nas zdaje sobie sprawę, że difenbachia, filodendron czy skrzydłokwiat to trujące rośliny, które trzeba stawiać poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych. Ale istnieje również lista szkodliwych roślin doniczkowych, które z różnych powodów nie powinny znajdować się w mieszkaniu, a już na pewno nie w sypialni.
Bonsai
Drzewka bonsai są niezwykle piękne i, choć bardzo kosztowne, wiele osób kupuje je i pielęgnuje w swoich domach. To miniaturowe wersje prawdziwych drzew, a to oznacza, że osoby uczulone na pyłki drzew okresowo będą odczuwać nasilenie objawów. Małe drzewka również są źródłem alergenów, dlatego osoby z alergią i astmą alergiczną nie powinny mieć drzewka bonsai w domu.
Fikus
Ta roślina sama w sobie nie jest szkodliwa, ale jest coś, o czym mało kto mówi. Woskowane liście fikusa przyciągają kurz jak szalone i trzeba je regularnie wycierać. Nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim przez wzgląd na rozwijające się w kurzu domowym roztocza, które są silnym alergenem. W sypialni fikus stać nie powinien, a okaz z salonu powinien przechodzić regularne kąpiele.
Oleander
Ze swoimi różowymi kwiatami oleander jest z pewnością rośliną przyciągającą wzrok. Jednak to, co może się stać z tobą lub twoimi zwierzętami, jeśli podejdziesz zbyt blisko, powinno skutecznie zniechęcić cię, by przynieść oleander do domu. Według Canadian Biodiversity Information Facility krzew ten jest niezwykle toksyczny i nawet pojedynczy liść może być śmiertelny dla ludzi i zwierząt domowych.
Sukulenty
Urocze, niewielkie roślinki podbiły nasze serca. Jeśli zdecydujesz się mieć je w mieszkaniu, po prostu bądź ostrożny. Mogą być zarażone wełnowcami, czyli małymi owadami, które niezwykle szybko rozprzestrzeniają się na inne rośliny i naprawdę trudno się ich pozbyć. Jeśli nie chcesz mieć dodatkowych lokatorów w sypialni, lepiej wynieś z niej sukulenty.
Zielistka
Zielistki znane są z tego, że są w stanie poprawić jakość powietrza w domu. Niestety są też jedną z najgorszych opcji dla alergików. Jeśli zauważysz, że masz problemy po przyniesieniu takiej rośliny do domu, podaruj ją przyjacielowi, który nie cierpi z powodu alergii. Zielistka w sypialni może wywoływać uporczywy kaszel, katar i duszności.
Juka
Juka jest bardzo efektowna, jednak nie jest wskazana dla alergików. Powoduje reakcje alergiczne i objawy takie jak kichanie i duszności. Zamiast juki wybierz rośliny, które pomagają usunąć alergeny z powietrza, np. popularne języki teściowej.
Gwiazda betlejemska
W okresie świątecznym poinsecje pojawiają się niemal w każdym sklepie. Chętnie zabieramy je ze sobą do domu i traktujemy jako świąteczną dekorację. Niestety, pomimo tego, że jest to bardzo ozdobna roślina, może ona powodować pewne problemy zdrowotne. Jeśli biały, mleczny sok poinsecji dostanie się na skórę, może pojawić się brzydka, swędząca wysypka. A jeśli twój kot i pies ją zjedzą, mogą cierpieć na wymioty, biegunkę i podrażnienie skóry.
Lilia wielkanocna
Kolejne święta, kolejna roślina. Kiedy zbliża się Wielkanoc, lilia wielkanocna obsypuje się białym kwiatem, który pachnie tak samo ładnie, jak wygląda. Zapach lilii jest wręcz upajający, do tego stopnia, że powoduje otępienie i bóle głowy. U alergików pyłek unoszący się w powietrzu będzie powodować łzawienie, katar i uporczywy kaszel. Wynieś tę roślinę z sypialni, tylko bądź ostrożny, szczególnie gdy masz kota. Jeśli zwierzę połknie pyłek, może on wywołać u niego wymioty, letarg, niewydolność nerek, a nawet doprowadzić do śmierci.
Lista roślin doniczkowych, które podczas kwitnienia mogą powodować silne reakcje alergiczne, nie kończy się na liliach. Ale nie tylko osoby uczulone na pyłki powinny unikać spania z intensywnie pachnącymi roślinami. Za dnia słodki zapach w mieszkaniu sprawia nam przyjemność - natomiast nocą może zakłócić spokojny sen.
Rośliny doniczkowe, które podczas kwitnienia trzeba wynieść z sypialni, to:
- sansewierie,
- róże,
- hortensje,
- hiacynty,
- lilie,
- oleandry.
Wschodnia tradycyjna praktyka dekorowania przestrzeni, feng shui, nakazuje unikać kaktusów w sypialni. Zgodnie z chińskimi wierzeniami kolczaste rośliny są wrogami spokoju. Kaktusy w sypialni symbolizują nadmierną asertywność i zamknięcie się na innych. W naszej kulturze również pojawił się przesąd, zgodnie z którym kaktusy w domu miałyby przynosić nieszczęście mieszkańcom.
Pecha mają przynosić również róża chińska i wrzos. W ludowych wierzeniach wrzos sprowadzał do domu śmierć. Podobne skojarzenia wywołują lilie, które stawiane są przy trumnach zmarłych ze względu na bardzo intensywny zapach.
Co zaś tyczy się bluszczu, jest on trujący i potencjalnie niebezpieczny dla dzieci i zwierząt. Zgodnie z ludowymi wierzeniami przynosi pecha w miłości, dlatego w sypialni par raczej się nie znajdował.
CZYTAJ TAKŻE:
Tak poskromisz swoją złość. Zioła, które ukoją nerwy
Wpływ roślin doniczkowych na samopoczucie i zdrowie. Dlaczego warto mieć je w domu?
Rośliny doniczkowe będą rosły jak szalone. Pięć nietypowych sztuczek