Nowy wariant koronawirusa XE. Na wyspach już 600 przypadków

Pojawiła się kolejna hybryda koronawirusa, będąca połączeniem dwóch podwariantów Omikronu. Do tej pory odnotowano ponad 600 przypadków zakażenia na terenie Wielkiej Brytanii. Nowy wariant koronawirusa nazwany został Omikronem XE – jak podaje Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego.

Omikron XE - tempo rozprzestrzeniania się

Pierwsze przypadki zakażenia Omikronem XE odnotowano już w styczniu na terenie Wielkiej Brytanii. Według wstępnych badań, ten wariant rozprzestrzenia się niemal o 10 proc. szybciej niż inne warianty koronawirusa. Badania zostały przeprowadzone od stycznia do 22 marca 2022 roku. Na ten moment odnotowano 637 przypadków.

Omikron XE a szczepionki

Główna doradczyni medyczna Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego, prof. Susan Hopkins  zaznaczyła, że ta odmiana, zwana rekombinantem, powinna ulec wymarciu względnie szybko. Ponadto, w rozmowie z gazetą "The Sun" zaznaczyła, że na ten moment nie ma wystarczających badań, by wyciągnąć wnioski na temat skuteczności szczepionek na ten wariant koronawirusa, ciężkości przebiegu choroby ani prognoz co do dalszego rozprzestrzeniania się wariantu XE.

Reklama

Omikron XE na świecie

Przypadki rekombinantu XE zostały już potwierdzone w Nowej Zelandii oraz Tajlandii. Do tej pory nie ma informacji, aby wariant XE był potwierdzony w innych krajach na świecie.

Omikron największym zagrożeniem

Chociaż badania przeprowadzone w ostatnich miesiącach na wariancie Omikron wykazały, że jest on mniej groźny od poprzedniej mutacji Delty, to właśnie ta odmiana posiada największą zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się. W ostatnim czasie zachorowania zdominowane były przez zakażenie wariantem Omikron BA.2, który po raz pierwszy wykryto w listopadzie 2021 roku i potwierdzono, że jest bardziej zakaźny niż jego pierwotna wersja BA.1.

CZYTAJ TAKŻE:

Najnowsze wyniki badań dotyczące NOP-ów po szczepionkach

Cukrzyca jako powikłanie po zakażeniu COVID-19

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | nowy wariant koronawirusa | wariant Omikron
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL