​Znamiona - pieprzyki, plamki, piegi

Wszelkie zmiany na skórze, przybierające różną postać i wielkość nazywamy znamionami. To skupiska komórek barwnikowych, które zazwyczaj nie oznaczają nic groźnego. Mogą być duże lub małe, płaskie lub wypukłe, a ich kolor wahać się od beżów i brązów po czerwień i czerń.

Niektóre mamy od zawsze, nierzadko dziedzicząc je po mamie, tacie lub babci, a inne pojawiają się na ciele wraz z wiekiem. Najczęstsze z nich, pieprzyki, zdobią ciało każdego z nas.

Znamiona - bać się czy nie?

Większość znamion jest zupełnie niegroźna, lecz pod wpływem promieniowania UV lub podrażnień mechanicznych niektóre z nich mogą przekształcić się w niebezpieczny dla życia nowotwór skóry- czerniak. Jak rozpoznać, czy brązowa myszka lub większy pieprzyk powinny stać się powodem do niepokoju? Jeśli znamię ma nieregularny kształt i nierównomierną barwę koniecznie udaj się z nim do dermatologa. 

Reklama

Także wszelkie nieprawidłowości: tworzenie się strupków, swędzenie czy zmiana wyglądu plamki mogą być oznaką rozwijającej się choroby. Nie warto wtedy zwlekać, jak najszybciej wybierając się do lekarza. 

Do warunków sprzyjających rozwojowi raka należy jasna karnacja, częste opalanie się i korzystanie z solarium oraz genetyka- szanse na wystąpienie czerniaka są o wiele większe, jeżeli w rodzinie pojawiały się już takie przypadki.

Usuwanie znamion

O konieczności pozbycia się znamion powinien zadecydować dermatolog na podstawie wykonanych badań. Groźne zmiany należy usuwać od razu, by zminimalizować ryzyko rozwoju nowotworu. Również w przypadku pojawienia się pieprzyka w miejscu często podrażnianym - pod pachą, na linii bielizny lub na fragmencie skóry narażanym na działanie promieni słonecznych, warto zastanowić się nad jego likwidacją. 

Istnieje wiele skutecznych metod na całkowite pozbycie się znamion. Można to zrobić w sposób chirurgiczny (wycinając uszkodzoną tkankę) lub laserem (co wymagać może większej ilości powtórzeń, lecz prawdopodobieństwo pozostania blizn jest mniejsze). Lekarz doradzi, który ze sposobów będzie skuteczniejszy w przypadku konkretnego znamienia.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL