Swędzenie skóry może być objawem nowotworu. Sygnały, które powinny zaniepokoić

Swędzenie zwykle uważa się za niegroźny objaw związany przede wszystkim z chwilowym podrażnieniem skóry. Długo trwający świąd może być jednak wynikiem rozwoju procesu nowotworowego. Które nowotwory powodują swędzenie? Jak nie dać się zwariować i przy okazji zachować czujność? Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Odpowiadamy.

Jakie nowotwory wywołują świąd?

Nowotwór może ujawnić się na skórze i to nawet na kilkanaście miesięcy przed wystąpieniem typowych objawów. Mowa o zespole paraneoplastycznym, czyli szeregu symptomów uzależnionych od rozwoju choroby nowotworowej, ale niebędących efektem miejscowego wzrostu guza lub obecności przerzutów. 

Uogólniony świąd może być jedyną manifestacją m.in.: raka piersi, krtani, sromu, płuc i żołądka, nowotworów hematologicznych (chłoniaka Hodgkina, chłoniaków nieziarniczych, białaczki czy szpiczaka mnogiego), a także chorób rozrostowych uszkadzających układ nerwowy (np. guza mózgu). Czasami swędzi tylko określony obszar ciała - jest to charakterystyczne dla raka szyjki macicy, odbytu oraz prostaty.

Reklama

Kiedy świąd może zwiastować nowotwór?

Niezależnie od mechanizmu powstawania świądu należy pamiętać, że ten uporczywy objaw nie tylko dezorganizuje codzienne życie, ale i sprzyja zakażeniom, a nawet uniemożliwia ciągły sen. Niestety, świąd wywołany obecnością nowotworu rzadko ustępuje po klasycznym leczeniu, co stanowi jedno z kryteriów rozpoznania tej patologii. 

Do innych należą:

  • powierzchowny i głęboki, znaczny naciek eozynofilów, czyli kwasochłonnych białych krwinek, możliwy do wykrycia w badaniu histopatologicznym skóry;
  • wykluczenie innych przyczyn świądu - np. ukąszenia owadów, reakcji na leki, nienowotworowych chorób skóry i autoimmunologicznych chorób pęcherzowych;
  • swędzenie po kontakcie z wodą;
  • swędzenie skóry, przed którym nie wystąpiła pokrzywka lub wysypka;
  • wcześniejsze rozpoznanie choroby nowotworowej lub sugerujące ją nieprawidłowe wyniki badań.

Rodzaje świądu powiązane z nowotworem

Świąd nowotworowy można podzielić na następujące kategorie: świąd poprzedzający lub bezpośrednio związany z chorobą nowotworową, świąd pośrednio związany ze złośliwym procesem nowotworowym i świąd związany z terapią przeciwnowotworową.

Świąd bezpośrednio związany z chorobą nowotworową

Badania wskazują, że aż 25 proc. pacjentów z chłoniakiem Hodgkina doświadcza uporczywego świądu, przy czym prawie wszyscy pacjenci z tą chorobą podają, że w różnym stopniu nasilenia jest on jednym z objawów. Świąd jest również często związany z rakami skóry, m.in. czerniakiem pierwotnym, rakiem kolczystokomórkowym i rakiem podstawnokomórkowym.

Świąd pośrednio związany z nowotworem

Czasem odczuwane przez pacjenta swędzenie skóry wynika z naciekania przez nowotwór innych narządów wewnętrznych. Taka sytuacja może mieć miejsce w guzach wątroby i trzustki, kiedy to odpływ żółci zostaje zablokowany, co prowokuje nieznośny objaw.

W rzadkich przypadkach inwazyjny guz nerki lub moczowodów może przez niedrożność doprowadzić do niewydolności nerek z wystąpieniem świądu. Jednak nie dość, że takie przykłady pozostają raczej w sferze medycznej kazuistyki, to na dodatek wciąż nie do końca wyjaśniono mechanizm, za sprawą którego miałoby dochodzić do świądu.

Świąd związany z terapią przeciwnowotworową

Zdarza się, że świąd jest niepożądanym efektem leczenia onkologicznego. Do leków stosowanych w tego rodzaju terapii, które mogą wywołać opisywany objaw, zalicza się: niektóre leki hormonalne, opioidy, kwas acetylosalicylowy i preparaty stymulujące wzrost kolonii granulocytów.

Choroby przebiegające ze świądem a ryzyko nowotworów

Naukowcy dowiedli, że niektóre choroby dermatologiczne podwyższają ryzyko wystąpienia pewnych nowotworów. Zaliczają się do nich np. zapalenie skórno-mięśniowe, które może poprzedzać rozrost guzów litych, oraz opryszczkowe zapalenie skóry przebiegające z niezwykle intensywnym świądem i mogące aż dwukrotnie zwiększyć niebezpieczeństwo zachorowania na chłoniaka złośliwego i w mniejszym stopniu także na białaczkę.

Świąd może być objawem nowotworu. Najważniejsze: Nie panikuj!

Rzecz jasna, nie każdy świąd jest dowodem na toczący się proces rozrostowy. Pamiętaj, że swędzenie skóry może być spowodowane chociażby przez: alergie kontaktowe, choroby nerek i wątroby, cukrzycę, półpaśca czy nadczynność tarczycy

Do lekarza warto zgłosić się, gdy świąd:

  • trwa dłużej niż dwa dni,
  • zakłóca sen,
  • twoja skóra jest zaczerwieniona i pojawiają się na niej różnego typu zmiany,
  • odczuwasz inne niepokojące objawy.

Z jednej strony nie należy panikować, ale nie oznacza to, że powinno się ignorować sygnały wysyłane przez organizm. Wizyta u lekarza i wykonanie zleconych przez niego badań mogą przywrócić ci spokój ducha lub pomóc zawalczyć o swoje zdrowie. Pamiętaj - większość chorób wykrytych na wczesnym etapie da się wyleczyć.

CZYTAJ TAKŻE: 

Swędzenie miejsc intymnych - pięć możliwych przyczyn

Domowe sposoby na świąd skóry

Najczęściej występujące problemy skórne wśród kobiet

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | swędzenie skóry | pierwsze objawy nowotworu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL