Bradykardia - kiedy serce bije za wolno

Bradykardia to stan, w którym serce w stanie spoczynku bije zbyt wolno. Wolne tętno oznacza poniżej 60 uderzeń na minutę i daje wiele niepokojących objawów.

Czym jest bradykardia?

Bradykardia to stan charakteryzujący się niską częstością akcji serca, czyli spowolnieniem rytmu serca poniżej normy. W przypadku dorosłych osoba dorosła jest zazwyczaj diagnozowana jako bradykardia, gdy jej czynność serca spada poniżej 60 uderzeń na minutę. Jest to odmienny stan od tachykardii, która oznacza przyspieszenie rytmu serca powyżej normy.

Bradykardia - przyczyny i objawy

Choroba może być fizjologiczna, gdyż w czasie zrelaksowania lub snu serce spowalnia swoją pracę. Znacznie groźniejsza jest bradykardia patologiczna, która sprawia, że życie jest męczące. Pojawiają się wtedy objawy, takie jak uczucie duszności i zmęczenie, a także mroczki przed oczami. 

Reklama

Następnie może dojść do omdleń, a skrajna bradykardia prowadzi nawet do śmierci. Największe ryzyko powstaje wtedy, gdy serce przestaje tłoczyć odpowiednią ilość krwi do narządów i mózgu.

Taki stan jest fizjologiczny u osób, które intensywnie uprawiają sport, gdyż serce ma wtedy większą pojemność i w stanie spoczynku pracuje powoli, dostarczając odpowiednią ilość krwi. W takim przypadku leczenie nie jest wymagane.

Bradykardia - leczenie

Chorobę wywołuje przede wszystkim odbieranie przez serce nieprawidłowych sygnałów o skurczach. Przez to kurczy się wolniej, niż jest to konieczne, co może prowadzić nawet do niedotlenienia. Choroba o łagodnym przebiegu nie wymaga leczenia, ponieważ wolna praca serca nie będzie wtedy szkodliwym czynnikiem.

Przykładowe choroby wywołujące bradykardię to blok wyjścia, blok przedsionkowo-komorowy i zaburzenia przewodnictwa serca. Chorzy na bradykardię często próbują się ożywić na własną rękę, za pomocą takich środków jak kawa i herbata. Mają one działanie tymczasowe.

Medycyna jeszcze nie wynalazła leku, który na stale i bezpiecznie powodowałby przyśpieszenie pracy serca. Jeśli bradykardia jest bardzo nasilona, jest wtedy konieczne przeprowadzenie operacji wszczepienia rozrusznika serca. Okazuje się, że chorzy z bradykardią żyją dłużej od tych osób, których serce bije zbyt szybko.

CZYTAJ TAKŻE:

Wyklucz z diety, jeśli latami szukasz diagnozy. Pełno w nich histamin

Popularne rośliny szkodliwe dla zdrowia. Wynieś z sypialni lub wyrzuć

Uciążliwa alergia na pyłki. Jak sobie z nią radzić?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: serce | bicie serca | choroby serca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL