Zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego. Jak im przeciwdziałać?

Kręgosłup szyjny to część kręgosłupa składająca się z siedmiu kręgów. Jest to połączenie między czaszką a klatką piersiową wygięte lekko w łuk do przodu. Część szyjna umożliwia poruszanie się oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wzroku i słuchu oraz na utrzymanie równowagi.

Kręgosłup szyjny - przyczyny zwyrodnień

Wszelkie przeciążenia i niefizjologiczne długotrwałe ustawienia ciała mają negatywny wpływ na kręgosłup szyjny. Z biegiem czasu mogą tworzyć się tam stany zwyrodnieniowe, które będą objawiać się dolegliwościami bólowymi i sztywnością karku. Najczęściej wpływ na to ma:

- długotrwała jazda samochodem

- siedzący tryb życia

- siedzenie po kilka godzin z głową pochyloną do przodu

- spanie na siedząco.

Inną przyczyną bólów tym odcinku kręgosłupa mogą być przebyte urazy, które nadwyrężyły układ kostny w tym miejscu.

Reklama

Kręgosłup szyjny - profilaktyka i rehabilitacja

Najważniejsza jest profilaktyka w schorzeniach dotyczących kręgosłupa, dlatego o kręgosłup szyjny należy dbać całe życie. Istotne jest na czym i w jakiej pozycji się śpi. Najbardziej odpowiednie jest ułożenie na wznak lub bokiem z podłożoną dodatkową poduchą. 

Przy dolegliwościach odcinka szyjnego należy stosować specjalne poduszki ortopedyczne. Są to przede wszystkim gąbkowe lub piankowe poduszki z wyżłobieniem na głowę, które pozwala zachować naturalną pozycję kręgosłupa szyjnego.

Podczas pracy przy biurko należy ustawić monitor na wysokości wzroku oraz starać się nie pochylać głowy do przodu. Przy jeździe samochodem powinno się prawidłowo ustawić nagłówek względem swojej wysokości oraz stosować specjalną poduszkę w kształcie rogala.

Gdy zwyrodnienia i stany bólowe już się pojawią, lekarz może zalecić odpowiednią rehabilitację. Będą to głównie ćwiczenia wzmacniające mięśnie w okolicy szyjnej kręgosłupa i jednocześnie rozluźniające stawy. Odpowiednią formą rehabilitacji są również uciskowe masaże wykonywane przez specjalistów.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL