Swędzenie miejsc intymnych - pięć możliwych przyczyn

Swędzenie miejsc intymnych bardzo często związane jest z grzybicą pochwy. To powszechne schorzenie. Nawet 75 proc. kobiet co najmniej raz w życiu chorowało na grzybicę. To jednak niejedyna choroba, która może mieć związek ze swędzeniem. Poniżej znajdziesz pięć możliwych przyczyn swędzenia miejsc intymnych.

Swędzenie miejsc intymnych to powszechna dolegliwość, która wystąpić może u kobiet w każdym wieku. W zdecydowanej większości przypadków to niegroźny objaw, jednak warto skonsultować go z ginekologiem. Przedstawiamy pięć najczęstszych przyczyn swędzenia miejsc intymnych.

Swędzenie miejsc intymnych a infekcja grzybicza

Szacuje się, że nawet 75 proc. kobiet co najmniej raz w życiu chorowało na grzybicę. Powodują ją przede wszystkim drożdżaki pochwy - grzyby z rodziny Candida. Poza swędzeniem, w przebiegu grzybicy wystąpić mogą również takie objawy jak biały nalot na wargach sromowych oraz zaczerwienienie. Dla grzybicy charakterystyczne są także upławy, najczęściej białe i serowate, o nieprzyjemnym zapachu. Leczenie grzybicy pochwy opiera się przede wszystkim na lekach przeciwgrzybiczych. Miejscowo dobre efekty przynosi klotrimazol. Co istotne, leczeniu powinien poddać się także partner pacjentki, nawet jeśli nie występują u niego objawy choroby.

Reklama

Swędzenie miejsc intymnych a depilacja

Bardzo często zdarza się, że swędzenie miejsc intymnych związane jest z depilacją. Wynikać to może zarówno z samej metody (np. golenia maszynką), jak i z powodu wrastania włosków. Planując depilację miejsc intymnych, warto zakupić specjalne maszynki przeznaczone do wrażliwych miejsc. Można zastosować także łagodniejsze metody depilacji, np. krem do usuwania włosków. W przypadku, gdy mimo wszystko postawimy na tradycyjne golenie, pomocne będą odpowiednie kosmetyki, zwłaszcza pianki do golenia oraz balsamy po goleniu. Warto zwrócić uwagę na ich skład. Dobrze, aby znalazły się w nim naturalne składniki, np. aloes lub masło shea.

Swędzenie miejsc intymnych a podrażnienie okolic intymnych

Podrażnienia oraz nieprzyjemne obtarcia bardzo często związane są z noszeniem niewłaściwej bielizny. Chodzi przede wszystkim o bardzo dopasowane modele majtek oraz produkty wykonane ze sztucznych i nieoddychających tkanin. Kiepskim pomysłem są zwłaszcza majtki typu stringi. Najlepszym wyborem będą przewiewne modele z bawełny organicznej. Zdarza się również, że do podrażnień dochodzi również podczas niektórych aktywności fizycznych. Dotyczy to zwłaszcza jazdy na rowerze.

Swędzenie miejsc intymnych a choroby przenoszone drogą płciową

Wyróżnić można kilka rodzajów chorób przenoszonych drogą płciową. To choroby wywołane: bakteriami (np. rzeżączka, chlamydioza i nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej), wirusami (np. opryszczka narządów płciowych i mięczak zakaźny), grzybami (np. rzęsistkowica), pasożytami (np. świerzb okolic intymnych i wszawica łonowa). Poza swędzeniem opisywanym chorobom towarzyszyć mogą inne objawy, m.in. obrzęki, zaczerwienienie w okolicy miejsc intymnych, ból podczas stosunku czy zmiany skórne. W przypadku podejrzenia którejkolwiek z powyższych chorób należy zgłosić się do lekarza, który włączy odpowiednią terapię. W wielu przypadkach leczeniu poddać musi się również partner chorej.

Swędzenie miejsc intymnych a alergia

Swędzenie miejsc intymnych związane może być także z alergią. Najczęściej dotyczy ona używanych kosmetyków, m.in. żeli pod prysznic czy płynów do higieny intymnej. Aby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej, warto stawiać na jakościowe kosmetyki o naturalnym składzie. Inną przyczyną alergii mogą być środki do prania lub płukania. Należy zwrócić uwagę również na stosowane podpaski i wkładki higieniczne. Tutaj kierujemy się podobną zasadą, co w przypadku kosmetyków. Warto unikać perfumowanych produktów (np. wkładek o zapachu kwiatowym), ponieważ mogą one powodować alergie i uczulenia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zapalenie przydatków - dolegliwość młodych kobiet. Skąd się bierze?

Domowe sposoby na infekcje intymne

Do czego służy kieszonka w damskich majtkach?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: swędzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL