Zapalenie przydatków - dolegliwość młodych kobiet. Skąd się bierze i jak się to leczy?

Zapalenie przydatków najczęściej pojawia się u młodych kobiet pomiędzy 15. a 35. rokiem życia. Objawia się silnym bólem podbrzusza, któremu towarzyszyć mogą inne objawy - gorączka, nudności lub biegunka. Leczenie zapalenia przydatków opiera się przede wszystkim na antybiotykoterapii. Zobacz, co jeszcze trzeba wiedzieć o zapaleniu przydatków.

Zapalenie przydatków - co to jest?

To jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, jaka dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Najczęściej występuje pomiędzy 15. a 35. rokiem życia. Zapalenie przydatków dotyczy jajników, jajowodów oraz błony śluzowej macicy. Dzieje się tak, ponieważ stan zapalny bardzo łatwo przenosi się na sąsiadujące narządy. Warto o tym pamiętać, ponieważ w jednostkach chorobowych nie znajdziemy takich schorzeń jak zapalenie jajników czy zapalenie jajowodów. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób widnieje tylko zapalenie przydatków. 

Zapalenie przydatków może mieć przebieg ostry oraz przewlekły. O przewlekłym zapaleniu mówimy w przypadku, gdy ostry stan zapalny został zbagatelizowany lub nieprawidłowo leczony.

Reklama

Przyczyny zapalenia przydatków

Zapalenie przydatków najczęściej wynika z zarażenia się bakteriami - gronkowcami, paciorkowcami, dwoinkami rzeżączki lub chlamydią. Do zarażenia może dochodzić w dwojaki sposób - poprzez drogę wstępującą (90 proc. wszystkich przypadków) oraz zstępującą (10 proc. wszystkich przypadków). 

W przypadku drogi wstępującej mamy do czynienia z sytuacją przedostania się bakterii przez pochwę i macicę. Może do tego dojść podczas porodu, miesiączki oraz po poronieniu, łyżeczkowaniu i innych zabiegach ginekologicznych. Znacznie rzadsza droga zstępująca to z kolei stan, w którym w organizmie pacjentki występuje stan zapalny, np. jamy ustnej czy wyrostka robaczkowego. Z tego powodu drobnoustroje przedostają się krwiobiegiem aż do przydatków.

Objawy zapalenia przydatków

Pierwsze objawy zapalenia przydatków pojawiają się zwykle kilka dni po zarażeniu się bakterią. Głównym objawem jest ból w podbrzuszu, który może promieniować aż do pachwin lub nawet ud. 

Inne objawy zapalenia przydatków to:

  •    ból i/lub krwawienie podczas stosunku,
  •    gorączka lub stan podgorączkowy,
  •    nudności i/lub wymioty,
  •    biegunka,
  •    ból brzucha,
  •    krwawienie pomiędzy miesiączkami,
  •    przedłużająca się miesiączka,
  •    upławy,
  •    bóle w okolicy krzyżowej,
  •    ogólne osłabienie organizmu.

Ze względu na mało charakterystyczne objawy zapalenie przydatków może być przez pacjentki mylone z innymi dolegliwościami. Podobny przebieg ma zapalenie wyrostka robaczkowego i zapalenie jelit. Zbliżone objawy dawać może także ciąża pozamaciczna.

Zapalenie przydatków - leczenie i powikłania

W przypadku podejrzenia zapalenia przydatków należy zgłosić się do ginekologa, który wykona odpowiednie badania. Zazwyczaj przeprowadza się standardowe badanie ginekologiczne, a także USG oraz wymaz z pochwy. Lekarz zwykle nie ma problemu z postawieniem trafnej diagnozy. Podczas zapalenia przydatków już samo badanie ginekologiczne jest dla pacjentki bardzo nieprzyjemne i bolesne. 

Leczenie zapalenia przydatków opiera się przede wszystkim na doustnej antybiotykoterapii. Dodatkowo lekarz zalecić może globulki dopochwowe lub czopki oraz leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Leczenie zapalenia przydatków zazwyczaj trwa około 7-10 dni. Na czas leczenia konieczne jest zrezygnowanie ze współżycia.

Tak jak zostało już wspomniane, nie należy bagatelizować objawów choroby, ponieważ nieleczone ostre zapalenie przydatków może przekształcić się w przewlekłą formę choroby. To samo może zdarzyć się z powodu przedwczesnego zakończenia leczenia. Inne powikłania związane z nieleczonym zapaleniem to m.in. pojawienie się torbieli lub zrostów, problemy z pęcherzem i cewką moczową, wodniak jajowodu i ropniak jajowodu. 

W rzadkich przypadkach zapalenie przydatków skutkować może ciążą pozamaciczną lub niepłodnością.

Zapalenie przydatków. Wizyty u ginekologa i higiena - najważniejsze

Przede wszystkim nie należy zapominać o regularnych wizytach u ginekologa. Każda kobieta minimum raz do roku powinna zgłosić się do lekarza. 

Oczywiście nie ma sposobu na to, aby uniknąć zapalenia przydatków, można jednak w znacznym stopniu zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Chodzi przede wszystkim o zachowanie odpowiedniej higieny oraz niebagatelizowanie takich nieprawidłowości jak ból czy swędzenie w okolicach intymnych. 

W przypadku częstych kontaktów seksualnych z różnymi partnerami nie należy zapominać o prezerwatywie. Dużą czujność należy zachować także po operacjach ginekologicznych. W przypadku jakichkolwiek zabiegów czy operacji 

CZYTAJ TAKŻE:

O czym świadczy ból brzucha z lewej strony?

Pięć sposobów na zdrowe jajniki

Torbiele: Czym są i czy mogą być niebezpieczne? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL