Kubeczek menstruacyjny - jak dobrać odpowiedni?
Kubeczek kubeczkowi nierówny. Gdy kupujesz go po raz pierwszy, możesz zupełnie nie trafić i wyrzucić w błoto przynajmniej kilkadziesiąt złotych. Kubeczek za duży i za twardy będzie prawdopodobnie uwierał, ten za mały nie sprosta zadaniu. Jak dobrać właściwy? Kieruj się znajomością... własnego ciała.
Większość producentów oferuje kubeczki w trzech podstawowych rozmiarach:
S > 40 mm średnicy - przeznaczone dla kobiet, które nie rodziły lub/i aktywnie uprawiających sporty wzmacniające mięśnie dna miednicy, o krwawieniach skąpych lub umiarkowanych,
M 40 - 42 mm średnicy - przeznaczone dla kobiet, które rodziły siłami natury, o krwawieniach umiarkowanych,
L < 42 mm średnicy - przeznaczone dla kobiet, które rodziły siłami natury, o obfitych krwawieniach.
Kubeczki różnią się też miękkością tworzywa, z którego zostały wykonane:
Miękkie (soft) - odpowiednie dla kobiet mało aktywnych fizycznie, prowadzących siedzący tryb życia, odczuwających dyskomfort podczas stosunków seksualnych lub używających spirali hormonalnej jako środka antykoncepcyjnego,
Średnie (classic) - odpowiednie dla kobiet umiarkowanie aktywnych fizycznie,
Twarde (sport) - odpowiednie dla kobiet wysportowanych lub/i mających wyćwiczone mięśnie dna miednicy.
Na rynku dostępne są też kubeczki mieszane - z twardym kielichem i miękką krawędzią lub w wariancie odwrotnym.
Kubeczki różnią się też długością kielichów (części, w których zbiera się krew menstruacyjna) i "ogonków". Długość kielicha należy dopasować do sprawy bardzo indywidualnej, jaką jest fizjologiczna wysokość szyjki macicy. Jak poznać tę wysokość? Trzeba sprawdzić, czy jest się w stanie ją wyczuć palcem (jeśli nie, oznacza to po prostu bardzo wysoko ułożoną szyjkę) i ocenić, na jakiej mniej więcej wysokości się znajduje. Jeśli wysokość szyjki będzie mniejsza niż 3,5 cm, wybierz najkrótszy kubeczek, jeżeli nie wyczuwasz szyjki, postaw na kubeczek wydłużony. Pomiędzy tymi dwoma wariantami istnieją też dwie wersje pośrednie.
Osobna sprawa to kształt długość "ogonka" - coraz częściej można ją regulować samodzielnie, poprzez przycinanie (im większa wprawa w aplikacji kubeczka, tym krótszy może być "ogonek", doświadczone użytkowniczki są w stanie skrócić go do zera). Zbyt długi "ogonek" może sprawić, że kubeczek zacznie wędrować nieco ku górze, a teoretycznie nie powinien zmieniać położenia w ogóle.