Mrowienia i drętwienia to objawy nadmiaru. Tej witaminy przyjmujesz za dużo
Przedawkowanie witamin zazwyczaj związane jest z ich nadmierną suplementacją. O wiele łatwiej dochodzi do przedawkowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A, D, E czy K, bowiem witaminy rozpuszczalne w wodzie wydalane są wraz z moczem. To jednak nie oznacza, że nie mogą się one nadmiernie kumulować w organizmie i tym samym wpływać na stan zdrowia. Przedawkować można również witaminy z grupy B, a objawy ich nadmiaru bywają mylące.
Jak z każdą substancją, tak i z witaminami istnieje ryzyko przedawkowania, jeśli dzienne spożycie danych witamin będzie przekroczone względem zalecanego, dobowego spożycia. O wiele łatwiej przedawkować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, jednak te rozpuszczalne w wodzie również mogą w nadmiarze kumulować się w organizmie człowieka, jeśli zwiększone dawki przyjmowane są przez długi okres czasu.
Nie oznacza to, że codzienne zażywanie jednej tabletki z kompleksem witamin doprowadzi do przedawkowania. Należy jednak pamiętać, że nie każdy stosuje się do zaleceń zawartych na opakowaniu - a to duży błąd.
Przedawkowanie witaminy B zdarza się niezwykle rzadko, jednak w przypadku przyjmowania zwiększonych dawek, bez wskazań medycznych - jest to możliwe. Do przedawkowania dochodzi zazwyczaj u osób, które przyjmują kilkukrotnie razy większą dawkę na dobę, niż wskazują zalecenia, bądź u osób, które przyjmują witaminę z grupy B w zastrzykach. Chociaż zalecana jest głównie w przypadku niedokrwistości lub neuropatii, często przyjmowana jest również przez osoby uprawiające sport bądź nadużywające alkoholu - bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Takie działania mogą doprowadzić do przedawkowania witaminy.
Nadmiar witaminy B w organizmie daje objawy, które początkowo mogą nie być kojarzone z przedawkowaniem. Do najczęściej występujących objawów zalicza się:
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe - mogą pojawić się nudności i wymioty, a także biegunki oraz wzdęcia;
- zawroty głowy;
- ogólne osłabienie;
- mrowienia i drętwienia kończyn oraz twarzy;
- zaburzenia snu - mogą pojawić się problemy z zasypianiem lub bezsenność;
- wzmożona diureza - przedawkowaniu witaminy B sprzyja nadmierne pragnienie, a tym samym zwiększona ilość oddawanego moczu w ciągu doby;
- reakcje skórne - przedawkowanie witaminy może objawiać się świądem skóry, wysypką, zaczerwienieniem powłok skórnych.
Do witamin z grupy B zalicza się m.in. tiaminę, niacynę, kwas foliowy czy kwas pantotenowy. Wszystkie witaminy z tej grupy odgrywają istotną rolę w procesach zachodzących w organizmie człowieka. Wspierają mózg i układ nerwowy, biorą udział w tworzeniu krwinek czerwonych, syntezują hormony płciowe, insulinę, kortyzol. Ich obecność w diecie jest zatem kluczowa dla wszystkich układów.
Standardowo wszystkie witaminy z grupy B człowiek pobiera z pożywienia, jeśli dieta jest zbilansowana i różnorodna.
Dzienna dawka witamin z grupy B jest zależna od wieku oraz konkretnej witaminy:
- witamina B1 - dzienna dawka wynosi od 1,2 mg-1,5 mg dla mężczyzn oraz 1,0-1,1 mg dla kobiet;
- witamina B2 - dzienna dawka na witaminę B2 wynosi 1,6-2,2 mg dla kobiet i 2,4-2,8 mg dla mężczyzn;
- witamina B3 - dzienna dawka dla zdrowych i dorosłych osób wynosi od 15 do 20 mg;
- witamina B5 - dzienna dawka dla osób dorosłych wynosi około 7 mg, a 2-3 mg dla dzieci;
- witamina B6 - dzienna dawka dla dorosłego człowieka wynosi około 1-2 mg na dobę;
- witamina B7 - dzienna dawka to 100 µg. U pacjentów z niedoborami biotyny oraz u kobiet w ciąży zaleca się dawkę do 1 mg;
- witamina B9 - dzienne zapotrzebowanie uzależnione jest od wieku. Dawka dla dzieci to 200-300 µg na dobę, a dla dorosłych 400 µg na dobę. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny przyjmować 400-600 µg na dobę;
- witamina B12 - u dorosłych dzienna dawka powinna wynosić 4 µg na dobę.
CZYTAJ TAKŻE:
Kwas foliowy osłania nerwy i chroni przed rakiem. Bóle głowy to objaw niedoboru