Reklama

Cudowna moc czarnego bzu

Czarny bez należy do gatunku piżmaczkowatych. Najczęściej występuje on w basenie Morza Śródziemnego, północnej Afryce i na Azorach. Jest to dość specyficzna roślina ponieważ ma ona właściwości zarówno trujące jak i lecznicze.

Zatrucia czarnym bzem

Składniki czarnego bzu, takie jak: sambunigryna i sambucyna sprawiają, że krzew ten zalicza się do trujących. Szczególnie niebezpieczne są jego jagody, kora i liście. Jedynie wysoka temperatura może usunąć z nich szkodliwe substancje i uchronić przed zatruciem.

Podstawowe objawy zatrucia czarnym bzem

- osłabienie;
- bóle i zawroty głowy; 
- nudności, wymioty, biegunka;
- przyspieszenie tętna; 
- zaburzenia oddychania, duszności.

Pierwsza pomoc przy zatruciu czarnym bzem polega na sprowokowaniu wymiotów i płukaniu żołądka. 

Lecznicze zastosowanie dzikiego bzu

Reklama

Do domowego lecznictwa nadają się wszystkie części czarnego bzu: kwiat, owoc, liście, kora i korzeń.

Oto kilka jego odsłon 

Owoce czarnego bzu nadają się do przetworów: powideł, syropów, soków, bogatych w witaminy A, C i B. Produkty te mają właściwości bakteriobójcze, chronią komórki, zapewniając im dłuższą żywotność. Pomagają one oczyścić organizm, dlatego stosuje się je przy zaparciach, niestrawnościach i różnych bólach.

Kwiaty czarnego bzu używa się do produkcji syropów, które pomagają przy przeziębieniach, są lekiem na: gorączkę, katar, kaszel. Działają moczopędnie, rozkurczowo, a także odtruwająco. Z kwiatów wytwarza się też napar, z którego okłady stosowane są na rany, stany zapalne oczy, cienie i obrzęki. Dziki bez w połączeniu z rumiankiem pomocny jest przy bólach menstruacyjnych.  

Uprawa i zbiory czarnego bzu

Bez nie wymaga specjalnych warunków do rozwoju. Jest odporny na zanieczyszczenia i niesprzyjające warunki. Rośnie w każdej glebie. Rozmnaża się go poprzez nasiona lub sadzonki. Dziki bez kwitnie w maju i czerwcu, a owocuje w sierpniu i wrześniu. Kwiaty najlepiej zbierać w suchy dzień, tak aby nie były wilgotne, owoce po deszczu.    


  

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL