Cudowna moc czarnego bzu

Czarny bez należy do gatunku piżmaczkowatych. Najczęściej występuje on w basenie Morza Śródziemnego, północnej Afryce i na Azorach. Jest to dość specyficzna roślina ponieważ ma ona właściwości zarówno trujące jak i lecznicze.

Czarny bez - co to za roślina

Czarny bez to roślina należąca do rodziny przewiertniowatych (Adoxaceae), a także nazwa owoców tej rośliny. Rośnie dziko w Europie i Azji, a także jest uprawiana jako roślina ozdobna i owocowa.

Owoce czarnego bzu są małe, kuliste i ciemnofioletowe do prawie czarnych. Są one używane do produkcji dżemów, soków, syropów i innych produktów spożywczych. Owoce czarnego bzu są również znane ze swoich właściwości zdrowotnych, ponieważ są bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze.

Reklama

Zatrucia czarnym bzem

Składniki czarnego bzu, takie jak: sambunigryna i sambucyna sprawiają, że krzew ten zalicza się do trujących. Szczególnie niebezpieczne są jego jagody, kora i liście. Jedynie wysoka temperatura może usunąć z nich szkodliwe substancje i uchronić przed zatruciem.

Podstawowe objawy zatrucia czarnym bzem

- osłabienie;
- bóle i zawroty głowy; 
- nudności, wymioty, biegunka;
- przyspieszenie tętna; 
- zaburzenia oddychania, duszności.

Pierwsza pomoc przy zatruciu czarnym bzem polega na sprowokowaniu wymiotów i płukaniu żołądka. 

Czarny bez - na co stosować?

Do domowego lecznictwa nadają się wszystkie części czarnego bzu: kwiat, owoc, liście, kora i korzeń.

Oto kilka jego odsłon 

Owoce czarnego bzu nadają się do przetworów: 

  • powideł, 
  • syropów, 
  • soków bogatych w witaminy A, C i B. 

Produkty te mają właściwości bakteriobójcze, chronią komórki, zapewniając im dłuższą żywotność. Pomagają one oczyścić organizm, dlatego stosuje się je przy zaparciach, niestrawnościach i różnych bólach.

Kwiaty czarnego bzu używa się do produkcji syropów, które pomagają przy przeziębieniach, są lekiem na: gorączkę, katar, kaszel. Działają moczopędnie, rozkurczowo, a także odtruwająco. Z kwiatów wytwarza się też napar, z którego okłady stosowane są na rany, stany zapalne oczy, cienie i obrzęki. Dziki bez w połączeniu z rumiankiem pomocny jest przy bólach menstruacyjnych.  

Uprawa i zbiory czarnego bzu

Bez nie wymaga specjalnych warunków do rozwoju. Jest odporny na zanieczyszczenia i niesprzyjające warunki. Rośnie w każdej glebie. Rozmnaża się go poprzez nasiona lub sadzonki. Dziki bez kwitnie w maju i czerwcu, a owocuje w sierpniu i wrześniu. Kwiaty najlepiej zbierać w suchy dzień, tak aby nie były wilgotne, owoce po deszczu.    

Czytaj także:

Co wypłukuje magnez z organizmu? To nie kawa jest winowajcą

Jedz, jeśli masz wrażliwy żołądek lub wysoki cholesterol. Lepszy od twarogu

Mało znane badanie da wiele odpowiedzi. Wyjaśni drżenie mięśni, bóle głowy, niedobór witamin B

  

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: czarny bez
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL