Obniża cholesterol i cukier, poprawia krążenie, koi nerwy. Wybieraj surowe

Kakao to dobrze znany nam produkt. Ale czy to, które wybieramy, jest najzdrowsze? Udzielimy na to pytanie odpowiedzi, bo kakao ma wiele pożądanych właściwości i warto, by było obecne w diecie. Dostarcza organizmowi cennych składników, działa przeciwmiażdżycowo, relaksuje. Jakie wartości odżywcze ma ten produkt, na co wpływa i czy każdy może spożywać kakao? Sprawdzamy.

Kakao - wartości odżywcze. Jakie kakao jest najzdrowsze?

Kakao zazwyczaj powstaje z prażonych, a następnie sproszkowanych nasion owoców kakaowca właściwego. Masa (miazga) kakaowa ma charakterystyczną, brunatną barwę. Wykorzystuje się ją głównie w przemyśle spożywczym, w szczególności do wyrobu czekolady i różnych napojów o jej smaku. Ciekawostką jest fakt, że czekoladą można nazywać wyłącznie produkty, które mają w składzie nie mniej niż 35 proc. masy kakaowej

Jakie kakao jest najzdrowsze? Przyjmuje się, że jest to tzw. kakao surowe. W przypadku tego produktu nasiona kakaowca nie są prażone, a mieli się je w niskiej temperaturze. Taki wyrób ma najwięcej drogocennych składników. Jakie wartości odżywcze i ile kalorii ma surowe kakao?

Reklama

W 100 g proszku znajduje się ok. 680 kcal. Taka ilość kakao zawiera również 52 g tłuszczu, 6 g węglowodanów, 23 g błonnika i 12 g białka.

W sklepach dostępne jest także kakao o obniżonej zawartości tłuszczu. Wówczas 100 g zawiera ok. 320 kcal, 10 g tłuszczu, 14 g węglowodanów, 33 g błonnika i 27 g białka. 

Kakao - właściwości prozdrowotne. Na co pomaga?

Składniki odżywcze zawarte w kakao mogą przyczynić się do poprawy funkcjonowania organizmu (np. stabilizując poziom glukozy czy redukując ilość wolnych rodników). Co konkretnie znajduje się w składzie tego produktu? To m.in.: 

  • anandamid - poprawia nastrój, wykazuje działanie relaksujące; 
  • teobromina - wykazuje działanie przeciwutleniające, wpływa na pracę serca; 
  • teofilina - ułatwia oddychanie, rozszerza naczynia krwionośne; 
  • witaminy z grupy B - wspomagają pracę układu nerwowego, wpływają na metabolizm i regulują poziom cholesterolu we krwi;
  • polifenole - są antyoksydantami, spowalniają procesy starzenia się komórek, zmniejszają stres oksydacyjny, działają przeciwmiażdżycowo i chronią serce; 
  • magnez - prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko nadciśnienia, wzmacnia układ odpornościowy i reguluje pracę tarczycy; 
  • potas - wspiera pracę układu nerwowego i mięśni. 

Kakao jest polecane osobom chorującym na cukrzycę ze względu na wysoką zawartość flawonoli. Mogą one zwiększać wrażliwość tkanek na insulinę. Nie bez znaczenia jest również magnez, który wykazuje podobne działanie. Zatem cukrzycy mogą od czasu do czasu pozwolić sobie na niewielką ilość gorzkiej czekolady. Jednak warto ją spożywać z umiarem z uwagi na cukier, który również się w niej znajduje. Dopuszczalną dawkę z pewnością pomoże dobrać lekarz.

Niektóre badania wskazują na związek pomiędzy spożywaniem czekolady z wysoką zawartością kakao a zmniejszeniem ryzyka wystąpienia marskości wątroby. Wynika to z zawartości związków (np. flawonoidów), które regulują krążenie krwi.

Spożywanie kakao (np. w formie gorzkiej czekolady lub napojów) może przyczynić się do zmniejszenia stężenia złego cholesterolu (frakcji LDL). Dzieje się tak ze względu na zawartość przeciwutleniaczy, które redukują stres oksydacyjny. 

Kakao warto spożywać, ale z umiarem, również na diecie odchudzającej. Składniki takie jak teobromina czy witaminy z grupy B korzystnie wpływają na metabolizm, a tym samym ułatwiają zgubienie zbędnych kilogramów.

Kakao - przeciwwskazania. Kto nie może go spożywać?

Kakao to pyszny i zdrowy produkt, jednak nie każdy może sobie pozwolić na jego konsumpcję. Dotyczy to m.in. osób z uczuleniem na kakao. Spożycie nawet małej ilości wyrobu może wywołać u nich nieprzyjemne reakcje alergiczne - wysypkę, świąd czy kaszel. 

Osoby, które muszą utrzymywać dietę niskotłuszczową (np. cierpiące na zapalenie trzustki), również powinny odmówić sobie kakao. Produkty zawierające ten składnik (np. czekolada) mogą przyczynić się do nasilenia bólów. 

Odstawienie kakao powinni rozważyć ludzie cierpiący na wysokie ciśnienie tętnicze krwi oraz choroby serca. Wynika to z zawartości teobrominy i kofeiny. Ponadto składniki wyrobu mogą niekorzystnie wpływać na niektóre terapie lekowe. Z kakao powinny zrezygnować osoby biorące m.in. leki antydepresyjne.

CZYTAJ TAKŻE: 

Skąd ciągła ochota na słodycze? Oto możliwe przyczyny

Drogi cukier, kakao i kawa. Słono zapłacimy też za czekoladę

Dlaczego czekolada tak nam smakuje? Jest wreszcie odpowiedź

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kakao | czekolada | antyoksydanty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL