Rewelacja na odchudzanie. Oczyści jelita ze złogów, pokona zaparcia i oszuka głód

Babka jajowata to roślina, której nasiona są często spożywane przy problemach z układem pokarmowym. To rewelacyjne źródło błonnika, który syci i zmniejsza ochotę na podjadanie. Babka jajowata pozwala również pozbyć się resztek pokarmu zalegających w jelitach. Jednak nie każdy może ją stosować. Jakie właściwości mają nasiona babki jajowatej, na co pomagają i czy można stosować je w trakcie diety odchudzającej? Wyjaśniamy.

Babka jajowata – właściwości. Prozdrowotne nasiona i łupiny bogate w błonnik

 

Babka jajowata jest rośliną występującą głównie w krajach śródziemnomorskich. Jej nasiona i łupiny można spożywać – są coraz popularniejszym suplementem diety, cenionym w  medycynie naturalnej. Zawierają wiele prozdrowotnych składników regulujących m.in metabolizm i funkcje trawienne organizmu. 

Najważniejszym składnikiem babki jajowatej jest błonnik pokarmowy – w 100 g produktu jest go około 66,4 g. Po zalaniu ziaren wodą wytwarza się charakterystyczny śluz, który wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Reklama

Ile kalorii ma babka jajowata? 100 g dostarcza około 178 kcal. Produkt nie zawiera tłuszczu, poza błonnikiem można znaleźć w nim węglowodany (11 g w 100 g) oraz niewielkie ilości białka (0,4 g w 100 g). Co ciekawe, dodanie babki jajowatej do posiłku może skutecznie obniżyć jego indeks glikemiczny i pomóc w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. 

Na co pomaga babka jajowata? Doskonała na zaparcia i pomocna w odchudzaniu

Wysoka zawartość błonnika pokarmowego w babce jajowatej sprawia, że ziarna wykazują korzystne działanie na układ pokarmowy. Dlatego też jest wykorzystywana przez osoby, które zmagają się z dolegliwościami takimi jak zaparcia czy biegunki. Nasiona i łupiny babki jajowatej wpływają na gęstość masy kałowej oraz ułatwiają wypróżnianie i pozbycie się zalegających pozostałości pokarmu z jelit. Co więcej, regularne spożywanie babki jajowatej może wpłynąć na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru i cholesterolu.

Czy babka jajowata odchudza? Nasiona i łuski rośliny pęcznieją w wodzie lub w układzie pokarmowym - dając tym samym uczucie sytości. Wówczas łatwiej jest się powstrzymać przed objadaniem i zjedzeniem nadmiernej ilości kalorii. Ponadto spożycie ziaren babki jajowatej przyspiesza metabolizm, dzięki czemu można jeszcze szybciej zgubić zbędne kilogramy.

Babka jajowata – jak stosować? Zrób napar lub dodaj do jogurtu

Babka jajowata najczęściej sprzedawana jest w formie nasion z łuskami. Można ją spożywać w formie kisielu - by go zrobić wystarczy zalać nasiona i łuski wodą i zostawić na całą noc, lub naparu – wówczas wystarczy zalać około dwóch łyżeczek babki gorącą wodą i odczekać aż ostygnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by babka jajowata stała się dodatkiem do ulubionej herbaty. Nie zaleca się natomiast spożywania samych suchych nasion – bez dodatku płynu (woda, herbata lub sok) mogą one podrażnić jelita

Nasiona można również dodawać do jogurtów lub owsianek. To szczególnie lubiany składnik wśród ludzi będących na dietach odchudzających

Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mieszanka rzeczonych nasion z wodą może zastąpić jajko. Babka jajowata zamiast jajka jest powszechnie wykorzystywana w kuchni wegańskiej do dań takich jak ciasta czy naleśniki.  

Babka jajowata – przeciwwskazania. Kto nie może spożywać nasion babki jajowatej?

Babkę jajowatą spożywa wiele osób cierpiących na schorzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2 czy otyłość. Jednak nie każdy może jeść te bogate w błonnik nasiona. Jakie są przeciwwskazania i kto musi zrezygnować z babki jajowatej? 

Przede wszystkim, nasion nie mogą jeść osoby borykające się z niedrożnością jelit i problemami z przełykiem. Przeciwwskazaniem jest także przyjmowanie leków (babka może opóźniać ich wchłanianie). Po zażyciu lekarstw należy odczekać jakiś czas przed spożyciem nasion babki jajowatej.

CZYTAJ TAKŻE:

Błonnik – dla dobrej kondycji układu pokarmowego

Ekspert radzi: Chcesz schudnąć? Wyklucz z diety te trzy owoce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: błonnik | zaparcia | zaparcia sposoby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL