Tym grożą nieleczone infekcje. Powikłania dotyczą serca, płuc, uszu lub zatok

Mówi się, że przeziębienie leczone i nieleczone trwa dokładnie tyle samo, czyli tydzień. Czy na pewno tak jest? Wirusy i bakterie towarzyszą nam na każdym kroku i chociaż nie każdy kontakt z nimi musi być groźny, to w chwilach osłabienia organizmu i przy niesprzyjających warunkach otoczenia może dojść do rozwoju choroby. Zaniedbanie odpoczynku i właściwego leczenia może nieść mniej lub bardziej poważne konsekwencje dla zdrowia. Jakie są najczęstsze powikłania chorób wirusowych i bakteryjnych? Sprawdzamy.

Infekcja wirusowa a infekcja bakteryjna - czym się różnią?

Warto znać różnice pomiędzy chorobami wirusowymi, a tymi, za które odpowiadają bakterie, ponieważ od tego, jaki patogen odpowiada za infekcję, zależy leczenie - niewłaściwe może powodować występowanie konsekwencji zdrowotnych. Choroby bakteryjne leczy się z reguły antybiotykami, natomiast walka z wirusami ma charakter terapii zwalczającej objawy.

Jak objawia się infekcja wirusowa?

Wirusy w większości przenoszą się drogą kropelkową i wywołują choroby układu oddechowego. Mogą jednak zaatakować też inne układy, powodując bardzo zróżnicowane dolegliwości. Do najbardziej znanych chorób, za którymi stoją wirusy, należą powszechnie występujące przeziębienie, grypa, ale też półpasiec, ospa wietrzna, opryszczka czy różyczka. Do tej grupy zalicza się również COVID-19. Objawy infekcji wirusowej  zazwyczaj pojawiają się po około dwóch dniach od kontaktu z patogenem, a pierwszym symptomem jest zwykle uczucie ogólnego rozbicia. Wśród innych dolegliwości będących następstwem ataku wirusów, wymienia się:

Reklama
  • katar, któremu towarzyszy zatkanie nosa i wydostawanie się rozrzedzonej wydzieliny;
  • suchy i napadowy kaszel;
  • podwyższona temperatura ciała - która zwykle nie przekracza 38 stopni Celsjusza;
  • powiększenie grudek chłonnych jamy ustnej i gardła;

Infekcje wirusowe mają przebieg ostry, co oznacza, że objawy pojawiają nagle i ustępują w przeciągu kilku dni co, odróżnia je od chorób bakteryjnych charakteryzujących się dłuższym czasem trwania i cięższym przebiegiem.

Jak objawia się infekcja bakteryjna?

Do zakażenia bakteriami dochodzi najczęściej poprzez kontakt z przedmiotami lub żywnością zawierającą chorobotwórcze drobnoustroje. Do typowych objawów infekcji bakteryjnej należą:

  • wysoka gorączka;
  • mokry kaszel - związany z odkrztuszaniem żółtozielonej plwociny;
  • ropny katar;
  • ból gardła;
  • naloty na migdałkach;
  • powiększenie węzłów chłonnych;
  • bóle uszu (przy infekcjach ucha środkowego) i ból głowy w przebiegu zapalenia zatok.

Powikłania chorób wirusowych

Jeżeli zauważyłeś u siebie któryś z wyżej wymienionych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem, przyjmować leki według jego wskazań i dużo odpoczywać. Rzecz jasna większość infekcji nie jest groźna, nie wymaga agresywnego leczenia, a organizmowi udaje się zwalczyć patogen bez sztucznego wsparcia, nie oznacza to jednak, że można bagatelizować objawy, zwłaszcza gdy nasilają się w czasie. Do poważnych konsekwencji niewłaściwie leczonych infekcji wirusowych należą:

  • przewlekły kaszel - spowodowany uszkodzeniem nabłonka oddechowego, który może utrzymywać się nawet do 3 tygodni;
  • bakteryjne zapalenie zatok przynosowych - choć dla niektórych może wydawać się to nieoczywiste, infekcje wirusowe predysponują do rozwoju chorób bakteryjnych;
  • zapalenie krtani;
  • zapalenie płuc;
  • zapalenie mięśnia sercowego - może występować nawet u młodych ludzi, którzy wcześniej nie leczyli się z powodu chorób układu krążenia, najczęściej jako powikłanie infekcji układu oddechowego;
  • zapalenie ucha środkowego - wynika z upośledzenia drożności trąbki słuchowej, spowodowanego obrzękiem towarzyszącym zapaleniu. Ucho nie może być właściwie oczyszczone, a zatem niemożliwe staje się wyrównanie ciśnienia pomiędzy nim a gardłem. Takie warunki sprzyjają rozwojowi bakterii.

Powikłania infekcji bakteryjnych

Infekcje bakteryjne mogą dotyczyć różnych układów w organizmie, a zatem niosą różne powikłania, np. zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Niepodjęcie leczenia może skutkować rozwojem choroby wrzodowej czy zakażeniem układu pokarmowego. To z kolei może prowadzić do nieswoistych chorób zapalnych jelit, z kolei infekcja bakteryjna jamy ustnej prowadzi do chorób przyzębia.

Warto wspomnieć, że infekcje bakteryjne są najczęstszymi powikłaniami przeziębień, czyli choroby wywoływanej przez wirusy, dlatego ich niewłaściwe leczenie daje dużo podobnych powikłań. Infekcje bakteryjne górnych dróg oddechowych mogą przeistoczyć się w zapalenie: gardła, krtani, czy oskrzeli. Nieżyt górnych dróg oddechowych bardzo często blokuje drogę odpływu wydzieliny z zatok przynosowych. Sprzyja to rozwojowi patologicznej flory bakteryjnej i prowadzi do takich objawów, jak: ból gardła, ból głowy, upośledzenie węchu, kaszel, pojawienie się ropnej wydzieliny z nosa. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Pięć sprawdzonych mikstur na wzmocnienie odporności

Jakich suplementów potrzebuje organizm jesienią?

Tak rodzice szkodzą swoim dzieciom na spacerach w chłodne dni

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: infekcja bakteryjna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL