Żołądek jest niedrożny lub skażony bakterią. Wykonaj test szklanki
Cierpisz z powodu bólu w nadbrzuszu, nudności i zgagi? To może być nadkwasota żołądka. To dokuczliwe schorzenie gastryczne, występuje często i zwykle jest spowodowane błędami dietetycznymi. Nie oznacza to wcale, że nadkwasotę można ignorować lub należy pogodzić się z jej przykrymi objawami. Dowiedz się, skąd się bierze, jakie są jej objawy i wreszcie, jak ją pokonać, po to, by chronić swój układ pokarmowy.
Nadkwasota to schorzenie, w którym dochodzi do nadprodukcji kwasu solnego przez komórki żołądka. Termin ten bardzo często jest błędnie używany zamiennie ze zgagą, czyli zarzucaniem kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Chociaż nie są tym samym, mogą ze sobą współwystępować, sprzyjając powstawaniu trudno gojących się owrzodzeń.
Za nadprodukcję kwasu solnego może odpowiadać wiele czynników, w tym:
- popełnianie błędów dietetycznych, m.in. nieregularne jedzenie w pośpiechu, niedokładne rozgryzanie, spożywanie wysoko przetworzonych produktów i łączenie produktów bogatych w węglowodany z białkami i tłuszczami;
- przyjmowanie niektórych leków, np.sterydów lub aspiryny;
- palenie papierosów i picie alkoholu;
- przewlekły stres prowadzący do nadmiernego wydzielania enzymów trawiennych.
Nadkwasota żołądka może być również objawem choroby: zapalenia błony śluzowej żołądka, niedrożności ujścia żołądka, zakażenia Helicobacter pylori, zespołu Zollingera-Ellisona, niedokrwistości złośliwej, a także przewlekłych stanów zapalnych.
Najczęstsze objawy nadkwasoty to: nudności, zgaga, a także wzdęcia i zaparcia. Może także pojawić się refluks, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwością charakterystyczną dla tego schorzenia jest piekący ból za mostkiem. Ponadto część pacjentów skarży się na niewyjaśnioną utratę wagi pomimo braku zmian w diecie.
Jeśli podejrzewasz u siebie nadkwasotę, możesz wykonać prosty test w warunkach domowych. Żeby ocenić, czy żołądek uległ zakwaszeniu, wystarczy przygotować 3/4 szklanki wody o pokojowej temperaturze i rozpuścić w niej łyżeczką sody oczyszczonej.
Po wypiciu płynu należy niezwłocznie włączyć stoper i sprawdzić, ile czasu minie do momentu samoistnego odbicia. Jeżeli czas ten jest mniejszy niż 40 sekund, prawdopodobnie oznacza to, że treść w żołądku jest zbyt kwaśna. Jeśli odbicie nastąpi po upływie 40 sekund, ale nie później niż 90 sekund, można przyjąć, że wszystko jest w normie.
O niewystarczającym zakwaszeniu będzie świadczyć odbicie po 90 sekundach. Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie zastąpi wizyty u lekarza i jej wynik nie może być brany za pewnik.
Tak jak już zostało wspomniane, do zdiagnozowania nadkwasoty niezbędna jest wizyta u specjalisty, który przeprowadzi z pacjentem dokładny wywiad i najprawdopodobniej zleci wykonanie konkretnych badań. W rozpoznawaniu nadkwasoty wykorzystuje się przede wszystkim gastroskopię, która pozwala ocenić ściany żołądka, stan błony śluzowej i określić, czy nie występują tam nadżerki, polipy bądź guzy. Badanie daje również możliwość pobrania wycinków do badań histopatologicznych.
Nadkwasota powinna zaniepokoić wtedy, gdy poza sporadycznie występującymi uciskiem w brzuchu i zgagą do objawów dołączają także: spadek masy ciała, ból w czasie połykania lub krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Brak odpowiedniego leczenia sprzyja rozwojowi wrzodów, a nawet nowotworu żołądka.
Farmakologiczne leczenie nadkwasoty polega na przyjmowaniu leków z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP) takich jak np. omeprazol, esomeprazol lub pantoprazol. Jeżeli w badaniu krwi, kału lub wycinków błony śluzowej żołądka pobranych podczas gastroskopii stwierdzi się obecność Helicobacter pylori, należy zastosować terapię potrójną polegającą na stosowaniu IPP oraz dwóch z trzech następujących antybiotyków: metronidazolu, amoksycyliny i klarytromycyny. Ważne, by pacjent nie przyjmował niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ASA lub ibuprofenu), ponieważ spowodują one dodatkowe podrażnienie błony śluzowej. Należy podkreślić, że w wielu przypadkach farmakoterapia nie jest konieczna, a ulgę w dolegliwościach przynosi zmiana nawyków żywieniowych.
Nie sposób mówić o powodzeniu leczenia bez przestrzegania specjalnej diety. Osoby dotknięte nadkwasotą powinny spożywać produkty zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego. Posiłki należy spożywać regularnie w niewielkich porcjach i spokojnych warunkach. Zamieszanie i pośpiech podczas jedzenia mogą skutkować niewystarczającym rozgryzaniem kęsów pokarmowych, co obciąża żołądek.
Menu powinno bazować na produktach białkowych, a także rybach, chudym mięsie, niewielkiej ilości tłuszczów roślinnych, białym pieczywie i warzywach, z wyłączeniem kapustnych. Należy stronić od: grzybów, octu, kasz, słodyczy i razowego pieczywa. Pacjentom cierpiącym z powodu nadkwasoty, zdecydowanie odradza się picie alkoholu i palenie papierosów. Niewskazane jest także smażenie i intensywne przyprawianie jedzonych potraw.
Ulgę dla żołądka przynosi natomiast spożywanie płynu uzyskanego po namoczeniu siemienia lnianego. Koniecznie należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, co pozwoli na rozrzedzenie kwasu solnego i złagodzenie objawów.
CZYTAJ TAKŻE:
Dieta wrzodowa. Odstaw kawę, zrezygnuj ze smażonego, zasmakuj w "chudym"
Po tym poznasz wrzodziejący żołądek lub dwunastnicę. Objawy zawsze po jedzeniu
Gastrolog zlecił ci badanie? Tych produktów nie wolno ci jeść przez tydzień