Przynieś ze spaceru i wrzuć do mleka. Zadziała jak aspiryna

Wiosnę już powoli widać i czuć. W wielu miejscach w Polsce pojawiły się m.in. pierwsze bazie. Wracając ze spaceru, warto zabrać je ze sobą - nie tylko po to, by zdobiły wnętrza naszych domów. Bazie kotki wykazują prozdrowotne właściwości. Można z nich przygotować mleko baziowe, które pomoże uporać się np. z objawami przeziębienia (o nie nietrudno w tym czasie). Jakie działanie przypisuje się baziom? W czym tkwi sekret mleka baziowego?

Bazie, czyli co?

Bazie, zwane też "kotkami" (niekiedy występują również jako bazie kotki) są jedną z najbardziej charakterystycznych oznak wiosny, symbolem budzącej się do życia przyrody. To puchate kwiatostany wierzby (najczęściej), które mogą różnić się kolorem, wielkością oraz kształtem. Bazie, w zależności od gatunku i odmiany wierzby, mogą być srebrzyste, czerwono-różowe, a nawet czarne. Podczas spacerów przeważnie natrafiamy jednak na te pierwsze.

Bazie to nie tylko ozdoba. Jak działają "kotki"?

W okresie wiosennym bazie wierzbowe zazwyczaj wykorzystujemy do ozdabiania naszych domów i palm wielkanocnych. Prezentują się okazale, nadają świątecznego klimatu, przywołują wiosnę nawet wtedy, gdy pogoda za oknem nie sprzyja. Ale sprowadzanie bazi tylko do ozdoby jest błędem. Bazie mają wiele właściwości, z których korzystała medycyna ludowa. Niektórzy określają je nawet mianem "leśnej aspiryny". Niegdyś poprzez połykanie wierzbowych "kotków" pochodzących z palmy wielkanocnej pozbywano się bólu gardła. Twierdzono też, że dzięki tej metodzie można ustrzec się przed bólem gardła na cały rok. A dzisiaj?

Reklama

Baziom przypisuje się m.in. działanie napotne, przeciwgorączkowe, wykrztuśne, przeciwkaszlowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mają także łagodne działanie uspokajające (napar z 40 wierzbowych bazi na litrze wody pity trzy razy dziennie koił nerwy). Napar z bazi, a także mleko z bazi radziły i radzą sobie z objawami przeziębienia i grypy. Rozgrzewają i pomagają szybciej zwalczyć chorobę. Mleko baziowe może wykazywać również działanie przeciwmiażdżycowe oraz przeciwzakrzepowe. W składzie tych mikstur obecne są m.in. fitosterole, kwasy fenolowe czy glikozydy salicylowe.

Nie tylko bazie można wykorzystywać w celach leczniczych. Dobroczynne działanie ma również kora, liście i gałązki wierzby. I tak np. odwar z kory wierzby pomoże przy przeziębieniu, grypie, anginie, gorączce, dreszczach, bólach mięśni i stawów czy bezsenności. Może być stosowany również zewnętrznie, np. w przypadku trądziku.

Jak zrobić mleko z bazi? Przepis

Bazie powinno zbierać się z dala od dróg i zanieczyszczeń, czyli lepiej podczas spaceru zawędrować nieco dalej w las. Do przygotowania herbatki z bazi/naparu z bazi czy też mleka baziowego można użyć zarówno świeżych, jak i suszonych "kotków".

Jak zrobić mleko baziowe? Przygotuj szklankę mleka (może być krowie, może być roślinne) oraz łyżkę najlepiej świeżych bazi. Mleko zagotuj i lekko przestudzone wlej do kubka. Następnie wrzuć do niego bazie, przykryj talerzykiem i odczekaj 10 minut. To jedna z metod.

Mleko baziowe pij ciepłe. Do smaku możesz dodać miodu czy cynamonu. Jeśli nie chcesz użyć mleka, możesz łyżkę bazi zalać szklanką wrzątku - tym sposobem także otrzymasz zdrowotny napar.

Ostrożność przy stosowaniu preparatów z wierzby, w tym mleka baziowego, powinny zachować m.in. osoby uczulone na salicylany. Odradza się je również osobom cierpiącym na astmę, choroby nerek i wątroby, a także chorobę wrzodową.

CZYTAJ TAKŻE:

Trzymasz go na parapecie. Zrób z niego nalewkę i pij w chorobie

Jakie drzewa i krzewy owocowe sadzić w marcu? 

Mieszkańcy miast potrzebują drzew. Dzięki nim zmniejsza się śmiertelność

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: zdrowe napoje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL