Tyjesz w okolicach bioder i ud? Taki typ sylwetki dużo zdradza o twoim zdrowiu

Dawniej był to najbardziej pożądany typ kobiecej figury - obfite biodra, pośladki oraz uda kojarzyły się ze zdrowiem i płodnością (przypomnij sobie podobizny antycznych bogiń i dzieła renesansowych malarzy). Dziś posiadaczki tej sylwetki twierdzą, że mają na co narzekać, wskazując przede wszystkim na cellulit. Wiele z nich uważa, że powiększone dolne partie ciała mocno je pogrubiają, co jest źródłem kompleksów. Mimo to ciało w kształcie gruszki naprawdę może być atutem. Pod warunkiem, że będzie bardzo zadbane!

Co typ sylwetki mówi o zdrowiu?

Jabłko, gruszka, prostokąt, odwrócony trójkąt i klepsydra - w ten obrazowy sposób można sklasyfikować najczęściej spotykane typy kobiecej budowy. Który jest twój? Sprawdź. Są na tyle czytelne, że stając przed lustrem odziana jedynie w bieliznę najprawdopodobniej bez problemu jednoznacznie określisz, który typ reprezentujesz. Oczywiście istnieje wiele różnic nawet między przedstawicielkami tego samego typu, wszak mogą one różnić się wzrostem, ilością tkanki tłuszczowej, rozbudowaniem mięśni, etc. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wyglądają kobiety o figurze gruszki. Jakie są zalety i mankamenty ich sylwetek, co powinny eksponować, jak jeść i jak ćwiczyć, by cieszyć się dobrym zdrowiem oraz najlepszym możliwym wyglądem?

Reklama

Jak wygląda figura typu gruszka?

Z figurą gruszki naprawdę masz powody do zadowolenia. Wystarczy pomyśleć o wąskiej talii i szerokich biodrach (bardzo atrakcyjne połączenie!), zaokrąglonych pośladkach, smukłej "górze". Gruszki mają z reguły drobne, wąskie ramiona (zauważalnie węższe od bioder) oraz zgrabny, nieduży lub średniej wielkości biust. Obok idealnej klepsydry, to właśnie gruszka, "figura bogini", uchodzi za wyjątkowo seksowną!

Są jednak sprawy, na które gruszki powinny uważać szczególnie. Wysoki poziom estrogenu (żeńskiego hormonu płciowego) sprawia, że ich przemiana materii nie należy do najszybszych, a tłuszcz upodobał sobie sfery biodra-pośladki-uda. Zwykle lokalizuje się tuż pod skórą (w odróżnieniu od tłuszczu trzewnego, który u kobiet o tym typie figury z reguły nie występuje w zbyt dużych ilościach) - stąd tendencja do tworzenia się cellulitu, którego gruszkom dość trudno się pozbyć. Gruszki są też w grupie ryzyka choroby zwanej lipodemią (to inaczej obrzęk tłuszczowy), charakteryzującą się właśnie nadmiernym, symetrycznym odkładaniem tłuszczu pod skórą. Lipodemia statystycznie dotyczy nawet co dziesiątej kobiety. Większość z nich to gruszki, z natury obdarowane dysproporcją między górnymi a dolnymi partiami ciała.

Gruszki szczególnie narażone są też na osteoporozę i wystąpienie żylaków, dlatego od młodości powinny wdrażać działania profilaktyczne, by nie dopuścić do rozwoju tych schorzeń.

Dieta dla kobiet o figurze gruszki

Idealna dieta dla gruszki zakłada 45 proc. białka, 45 proc. węglowodanów oraz 10 proc. zdrowych tłuszczów pochodzenia roślinnego (awokado, olej lniany, olej kokosowy, oliwa z oliwek, orzechy). To oczywiście proporcje orientacyjne, bo trudno planować dzienny jadłospis z kalkulatorem w ręku. Tłuszcz zwierzęcy nie jest dobrze tolerowany przez gruszki (im, podobnie jak jabłkom, poleca się dobrze zbilansowaną dietę wegetariańską). 

Nabiał jest dozwolony, pod warunkiem, że nie będą to przetworzone wyroby największych koncernów mlecznych. Tuczące majonezy i zawiesiste sosy nie służą gruszkom.

Najlepiej, by gruszki oduczyły się dosalania potraw (wiele pań o tym typie sylwetki ma tendencję do zatrzymywania wody w organizmie, a nadmiar soli w diecie pogarsza tylko sytuację) - choć początkowo trudno się przyzwyczaić, a dania bez dodatku soli wydają się bez smaku, warto próbować. Sól można zastąpić aromatycznymi ziołami, jak np. natka pietruszki, cząber, bazylia, rozmaryn, lubczyk). Choć może to brzmieć paradoksalnie, kobiety z omawianym problemem powinny wręcz zwiększyć ilość wypijanych płynów. Zbyt małe nawodnienie sprawia bowiem, że organizm będzie się bronił przez odwodnieniem, więc woda zacznie się gromadzić w tkankach podskórnych.

Z uwagi na ryzyko wystąpienie osteoporozy, gruszki muszą uzupełniać wapń - poza nabiałem, warto szukać go w innych źródłach, jak np. sardynki w puszce, tofu, mak, migdały, nasiona lnu, jarmuż, rzepa, czosnek, kapusta, brokuły, suszone figi, soja, biała fasola.

Ćwiczenia dla kobiet o figurze gruszki

Gruszki, które nie mają nadwagi, mogą skupić się na modelowaniu sylwetki, by uczynić ją bardziej proporcjonalną, co oznacza rozbudowywanie górnych partii ciała (ramiona, barki), co można osiągnąć m.in. dzięki wiosłowaniu, ćwiczeniom z hantelkami (na początek 1-1,5 kg), etc. Podstawowym błędem jest koncentrowanie się wyłącznie na problematycznych obszarach - biodrach, pośladkach i udach. Ćwicząc nieumiejętnie, można je jeszcze bardziej rozbudować, poprzez rozrost masy mięśniowej.

Proponowane gruszkom ćwiczenia i aktywności to:

  • trening siłowy z niewielkim obciążeniem i dużą liczbą powtórzeń, obciążenie dolnych partii ciała powinno być jak najmniejsze;
  • łączenie w jednym dniu treningu siłowego z aerobowym (w takiej właśnie kolejności);
  • krótkie (20-30 min. sesje cardio);
  • ćwiczenia ogólnorozwojowe, angażujące możliwie dużo grup mięśni;
  • pływanie, aqua-aerobic, taniec, tenis ziemny;
  • nordic walking;
  • zwiększanie codziennej porcji ruchu - wybieranie schodów zamiast windy, wysiadanie wcześniej o jeden lub dwa przystanki przed miejscem docelowym i spacer, unikanie długiego siedzenia i leżenia, ćwiczenia podczas oglądania telewizji czy pracy przy komputerze, chodzenie w trakcie rozmów telefonicznych, etc.

CZYTAJ TAKŻE:

Fibromialgia - co robić, gdy boli całe ciało

Co wypada, a co nie podczas kontaktów z osobami z niepełnosprawnością ruchową

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL