Ważna a pomijana witamina K. Niedobór zagraża sercu i kościom

Witamina K jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, która uczestniczy w produkcji czynników krzepnięcia w komórkach wątroby. Zaburzenia jej poziomu w organizmie mogą prowadzić do pojawienia się objawów, a niekiedy również trwałych powikłań. Jak przebiega niedobór i nadmiar witaminy K w organizmie? Wyjaśniamy.

Niedobór witaminy K - jak często występuje?

Szacuje się, że niedobór witaminy K wykrywa się u 8-31 proc. populacji ogólnej. Mimo tak częstego występowania, bardzo rzadko rozwija się pełnoobjawowy zespół związany z niedoborem tej witaminy. Przy odpowiednio szybkim rozpoznaniu i włączeniu leczenia możliwe jest całkowite wyzdrowienie, bez pozostawienia trwałych powikłań.

Przyczyny niedoboru witaminy K

Przyczyny niedoboru witaminy K mogą być bardzo różnorodne. Najczęstszą wśród nich jest niedostateczne dostarczanie tej witaminy wraz z pożywieniem. Niedobór witaminy K może się pojawić również w takich stanach jak:

Reklama
  • celiakia, mukowiscydoza czy choroby trzustki, które mogą upośledzać proces trawienia bądź absorpcji składników odżywczych;
  • stan po operacji zmniejszenia żołądka bądź resekcji jelita;
  • przedłużone stosowanie antybiotyków, zmieniające skład mikroflory jelitowej uczestniczącej w syntezie witaminy K;
  • choroby wątroby;
  • przyjmowanie niektórych leków, np. przeciwkrzepliwych.

U noworodków przyczyną niedoboru witaminy K może być m.in. stosowanie leków w czasie ciąży przez matkę czy niski poziom tej witaminy w organizmie matki. Istnieje również choroba o podłożu genetycznym, dziedziczona autosomalnie recesywnie, która sprzyja niedoborom witaminy K.

Gdy brakuje witaminy K - objawy

Głównymi objawami niedoboru witaminy K są liczne krwawienia i wydłużony czas tworzenia się skrzepu. Jest to spowodowane niedoborem protrombiny oraz czynników krzepnięcia II, VII, IX i X, które są istotne dla prawidłowego przebiegu krzepnięcia krwi. Krwawienia mogą występować np. w miejscu założenia wenflonu, częste są również liczne wybroczyny na skórze. Sygnałem alarmowym powinno być dla nas występowanie siniaków nawet po niewielkich urazach lub mikrourazach. 

Szczególnie groźny jest niedobór witaminy K u noworodków. Może on przyczyniać się do poważnych i zagrażających życiu dziecka krwotoków do jamy czaszki, klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Ponadto bywa przyczyną biegunek i wymiotów, odwodnienia czy przedłużającej się żółtaczki. Dzieci z niedoborem witaminy K również słabo przybierają na masie.

Jak leczy się niedobór witaminy K?

Terapia niedoboru witaminy K, spowodowanego błędami dietetycznymi, polega na uzupełnieniu jej braków przy pomocy suplementów diety. Natomiast jeśli przyczyna leży w innych jednostkach chorobowych, przed wdrożeniem suplementacji należy w pierwszej kolejności ustabilizować stan pacjenta i wprowadzić chorobę w stan remisji. Następnie zaleca się przyjmowanie witaminy K, czasami w nieco wyższych dawkach niż standardowe. Tyczy się to szczególnie pacjentów z chorobami upośledzającymi wchłanianie składników odżywczych.

Jak uniknąć niedoboru?

Obecnie nie zaleca się profilaktycznej suplementacji witaminy K osobom dorosłym, które mają prawidłowy poziom tej witaminy we krwi. Profilaktyczne dawki witaminy K stosuje się wyłącznie u noworodków. Podaje się ją w dawce od 0,5 do 1 mg drogą domięśniową w ciągu godziny od narodzin. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć między 4. a 6. dniem życia, a następnie po upływie 4-6 tygodni od porodu.

Efekty leczenia

Odpowiednio wcześnie wykryty i zdiagnozowany niedobór witaminy K najczęściej nie zostawia po sobie długotrwałych powikłań. U pacjentów schorowanych, z licznymi chorobami współistniejącymi, czas leczenia może się wydłużyć m.in. ze względu na zaburzenia wchłaniania czy niewielki apetyt.

Rezultaty terapii niedoboru witaminy K u noworodków zależą w dużej mierze od sprawnej diagnozy i szybkiego włączenia odpowiedniego leczenia. Przeoczenie może prowadzić do rozwoju krwotoku wewnątrzczaszkowego czy w obrębie narządów wewnętrznych, co stanowi zagrożenie życia.

Powikłania niedoboru witaminy K

W ciężkich niedoborach mogą pojawić się:

  • poważne, zagrażające życiu krwotoki do mózgu bądź jamy brzusznej,
  • upośledzenie mineralizacji kości, osteoporoza.

Badania wykazały również, że długotrwały niedobór tej witaminy sprzyja rozwojowi miażdżycy i chorób układu krążenia.

Nadmiar witaminy K - jakie jest ryzyko?

Według wielu źródeł przedawkowanie witaminy K jest praktycznie niemożliwe, nawet przy stosowaniu dawek wielokrotnie przekraczających zalecane dzienne spożycie. Istnieje jednak jej prekursor - menadion, który ma właściwości toksyczne i nie powinien być stosowany do uzupełniania niedoborów tej witaminy. Jest on jednak wykorzystywany w paszach dla zwierząt hodowlanych, dlatego do zatrucia tym związkiem może dojść przy przypadkowym jej spożyciu u osób zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich. 

Toksyczność menadionu wynika z jego uszkadzającego wpływu na komórki wątroby. Zwiększa on bowiem oksydację lipidów w błonach komórkowych, co prowadzi do śmierci komórek. Objawami zatrucia są więc głównie objawy uszkodzenia wątroby, m.in. żółtaczka, hiperbilirubinemia, a także anemia hemolityczna.

Źródła:

Eden R.E., Daley S.F., Coviello J.M., Vitamin K Deficiency. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK536983/, 8 września 2023 r., dostęp 16 grudnia 2023.

Imbrescia K., Zbigniew Moszczynski, Vitamin K, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551578/, 10 lipca 2023 r., dostęp 16 grudnia 2023.

CZYTAJ TAKŻE:

Niedobór magnezu widać na twarzy i nogach. Cierpią serce, mózg i nerwy

Nie tylko witamina D i C. Za słabą odpornością stoi niedobór tych składników

Pięć nietypowych objawów niedoboru żelaza. Zwróć uwagę na język i stopy

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: witamina K | witamina K właściwości | witamina K niedobory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL