Krzywa przegroda nosowa - kiedy trzeba operować?
Problemy z prawidłową budową nosa zdarzają się dość często. Główna przypadłość dotycząca tej części ciała to krzywa przegroda nosowa. Na pewno może utrudniać oddychanie, ale również może wpływać na inne niedogodności w życiu codziennym. Dlatego zdarza się, że wymaga zabiegu operacyjnego.
Podstawowym objawem są problemy z oddychaniem przez nos. Ze względu na ten stan powietrze wdychane nie jest dostatecznie oczyszczone i ogrzane, bo zastępczo oddycha się przez usta. Z tego względu taka osoba jest narażona na częstsze infekcje górnych dróg oddechowych.
- bóle głowy
- chrapanie
- katar
- krwawienie z nosa
- zapalenie kanalików łzowych
- zapalenie gardła
- zapalenie zatok
- zapalenie ucha środkowego
- nieżyt trąbek słuchowych
- problemy z głosem (nosowanie).
Skrzywienie może być wrodzone, ale też nabyte w wyniku jakiegoś urazu. Krzywa przegroda nosowa dotyka bardzo dużą grupę ludzi, ale często są to niewielkie odchylenia, nie mające objawów i niewymagające leczenia.
W przypadku jednak gdy krzywa przegroda nosowa powoduje wiele dolegliwości chorobowych i potwierdzona jest badaniem RTG, może być wymagane leczenie chirurgiczne. Laryngolog na podstawie objawów oraz badań diagnostycznych ustala, czy zabieg operacyjny jest konieczny.
Ze względu na to, że przegroda nosowa kształtuje się do około 25 roku życia, wielu lekarzy zaleca poczekać do tego wieku z ostatecznym podjęciem decyzji co do operacji.
Samo leczenie jest refundowane przez NFZ i wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Udany zabieg kończy całe leczenie.