Suche i popękane usta. Problem występuje nie tylko jesienią i zimą

Jesienią i zimą wiele osób skarży się na spierzchnięta usta i pękające wargi. Zmiany temperatur mają oczywiście wpływ na stan naszych ust (dlatego też częściej w tym czasie powinniśmy sięgać po pomadki ochronne lub balsamy), ale nie tylko one. Przyczyn tej dolegliwości jest o wiele więcej. Może to być też np. oznaka odwodnienia organizmu lub niedoborów żywieniowych. Koniecznie sprawdź, jeśli problem popękanych ust towarzyszy ci nie tylko wtedy, gdy robi się zdecydowanie chłodniej.

Jakie są przyczyny spierzchniętych ust?

Usta najpierw się wysuszają, a potem pękają. Tego typu problemy wynikają z faktu, że usta, w przeciwieństwie do innych części skóry twarzy, nie produkują łoju (to właśnie łój zapewnia skórze miękkość oraz tworzy na niej ochronną warstwę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą). W zimnych miesiącach usta mogą pękać z powodu niewielkiej ilość wilgoci w powietrzu. Sezon grzewczy i przesuszenie powietrza zdecydowanie im nie sprzyja. Co ciekawe, latem usta również są narażone na pękanie, w wyniku nadmiernej eskpozycji na światło słoneczne.

Reklama

Nasze nawyki, jak np. 

  • częste oblizywanie ust czy 
  • przygryzanie warg

również prowadzą do wysuszania i pękania ust. Oblizywanie wbrew pozorom nie zapewni nam nawilżenia. Ślina tak naprawdę pozbawia naskórek wilgoci, zwiększając suchość naskórka czerwieni wargowej, która jest bardzo cienką zewnętrzną warstwą ust.

Pękające usta - sprawdź produkty, które stosujesz

Nie bez znaczenia są produkty, które stosujemy. W czasie mrozu powinniśmy postawić na natłuszczające pomadki ochronne, a nie kremy nawilżające. W lecie natomiast na usta należy nakładać pomadkę nawilżającą z filtrem UV. Uważniej trzeba przyglądać się wybieranym szminkom i błyszczykom. Niektóre mogą zawierać dużo chemicznych dodatków. Za przesuszone i popękane wargi mogą odpowiadać także alergie na składniki kosmetyków do makijażu (w tym przypadku mogą dodatkowo wystąpić: mrowienie, swędzenie, pieczenie oraz obrzęk).

Również niektóre leki mogą powodować pękanie ust. Znajdują się wśród nich np. retinoidy (stosowane przede wszystkim w terapii schorzeń dermatologicznych) oraz chemioterapeutyki (stosowane w leczeniu chorób zakaźnych).

Przesuszanie i pękanie ust może być spowodowane też odwodnieniem, wysoką gorączką oraz niedożywieniem. W grę mogą wchodzić również zakażenia bakteryjne i wirusowe oraz zakażenia grzybicze.

Pękające usta mogą być wynikiem niedoborów żywieniowych

Problem pękających ust może wynikać także z niedoborów żywieniowych, głównie braku 

  • witaminy A, 
  • witamin z grupy B
  • oraz żelaza

Kiedy organizm będzie miał za mało witaminy A, oprócz problemów skórnych należy spodziewać się też suchości oczu, braku apetytu czy spadku odporności (więcej o witaminie A, jej właściwościach oraz pozostałych symptomach niedoboru znajdziesz TUTAJ). Niedobór witaminy B2 wywołuje z kolei np. stany zapalne zlokalizowane w kącikach ust i jamie ustnej, a witaminy B3 objawia się np. zaczerwienieniem skóry i zwiększoną wrażliwością na słońce. Jeśli natomiast chodzi o niedobory żelaza, to do symptomów niedoboru tego pierwiastka zalicza się: zajady łamliwość paznokci, wypadanie włosów oraz uczucie wyczerpania (więcej na ten temat piszemy TUTAJ).

Czytaj także:  

Uważaj, objawy tych chorób nasilają się jesienią

Sposoby na pękające usta. Jak o nie dbać?

Co mówią o tobie twoje usta?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: usta | witaminy | pielęgnacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL