Co jeść, by wspomóc leczenie tarczycy? Najważniejsze zasady diety w hashimoto

Osoby cierpiące na chorobę Hashimoto powinny szczególnie zwracać uwagę na swoją dietę, aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz jednocześnie redukować stany zapalne. Wskazane jest sięganie po produkty, które wspierają zdrowie tarczycy i ogólną kondycję organizmu, jednocześnie unikając tych, które mogą nasilać problemy związane z chorobą.

Hashimoto - co to za choroba

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ odpornościowy przez pomyłkę traktuje niektóre komórki tarczycy jako ciała obce i niszczy je. Efektem jest stan zapalny tarczycy.

Za najczęstsze przyczyny powstawania choroby Hashimoto wymienia się czynniki genetyczne oraz czynniki środowiskowe. Leczenie choroby Hashimoto opiera się głównie na terapii zastępczej lewotyroksyną, pod ścisłym nadzorem lekarza. Niemniej jednak, wprowadzenie pewnych modyfikacji w stylu życia może istotnie wspomagać proces zdrowienia.

Reklama

Osoby chore na hashimoto powinny stosować ogólne zasady zdrowego odżywiania, skupiając się szczególnie na odpowiednim dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych, a w szczególności tych, które są kluczowe dla optymalnego funkcjonowania gruczołu tarczowego i produkcji hormonów tarczycy, takich jak T3 i T4.

Dieta przy hashimoto - o czym należy pamiętać

Dieta przy chorobie Hashimoto powinna być przede wszystkim przeciwzapalna, czyli bogata w kwasy omega-3, antyoksydanty, witaminy i składniki mineralne. Najlepiej, żeby nie była zbyt ciężka. Nie poleca się potraw smażonych oraz o wysokim indeksie glikemicznym. Ważne, aby nie brakowało pełnowartościowego białka, zdrowych tłuszczów oraz produktów bogatych w jod, selen, żelazo i cynk oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D oraz E.

Najlepiej spożywać 4-5 posiłków dziennie o regularnych porach. Przy chorobach związanych z tarczycą rytmy dobowe są bardzo ważne. Śniadanie najlepiej spożywać do godziny po przebudzeniu, natomiast ostatni posiłek nie później niż 2-3 godziny przed pójściem spać. Kaloryczność diety powinna być natomiast najlepiej dostosowana indywidualnie do pacjenta.

Dieta przy hashimoto - najważniejsze zasady

Dieta odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi hormonalnej, wspomaganiu pracy tarczycy i ogólnym wsparciu dla układu immunologicznego. Należy pamiętać, aby w diecie znalazła się:

Żywność bogata w jod. Jod jest niezwykle istotny dla funkcji tarczycy, jednak należy go spożywać z umiarem. Jod można znaleźć m.in. w rybach morskich, wodorostach, a także w jodowanej soli. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre osoby z hashimoto mogą źle reagować na zwiększone spożycie jodu (wysokie spożycie jodu wiąże się ze zwiększoną odpowiedzią autoimmunologiczną, stąd nadmiar tego pierwiastka nie jest wskazany). Dlatego utrzymanie równowagi w ilości jodu jest kluczowe, ponieważ zarówno niedobór, jak i nadmiar tego pierwiastka mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu oraz przebieg choroby. 

Białko. Białko odgrywa kluczową rolę w hashimoto ze względu na swoje właściwości, które wspierają przyspieszenie metabolizmu. Jest ono również niezbędne do produkcji hormonów, w tym także hormonów tarczycy. Doskonałymi źródłami tego składnika są mięso, ryby oraz jaja. Włącz do diety zdrowe źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, jaja, i orzechy.

Tłuszcze omega-3. Produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś, siemię lniane, orzechy włoskie i olej lniany, wspierają funkcję tarczycy oraz zmniejszają stany zapalne.

Warzywa i owoce. Są one bogate w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Unikaj jednak warzyw, które są bogate w goitrogeny, czyli substancje wolotwórcze (kapusta, kalarepa, kalafior), które mogą wpływać negatywnie na funkcję tarczycy w niektórych przypadkach.

Hashimoto - co jeść?

  • warzywa,
  • owoce,
  • ryby,
  • chude mięso,
  • jaja,
  • pełnoziarniste produkty, jak kasze, makarony, ryż,
  • orzechy, pestki, nasiona,
  • zdrowe oleje roślinne:  np. olej z oliwek, olej lniany,
  • niskotłuszczowe, fermentowane naturalne produkty mleczne (jogurt, kefir, maślanka, sery twarogowe),
  • zioła świeże i suszone.

Przy chorobie Hashimoto warto zwrócić uwagę na odpowiednie dostarczenie organizmowi:

  • kwasów omega-3 (EPA i DHA  - łagodzą procesy zapalne w organizmie,
  • jodu -  niezbędny do produkcji hormonów tarczycy  (T3- trijodotyroniny i T4-tyroksyny),
  • selenu - ważny antyoksydant, konieczny dla prawidłowego funkcjonowania tarczy,
  • żelaza - ma istotny wpływ na metabolizowanie hormonów wydzielanych przez tarczycę,
  • witaminy D - niedobory tej witaminy przy chorobie Hashimoto zdarzają się niestety często. A właśnie jednym z jej zadań jest działanie przeciwzapalne. Ponieważ witaminę D niezwykle ciężko dostarczyć organizmowi, szczególnie poza sezonem letnim, warto pomyśleć o suplementacji. Dawkowania natomiast powinien ustalić lekarz lub dietetyk po zbadaniu poziomu witaminy D w organizmie,
  • antyoksydantów (m.in. wit C, wit. A, wit. E, cynk, selen) - przeciwdziałają wolnym rodnikom i łagodzą stres oksydacyjny, który jest czynnikiem niszczącym komórki tarczycy.

Hashimoto - czego unikać?

Produktów sojowych. Produkty sojowe mogą wpływać na wchłanianie hormonów tarczycy, dlatego niektóre osoby z hashimoto decydują się ograniczyć spożycie soi.

Glutenu. Niektórzy pacjenci z hashimoto zgłaszają poprawę po zrezygnowaniu z glutenu. Warto eksperymentować z dietą bezglutenową i obserwować, czy przynosi to ulgę.

Cukrów i przetworzonych produktów. Unikaj nadmiaru cukrów prostych oraz przetworzonych produktów spożywczych, ponieważ mogą one przyczyniać się do stanów zapalnych i zaburzać równowagę hormonalną.

Dieta hashimoto - przykładowy jadłospis

Śniadanie: szakszuka

II śniadanie: koktajl owocowo-orzechowy

Obiad: papryka faszerowana mielonym mięsem z indyka, ryżem i warzywami

Podwieczorek: kakaowy budyń z komosy ryżowej

Kolacja: awokado z pieczonym łososiem

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL