Tak jedzą szczupli ludzie. Trzymaj się zasad diety Mayo Clinic, a będziesz mieć wymarzoną figurę

Dieta Mayo Clinic została stworzona przez ekspertów jednej z najbardziej prestiżowych instytucji medycznych w USA - Mayo Clinic. Jest ona zaprojektowana tak, aby wprowadzać trwałe zmiany w nawykach żywieniowych, a jej główne zasady koncentrują się na zrównoważonym odżywianiu i zdrowym stylu życia. Czym jest dieta Mayo Clinic i jakie są jej główne zasady? Odpowiadamy.

Dieta Mayo Clinic - co to takiego?

Klinika Mayo to amerykańskie centrum medyczne, które od lat przyciąga m.in. wiele osób pragnących zgubić zbędne kilogramy. Eksperci z kliniki Mayo, bazując na doświadczeniach z tysiącami pacjentów, wyodrębnili kluczowe nawyki ludzi utrzymujących prawidłową wagę oraz te, które prowadzą do nadwagi.

Program koncentruje się na jedzeniu zdrowych posiłków oraz zwiększaniu aktywności fizycznej. Podkreśla, że najlepszym sposobem na trwałą utratę wagi jest zmiana stylu życia i nawyków, które będą przyjemne i możliwe do utrzymania. Program można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji żywieniowych.

Reklama

Warto zaznaczyć, że dieta Mayo Clinic zajmuje czwarte miejsce w rankingu najlepszych diet według amerykańskiego magazynu "U.S. News & World Report" z 2024 roku.

Dieta Mayo Clinic - na czym polega?

Dieta Mayo Clinic to oficjalny program żywieniowy stworzony przez ekspertów z Mayo Clinic. Dieta Mayo Clinic opiera się na piramidzie zdrowego żywienia, zachęcając do spożywania warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, a także zdrowych tłuszczów oraz wysokiej jakości białka.

Jadłospis diety Mayo Clinic opiera się na zasadach przedstawionych w 2016 roku w książce autorstwa Donalda Hensruda, lekarza specjalizującego się w żywieniu zapobiegawczym w klinice Mayo. Podkreśla on, że dieta Mayo nie polega na liczeniu kalorii, lecz na zdobywaniu wiedzy i umiejętności potrzebnych do osiągnięcia prawidłowej masy ciała. W rzeczywistości chodzi tu nie tyle o dietę, co o kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, które pozwolą cieszyć się zdrowiem.

Dlaczego warto wybrać dietę Mayo Clinic? Ponieważ pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów i promuje zdrowy styl życia.

Program diety skupia się na modyfikacji codziennych nawyków, wprowadzając zdrowe przyzwyczajenia i eliminując te, które sprzyjają przybieraniu na wadze. Przykłady takich zmian to:

  • zwiększenie spożycia owoców i warzyw,
  • unikanie jedzenia podczas oglądania telewizji,
  • unikanie przekąsek między posiłkami,
  • codzienna 30-minutowa aktywność fizyczna.

Dieta Mayo Clinic - etapy

Dieta Mayo składa się z dwóch etapów. Pierwszy etap służy redukcji nadwagi, natomiast drugi koncentruje się na wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych, włączeniu regularnej aktywności fizycznej oraz utrzymaniu właściwej wagi ciała.

Redukcja wagi. To dwutygodniowy etap diety Mayo Clinic, który ma na celu rozpoczęcie procesu odchudzania. Osiąga się go poprzez stworzenie deficytu kalorycznego. Etap ten umożliwia utratę wagi, co działa motywująco oraz pozwala na wprowadzenie zdrowych nawyków, które będą kontynuowane w drugim etapie diety.

Utrzymanie wagi. W tym etapie celem jest nie tylko utrzymanie wagi, ale także wprowadzenie nawyków, które będą sprzyjać długotrwałemu zdrowiu. W tym etapie zdobywa się wiedzę na temat wyborów żywieniowych, wielkości porcji, planowania posiłków, aktywności fizycznej, ćwiczeń i utrzymywania zdrowych nawyków.

Zasady diety Mayo Clinic

Skupienie się na zdrowym odżywianiu. Dieta Mayo Clinic promuje jedzenie pełnowartościowych, nieprzetworzonych produktów takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste zboża, wysokiej jakości białka i zdrowe tłuszcze. Wskazuje również na ograniczenie spożycia cukrów, soli oraz tłuszczów nasyconych i trans.

Zrównoważone posiłki. Plan żywieniowy opiera się na jedzeniu posiłków bogatych w błonnik, witaminy i minerały, co wspiera zdrowie serca i kontrolę wagi. Dieta Mayo Clinic zachęca do spożywania małych, ale regularnych i zbilansowanych posiłków, co pomaga utrzymać stały poziom energii i kontrolować apetyt.

Aktywność fizyczna. Program podkreśla znaczenie regularnej aktywności fizycznej jako integralnej części zdrowego stylu życia. Zaleca umiarkowane ćwiczenia, takie jak spacerowanie, jogging, pływanie lub jazdę na rowerze.

Osoby, które chcą stosować dietę Mayo, mają do dyspozycji platformę internetową, która oferuje różne narzędzia, takie jak dziennik żywieniowy automatycznie liczący kalorie.

Dieta Mayo Clinic - zalecane produkty

W diecie Mayo Clinic zalecane są następujące produkty:

  • warzywa i owoce,
  • pełnoziarniste produkty: pełnoziarnisty chleb, brązowy ryż, płatki owsiane, komosa ryżowa,
  • chude źródła białka: drób (np. kurczak, indyk), ryby i owoce morza,
  • rośliny strączkowe,
  • jaja,
  • zdrowe tłuszcze: oliwa, awokado,
  • orzechy i nasiona (np. migdały, siemię lniane),
  • nabiał: niskotłuszczowe lub odtłuszczone produkty mleczne (np. jogurt, mleko).

Dieta Mayo Clinic - produkty, których należy unikać

W diecie Mayo Clinic należy unikać:

  • cukru i słodyczy,
  • słodzonych napojów,
  • tłuszczów nasyconych i trans,
  • tłustego mięsa,
  • przetworzonych produktów mięsnych,
  • dodawanej soli oraz przetworzonych produktów bogatych w sól.

Źródło:
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/mayo-clinic-diet/art-20045460.

CZYTAJ TAKŻE:

Skutki uboczne jedzenia zupek chińskich. Tak E621 wpływa na ciało i apetyt

Wysokobiałkowe przekąski, które budują mięśnie i powstrzymują uczucie głodu

Dodawaj do wody, herbaty i zup. Przyspieszają metabolizm i ułatwiają odchudzanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: dieta | zbilansowana dieta | zdrowa dieta porady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL